Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 17/2019

2. Nowe warunki stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy – projekt ustawy.

 
Projekt ustawy został uchwalony przez Sejm w dniu 4 lipca 2019 r. i oczekuje na podpis Prezydenta.
Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3499). Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zmian w zakresie warunków stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Po zmianie przepis ten miałby stanowić, że jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6 (przepis ten stanowi, że procedurę zawieszenia poboru akcyzy stosuje się na terytorium kraju również do wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5), warunkiem zastosowania tej procedury jest w przypadku wyrobów:
1) przemieszczanych wyłącznie na terytorium kraju ? spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1;
2) przemieszczanych na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego, w celu wprowadzenia ich do składu podatkowego:
a) dokonanie przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym obejmującego w szczególności dane dotyczące ilości nabywanych wyrobów akcyzowych i kwotę akcyzy podlegającej zawieszeniu, oraz złożenie zabezpieczenia akcyzowego, przed wprowadzeniem wyrobów na terytorium kraju,
b) dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych;
3) przemieszczanych na terytorium kraju w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej:
a) złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego
przed rozpoczęciem przemieszczania,
b) dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych.
Jak wynika z uzasadnienia projektu przedmiotowej ustawy: ?Celem dokonywanych w przepisie zmian jest uszczelnienie obrotu wyrobami akcyzowymi innymi niż wymienione w załączniku nr 2 do ustawy, objętymi stawką akcyzy inną niż stawka zerowa i wyeliminowanie nieprawidłowości występujących w obrocie tymi wyrobami (zwłaszcza olejami smarowymi) ? poprzez rozszerzenie warunków stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy przemieszczaniu tych wyrobów na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej.
Obecnie ogólne warunki zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych są ujęte w art. 41 ust. 1 ustawy. Do warunków tych należy: zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD oraz złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego. Jednocześnie, jak wynika z art. 41 ust. 4 ustawy, jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 40 ust. 6, warunki, o których mowa w ust. 1, tj.: przemieszczanie wyrobów na podstawie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD oraz złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego, mają zastosowanie tylko przy przemieszczaniu tych wyrobów na terytorium kraju, a w przypadku przemieszczania tych wyrobów na terytorium kraju w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy jest wyłącznie dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych zamiast e-AD.
W projekcie przewidziano, że wszystkie przypadki zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w odniesieniu do wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa będą określone w jednej regulacji, ujętej w art. 41 ust. 4 ustawy.
W art. 41 ust. 4 pkt 1 wskazano, że w przypadku wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, przemieszczanych wyłącznie na terytorium kraju, np. pomiędzy krajowymi składami podatkowymi, warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy będzie zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD (w związku z tym, że przemieszczanie takie odbywa się z zastosowaniem Systemu EMCS) oraz złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego (rozwiązanie funkcjonujące obecnie).
Przepis art. 41 ust. 4 pkt 2 dotyczy wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, które są nabywane wewnątrzwspólnotowo w celu wprowadzenia ich do składu podatkowego i objęcia procedurą zawieszenia poboru akcyzy. W takim przypadku warunkiem zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy będzie: dokonanie przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym i złożenie zabezpieczenia akcyzowego, przed wprowadzeniem wyrobów na terytorium kraju oraz dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych.
W związku z wprowadzeniem, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wskazanych wyrobów, obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, konieczne jest również wprowadzenie obowiązku składania przez podmiot zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, podobnie jak to ma miejsce w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego ww. wyrobów poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Właściwy naczelnik urzędu skarbowego przyjmujący zabezpieczenie akcyzowe musi bowiem posiadać informację kiedy i jakie wyroby zamierza nabyć podmiot.
Odnośnie kwestii dotyczącej dokumentowania przemieszczania w przedmiotowym przypadku wskazać należy, że nie może mieć tu zastosowania e-AD albo dokument zastępujący e-AD, ponieważ przemieszczanie w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego będzie się odbywało poza Systemem EMCS.
Przepis art. 41 ust. 4 pkt 3 dotyczy wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, które są przemieszczane na terytorium kraju w procedurze zawieszenia poboru akcyzy w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej (poza Systemem EMCS). W tym przypadku jako warunki zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy wskazano: złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zabezpieczenia akcyzowego oraz dołączenie do przemieszczanych wyrobów dokumentów handlowych?.
Ustawa, wedle założeń ma wejść w życie z dniem 1 września 2019 r.
 
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348