Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 17/2019

2. Określenie statusu glikolu propylenowego i gliceryny.

W interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.201.2018.1.MK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozpatrywał wniosek spółki specjalizującej się w dystrybucji surowców chemicznych. Spółka dostarcza m.in. swoim kontrahentom glikol propylenowy oraz gliceryna, różnych jakości, w tym farmaceutycznej (nie zawierają one dodatków, w tym nikotyny lub dodatków zapachowych). Ze względu na szerokie grono odbiorców Spółka nie określa przeznaczenia tych surowców. Spółka nie produkuje glikolu i gliceryny, lecz nabywa te surowce od swoich kontrahentów, a następnie konfekcjonuje je i dystrybuuje do odbiorców. Surowce te nabywane są jako towar nieakcyzowy. Spółka zadała następujące pytanie: Czy sprzedawane przez Spółkę glikol propylenowy i gliceryna, które mogą być zużywane przez kontrahentów Spółki do produkcji płynów do papierosów elektronicznych lub do produkcji baz do tych płynów, są wyrobami akcyzowymi? Organ za prawidłowe uznał stanowisko, zgodnie z którym sprzedawane przez Spółkę gliceryna i glikol propylenowy nie są wyrobami akcyzowymi, ponieważ Spółka nie określa przeznaczenia tych surowców jako płyn do papierosów elektronicznych ani jako baza do produkcji tych płynów.
Organ wskazał, że w świetle art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym, za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Tym samym, za wyrób akcyzowy – płyn do papierosów elektronicznych – uznaje się wszelkie wyroby w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania w papierosach elektronicznych, niezależnie od tego, czy zawierają nikotynę. Katalog roztworów stanowiących płyn do papierosów elektronicznych jest przy tym katalogiem otwartym, a o klasyfikacji danej substancji jako płyn do papierosów elektronicznych decyduje jej przeznaczenie. Płynem do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy jest więc m.in. baza do roztworu przeznaczonego do wykorzystania w papierosach elektronicznych, w tym także baza zawierająca glikol lub zawierająca glicerynę. Nie wyklucza to uznania za płyn do papierosów elektronicznych innych niż zawierające glikol lub glicerynę roztworów, a także – samego glikolu lub gliceryny niezmieszanych z innymi substancjami – pod warunkiem, że są one przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.
W ocenie Organu, kryterium do uznania danego roztworu za płyn do papierosów elektronicznych, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy, stanowi zatem jego przeznaczenie, a nie rodzaj czy składniki tego wyrobu. Rozumienie to potwierdza również fakt, że ustawodawca traktuje każdy płyn do papierosów elektronicznych jako wyrób akcyzowy, wskazując go w załączniku nr 1 do ustawy w poz. 46, bez względu na kod CN. Decydującym warunkiem uznania roztworu, w tym liquidu, bazy, glikolu czy gliceryny za wyrób akcyzowy jest ich przeznaczenie do wykorzystania w papierosach elektronicznych.
Każdy podmiot, który dokonuje produkcji (wytwarzania, przetwarzania, rozlewu) ww. substancji, jak i oferuje je na sprzedaż jako płyn do papierosów elektronicznych lub jako bazę do produkcji płynu do papierosów elektronicznych, przeznacza te wyroby do wykorzystania jako płyn do papierosów elektronicznych, przesądzając tym samym o konieczności traktowania tej substancji jako wyrobu akcyzowego. Oznacza to równocześnie, że nie są wyrobami akcyzowymi glikol propylenowy i gliceryna w sytuacji gdy nie są same w sobie przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.
Organ stwierdził zatem, że nabywane, a następnie konfekcjonowane i dalej sprzedawane przez Spółkę glikol propylenowy i gliceryna, nie wypełniają definicji płynu do papierosów elektronicznych. Wyroby te nabywane są bowiem jako wyroby nieakcyzowe, a następnie po ich zakonfekcjonowaniu sprzedawane bez określenia przeznaczenia z uwagi na ich szerokie zastosowanie. O przeznaczeniu glikolu i gliceryny do produkcji płynu do papierosów elektronicznych i produkcji baz do tych płynów zdecyduje dopiero kontrahent Spółki. Tak długo zatem jak sprzedawane wyroby nie będą sprzedawane z przeznaczeniem do wykorzystania w papierosach elektronicznych, tak długo wyroby w postaci glikolu propylenowego i gliceryny nie będą uznawane za wyroby akcyzowe podlegające opodatkowaniu akcyzą u Spółki.

Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69