Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 18/2019

 

6. Ustalenie przez płatnika dnia wprowadzenia towarów do składu podatkowego celem obliczenia i zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych


W tytułowej kwestii Szef Krajowej Administracji Skarbowej w dniu 9 lipca 2019 dokonał z urzędu zmiany interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2016 r. nr 0461-ITPP3.4512.576.1.2016.AT, wydanej w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy i uznanej za nieprawidłową.

W interpretacji zmieniającej (DPP8.8101.29.2019.RKP) Szef KAS tym razem zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że w celu obliczenia i wpłacenia kwot podatku, działając w charakterze „będącego składem podatkowym” płatnika podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, jako dzień wprowadzenia towarów (paliw silnikowych) z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do składu podatkowego może przyjąć dzień wygenerowania w systemie EMCS komunikatu IE818.

Komunikat ten zostaje wygenerowany po całkowitym rozładunku towaru oraz jego sprawdzeniu pod względem ilościowym i jakościowym i potwierdza, iż przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zostało zakończone.

Zgodnie z art. 103 ust. 5a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (dalej określanej: ?ustawa z 11 marca 2004r.?), w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: ?ustawa z 6 grudnia 2008 r.?), których wytwarzanie lub którymi obrót wymaga uzyskania koncesji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, podatnik jest obowiązany, bez wezwania naczelnika urzędu celnego, do obliczania i wpłacania kwot podatku na rachunek izby celnej właściwej w zakresie wpłat podatku akcyzowego w terminie 5 dni od dnia wprowadzenia tych towarów z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do składu podatkowego.
W świetle przywołanego przepisu, kluczowym dla prawidłowego wykonania obowiązku przez podatnika lub płatnika jest właściwe rozpoznanie momentu wprowadzenia towarów do składu podatkowego.

Przepisy ustawy z 11 marca 2004r. nie zawierają definicji pojęcia „wprowadzenia towarów do składu podatkowego”, znaczenie tego pojęcia jako właściwego dla obrotu wyrobami akcyzowymi, wymaga zatem uwzględnienia jego rozumienia na gruncie przepisów ustawy z 6 grudnia 2008 r. W szczególności należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 9 przedmiotowej ustawy, nabycie wewnątrzwspólnotowe oznacza przemieszczenie wyrobów akcyzowych, w tym paliw silnikowych, z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Stosownie natomiast do wyroku TSUE z dnia 28 stycznia 2016 r. w sprawie C-64/15 BP Europa SE przeciwko Hauptzollamt Hamburg-Stadt, ?Artykuł 20 ust. 2 dyrektywy Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, uchylającej dyrektywę 92/12/EWG, należy interpretować w ten sposób, że przemieszczanie wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy kończy się, w rozumieniu tego przepisu, [?], w chwili gdy odbiorca tych wyrobów po całkowitym rozładunku środka transportu zawierającego dane wyroby stwierdził, że brakuje części tych wyrobów w stosunku do ilości, jaka miała zostać dostarczona?.

Ponieważ sprawdzenie rozładowanego towaru pod względem ilościowym i jakościowym może nastąpić dopiero po całkowitym rozładowaniu środka transportu i przeładowaniu jego zawartości do zbiornika, zatem wprowadzenie do składu podatkowego, w rozumieniu art. 103 ust. 5a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r., ma miejsce gdy po przeładowaniu do zbiornika możliwe było sprawdzenie towaru pod względem ilościowym i jakościowym (i stwierdzenie ewentualnych braków), z chwilą potwierdzenia stosownym komunikatem w systemie EMCS (IE818), iż przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zostało zakończone.

 

 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50