Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 17/2019

10. Pokrycie wydatków na paliwo do wynajętych samochodów ciężarowych a obowiązek podatkowy w akcyzie.

Zdarza się w rzeczywistości gospodarczej, że dla celów prowadzenia działalności podatnicy zmuszeni są wynajmować pojazdy samochodowe, w szczególności ciężarowe, niezbędne do transportu dostarczanych towarów. Jeśli paliwo do napędu takich pojazdów nabywa na swój rachunek wyłącznie najemca, a koszty paliwa nie są w żaden sposób refakturowane czy przenoszone na właściciela pojazdu, wątpliwości budzi okoliczność, czy zakup paliwa do wynajmowanych samochodów ciężarowych stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem akcyzowym.
Wątpliwości tego rodzaju rozwiewa m.in. interpretacja indywidualna nr 0111-KDIB3-3.4013.90.2019.3.AMS wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 3 czerwca 2019 r. Wskazano w niej w szczególności, że gdy do wynajmowanych pojazdów paliwo będzie tankowane bezpośrednio na stacji paliw, która stale współpracuje z najemcą samochodów, korzystającym z tytułu tej współpracy z preferencyjnych cen oraz odroczonych terminów płatności, a płatność za paliwo będzie następowała na podstawie faktur ze stacji paliw gdzie jako nabywca paliwa wskazany zostanie najemca, przy czym w cenie paliwa do wynajmowanych pojazdów zawarta będzie akcyza, wówczas w świetle ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”) nie zachodzą przesłanki do opodatkowania przedmiotowej transakcji.
Z powyższą kwalifikacją Organu interpretacyjnego nie sposób się nie zgodzić. Należy bowiem mieć na uwadze zasadę jednokrotności poboru akcyzy, jaką statuuje przepis art. 8 ust. 6 ustawy, zgodnie z którym jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, o ile kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Od powyższej reguły zostały wprawdzie przewidziane odstępstwa, uregulowane w art. 8 ust. 2 ustawy, jednak warunkiem opodatkowania posiadania lub nabycia wyrobów akcyzowych na podstawie przepisu art. 8 ust. 2 pkt 4 ustawy jest brak możliwości ustalenia przez organy podatkowe, iż akcyza na wcześniejszym etapie obrotu została uiszczona w prawidłowej wysokości. Regulacja ta ma zatem zapobiegać sytuacjom, w których organy podatkowe wykryły w obrocie wyroby akcyzowe niewiadomego i nielegalnego pochodzenia, a podmiot je posiadający odmawia ujawnienia źródła pochodzenia tych wyrobów lub wskazuje źródło nieistniejące. W okolicznościach opisanych na wstępie żadna z powołanych przesłanek nie występuje, co wyklucza stosowanie wyjątku od zasady jednokrotnego poboru akcyzy.

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50