Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 11/2019

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH

 

1. Podstawa opodatkowania cygaretek z filtrem.

W wyroku WSA w Białymstoku z dnia 5 stycznia 2017 r. (I SA/Bk 832/16) stwierdzono, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym od cygara, z którego miał zostać wytworzony tytoń do palenia, a następnie papieros – powinien był zostać zapłacony podatek akcyzowy według stawki określonej dla tytoniu do palenia, przed umieszczeniem go w urządzeniu (maszynie), które służy do wytworzenia tytoniu do palenia lub papierosów.
Zwrócono ponadto uwagę, że napełnienie w punktach sprzedaży tytoniem do palenia (cygarem) gilz papierosowych umieszczonych w maszynach do sporządzania papierosów jest dostawą tytoniu w ramach kompleksowej obsługi klienta, której charakter świadczy o sprzedaży cygar jako tytoniu do palenia, z którego wytwarzane są papierosy.

W uzasadnieniu wskazano, że w sprawie udowodniono, że strona sprzedawała cygara i gilzy papierosowe oraz udostępniała maszyny do wytwarzania papierosów przy użyciu ww. towarów. W ocenie Sądu była to niewątpliwie sprzedaż powiązana z usługą przetwarzania cygar w papierosy, o czym świadczą: różny sposób dokumentowania sprzedaży cygar (samo cygaro lub cygaro w komplecie z gilzami w powiązaniu z usługą udostępnienia maszyny do wytwarzania papierosów). Skarżąca organizowała proces przetwarzania cygar w tytoń do palenia (kupno urządzenia do wytwarzania papierosów, odpłatne udostępnienie go w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, konserwacja urządzenia, instruowanie klientów w zakresie obsługi urządzenia). W konsekwencji stwierdzono, że skarżąca nie dokonywała sprzedaży cygara, tylko tytoniu do palenia.

Sąd zgodził się z ustaleniami organów w sprawie, że skarżąca dokonywała sprzedaży nie cygara, lecz tytoniu do palenia z przeznaczeniem do wyprodukowania papierosów. Zgodnie z art. 98 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym za cygara lub cygaretki, biorąc pod uwagę ich właściwości i zwykłe oczekiwania konsumentów, uznaje się: 1) tytoń zrolowany o zewnętrznym owinięciu z naturalnego tytoniu, 2) tytoń zrolowany z poszarpanym, wymieszanym wkładem, owinięty liściem tytoniu w naturalnym kolorze cygara z odtworzonego tytoniu pokrywającym produkt w całości, łącznie z filtrem, tam gdzie zachodzi taka konieczność, ale nie ustnik, w przypadku cygar z ustnikiem, gdzie waga sztuki, wyłączając filtr lub ustnik, wynosi nie mniej niż 2,3 grama i nie więcej niż 10 gramów, a obwód równy przynajmniej jednej trzeciej długości wynosi nie mniej niż 34 milimetry – jeżeli są oraz mogą być przeznaczone wyłącznie do palenia w stanie niezmienionym.
Sprzedawane przez skarżącą komplety – cygaro plus gilzy – służyło w ocenie Sadu w istocie wyprodukowaniu papierosów. Jeżeli od cygara została zapłacona akcyza według odpowiedniej stawki dla takich wyrobów akcyzowych, to wyrób taki powinien zostać zużyty jako cygaro. Użycie cygara w celu wyprodukowania papierosów w sposób ustalony w niniejszym postępowaniu nie spełnia warunku z art. 98 ust. 4 – tj. jego przeznaczenia wyłącznie do palenia w stanie niezmienionym.
W przypadku, gdy cygaro zamiast zostać przeznaczone do palenia w stanie niezmienionym zostanie przeznaczone do wytworzenia innego wyrobu tytoniowego (tytoniu do palenia, papierosów) – przestanie być cygarem, dla którego właściwą stawką akcyzy jest stawka określona dla cygar, a stanie się tytoniem do palenia lub papierosem, dla których stawki akcyzy zostały określone odrębnie.
 

Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69 30 77