Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 18/2019

2. Czy podatnik może przyjąć zwrot napojów alkoholowych oznaczonych nieważnymi znakami akcyzy?

Czy w przypadku, gdy podatnik sprzeda napoje alkoholowe opodatkowane podatkiem akcyzowym oznaczone ważnymi znakami akcyzy, a następnie kontrahent, po utracie ważności przez te znaki, zdecyduje się dokonać zwrotu tych towarów bez wymiany znaków, możliwe jest przyjęcie tych towarów?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.96.2019.1.JS) wskazując: ?W myśl art. 116 ust. 3 ustawy, obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych legalizacyjnymi znakami akcyzy powstaje w przypadku wystąpienia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych nieoznaczonych, oznaczonych nieprawidłowo lub nieodpowiednimi znakami akcyzy, w szczególności znakami uszkodzonymi, w przypadku gdy wyroby te przeznaczone są do dalszej sprzedaży.
W przypadku wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 116 ust. 3, posiadacz tych wyrobów, a w odniesieniu do wyrobów akcyzowych zbywanych przez właściwy organ administracji publicznej zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – nabywca tych wyrobów, jest obowiązany zakupić znaki akcyzy i oznaczyć nimi wyroby. Z czynności oznaczania sporządza się protokół (art. 116 ust. 4 ustawy).
Posiadacz wyrobów, o których mowa w ust. 3, przeznaczonych do dalszej sprzedaży jest obowiązany sporządzić ich spis i przedstawić go w celu potwierdzenia zgodności ze stanem faktycznym właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w sprawach znaków akcyzy (art. 116 ust. 5 ustawy).
Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 maja 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1178), dalej: „rozporządzenie zmieniające”) zostało zmienione ww. rozporządzenie w sprawie oznaczania napojów alkoholowych znakami akcyzy. Nowelizacja ta miała na celu m.in. wprowadzenie nowych wzorów znaków akcyzy na opakowania jednostkowe importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju wyrobów spirytusowych i wprowadziła obowiązujące od dnia 1 stycznia 2019 r. zmodyfikowane wzory znaków akcyzy na te wyroby.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego, znaki akcyzy w postaci banderol podatkowych określonych w poz. I-III oraz V-VII załącznika nr 1 rozporządzenia zmienianego, w brzmieniu nadanym tym rozporządzeniem, stosuje się od dnia 1 stycznia 2019 r. Oznacza to, że poprzednio obowiązujące wzory znaków akcyzy na wyroby spirytusowe mogły być nanoszone na opakowania jednostkowe tych wyrobów do dnia 31 grudnia 2018 r. Znaki te (poprzednio obowiązujące) naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów spirytusowych przed wprowadzeniem od dnia 1 stycznia 2019 r. nowego wzoru znaków akcyzy zachowują ważność przez okres 12 miesięcy, zgodnie z art. 134 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, tj. do dnia 31 grudnia 2019 r. Po upływie terminu ważności znaków podatkowych naniesionych na wyroby, wyroby przeznaczone do dalszej sprzedaży należy opatrzyć w banderole legalizacyjne.
(?) przepisy ustawy o podatku akcyzowym nie regulują kwestii samego zwrotu wyrobów akcyzowych do sprzedawcy. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą co do zasady same kształtują warunki przyjęcia lub nie sprzedanych przez siebie wyrobów. Jednak w przedstawionym zagadnieniu Wnioskodawca wyraźnie akcentuje, że celem przyjęcia do siebie wyrobów jest zwolnienie kontrahentów z obowiązku nałożenia banderol legalizacyjnych.
Należy także zwrócić uwagę, że utrata ważności banderol podatkowych nałożonych na wyroby akcyzowe nie jest równoznaczna ze zmianą przeznaczenia wyrobów nimi oznaczonych. Wyroby te nie tracą statusu wyrobów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej, a jedynie stają się wyrobami oznaczonymi nieaktualnymi podatkowymi znakami akcyzy.
(?) Z uwagi na to, że wyroby akcyzowe oznaczone nieobowiązującymi (nieodpowiednimi) znakami akcyzy będą znajdować się w posiadaniu nabywcy, to zgodnie z art. 116 ust. 3 na tym właśnie podmiocie ciążył będzie obowiązek oznaczania tych wyrobów akcyzowych legalizacyjnymi znakami akcyzy. To nabywca będący posiadaczem tych wyrobów będzie zatem obowiązany zakupić legalizacyjne znaki akcyzy i oznaczyć nimi wyroby.
(?) W myśl art. 117 ust. 3 ustawy, wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy nie mogą być bowiem przedmiotem sprzedaży na terytorium kraju bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy.
Wobec powyższego, przedmiotowe wyroby akcyzowe powinny zostać wycofane ze sprzedaży po upływie terminu ważności znaków podatkowych w celu rozpoczęcia w stosunku do nich procedury legalizacyjnej. Przy czym, wyroby akcyzowe mogą zostać zwrócone Wnioskodawcy z uwagi na warunki umów pomiędzy Spółką a jej kontrahentami, jeżeli wystąpią przesłanki, które wskazywałyby na taką możliwość – ale musi to nastąpić przed upływem terminu ważności naniesionych na te wyroby podatkowych znaków akcyzy. W przeciwnym razie, aby zwrot tych wyrobów był możliwy, kontrahent Spółki jako posiadacz wyrobów akcyzowych oznaczonych nieodpowiednimi znakami akcyzy w pierwszej kolejności winien zakupić legalizacyjne znaki akcyzy i oznaczyć nimi wyroby?.
W związku z powyższym Organ uznał, że nie jest możliwe dokonanie zwrotu wyrobów akcyzowych oznaczonych nieważnymi znakami akcyzy. W przypadku utraty ważności przedmiotowych znaków to podmiot dokonujący zwrotu jest obowiązany oznaczyć je znakami legalizacyjnymi, a nie podmiot, do którego są one zwracane.
 

Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348