Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 23/2020

4. Zwolnienie z akcyzy wyrobów gazowych.

W wyroku z dnia 16 grudnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach III SA/Gl 869/19 stwierdził, że produkcja rdzeni piaskowych jest samodzielnym procesem technologicznym, który nie jest elementem procesu metalurgicznego ani samodzielnym procesem technologicznym, mineralogicznym.

Jak podkreślił sąd zwolnieniu z akcyzy na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 3/odpowiednio art. 31b ust. 1 pkt 4 ustawy podlegają wyroby gazowe/energia elektryczna (po spełnieniu pozostałych warunków formalnych przewidzianych przepisami ustawy), która jest bezpośrednio zużyta w procesie metalurgicznym rozumianym jako ciąg przemian fizykochemicznych metali na skutek termicznej i/lub chemicznej obróbki, która w praktyce wiąże się m.in. z wytopieniem metali lub też ich przetopieniem w piecach. Tym samym zwolnieniu podlegać będzie wyrób gazowy wykorzystany do celów opałowych jedynie w procesie metalurgicznym. Zwolnieniu nie będzie natomiast wyrób gazowy wykorzystywany w innych urządzeniach nie uczestniczących bezpośrednio w tym procesie, nawet jeśli zasilanie tych urządzeń jest konieczne aby ten proces mógł się odbyć. Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowej sprawie.

Zwolnieniem podatkowym w podatku akcyzowym objęte jest wykorzystanie energii elektrycznej/wyrobu gazowego nie w całej produkcji wyrobów metalurgicznych, ale wyłącznie w procesach metalurgicznych, podczas których ma miejsce wytworzenie metalu (przeobrażenie surowców w metal). Gdyby zaś polski ustawodawca chciał ująć to zwolnienie podatkowe szerzej, mógł to uczynić korzystając z możliwości, jakie daje dyrektywa (każde państwo członkowskie jest uprawnione do samodzielnego określenia zakresu wyłączenia z opodatkowania produktów energetycznych wykorzystywanych w procesach metalurgicznych, niemniej zakres tego zwolnienia nie może wychodzić poza ramy dyrektywy energetycznej).

 

Marek Zagórski

konsultant podatkowy

marek.zagorski@isp-modzelewski.pl

tel. (22) 517 30 60