Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 17/2019

 

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH

 

1. Jak dla celów akcyzy należy traktować preparat zapachowy do aromatyzowania tytoniu do fajki wodnej?

Rozważenia wymaga przede wszystkim możliwość zakwalifikowania tytułowego preparatu jako płynu do papierosów elektronicznych, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”).
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy, papierosy elektroniczne to urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku służące do spożywania za pomocą ustnika pary powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone w szczególności w kartridże lub zbiorniki. Z kolei za płyn do papierosów elektronicznych, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy, rozumie się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Uznanie danego roztworu za płyn do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy zależy zatem od możliwości jego „przeznaczenia do wykorzystania w papierosach elektronicznych”.
Producent preparatu zapachowego do aromatyzowania tytoniu do fajki wodnej, występując z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wyjaśnił, że próby wykorzystania tego preparatu w papierosie elektronicznym doprowadziłyby do zatkania się atomizera, spalenia grzałki, a preparat mógłby dostać się bezpośrednio do ust użytkownika. Wykluczone jest zatem wykorzystanie przedmiotowego wyrobu jako płynu do papierosów elektronicznych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.134.2019.1.MK z dnia 12 czerwca 2019r., wydanej w związku z wątpliwościami wskazanego producenta potwierdził, że jeśli ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne, takie w szczególności jak wysoka gęstość, dany wyrób nie może być w praktyce wykorzystany jako płyn do papierosów elektronicznych, to w świetle art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy, nie może być również klasyfikowany jako płyn do papierosów elektronicznych.
Jednocześnie w przypadku opisanego preparatu zapachowego do aromatyzowania tytoniu trudno przyjąć, by wyrób ten mógł spełniać kryteria uznania go za inny rodzaj wyrobu akcyzowego, co oznacza, że wyrób taki nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50