Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 23/2020

6. Opodatkowanie akcyzą wyrobu w postaci napoju alkoholowego.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi (…) tzw. mobilną placówkę gastronomiczną – w formie namiotu, pod którym znajduje się lada barowa za pośrednictwem której prowadzona jest sprzedaż. Punkt nie prowadzi stałej współpracy, a jedynie sprzedaż podczas organizowanych wydarzeń – np. koncert muzyczny (tzw. eventów) – ubiegając się każdorazowo o jednostkowe zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Sprzedaż jest prowadzona w tzw. plenerze, zazwyczaj w sąsiedztwie innych przedsiębiorców oferujących podobne usługi (zazwyczaj w formie tzw. food trucków albo namiotów z ladami barowymi – podobnie jak Wnioskodawcy), a osobami zamawiającymi są osoby, które oczekują łatwej i szybkiej dostępności do oferowanych przez Wnioskodawcę napoi, inaczej skorzystają z oferty przedsiębiorców konkurencyjnych. Są to imprezy o charakterze jednorazowym zazwyczaj organizowane w jeden wieczór, zwłaszcza w okresie tzw. weekendu (piątek – niedziela).

W ramach działalności Wnioskodawca oferuje swoim klientom do zakupu zarówno napoje niealkoholowe (woda, napoje gazowane, soki), jak i alkoholowe (piwo, wódka). Wnioskodawca dysponuje wszelkimi prawnie wymaganymi pozwoleniami i koncesjami na prowadzenie przedmiotowej działalności. Wnioskodawca posiada również w swojej ofercie tzw. drinki (tj. mieszaninę dwóch lub więcej napoi alkoholowych z napojami niealkoholowymi oraz dodatkami) – zwane dalej: drinkami.

Sprzedaż tego typu produktów podczas eventów charakteryzuje się tym, że istotnym jest żeby Wnioskodawca mógł szybko, bez przestoju sprzedawać oferowane przez siebie napoje. Jest to szczególnie trudne w przypadków eventów – gdy okresowo jednocześnie wiele osób jest zainteresowana zakupem produktów oferowanych przez Wnioskodawcę, m.in. zakupy grupowe (jednocześnie składa zamówienie większa grupa osób, np. zorganizowana wycieczka).

Drinki jakie Wnioskodawca oferuje to:

a. Napój składający się z spirytusu akcyzowanego, soku cytrynowego, wody oraz cukru,

b. Napój składający się z wódki, miodu i przypraw.

Co istotne do wytworzenia drinków użyty jest alkohol, a jednak w samym procesie ich przygotowania – w żadnym miejscu nie dochodzi do fermentacji.

Drinki te sprzedawane są klientom Wnioskodawcy detalicznie, na sztuki, w kieliszkach.

Dotychczas Wnioskodawca przygotowywał drinki na bieżąco – tj. po otrzymaniu zamówienia przez klienta. Powyższe, z uwagi na formę w jakiej Wnioskodawca sprzedaje swoje usługi sprzedaż w plenerze przez jedną lub dwie osoby obsługujące stanowisko sprzedażowe było czasochłonne i powodowało, że w przypadku gdy zakupem napoi była zainteresowana więcej niż jedna osoba przygotowanie takiego drinka powodowało duże kolejki oczekujących, a w konsekwencji część oczekujących rezygnowała nie czekając na swoją kolejkę. Osoby te korzystały z oferty przedsiębiorców oferujących podobne do Wnioskodawcy usługi.

Powyższe w świetle sprzedaży nie stałej, a prowadzonej wyłącznie na eventach powoduje duże straty dla Wnioskodawcy.

Z powyższych przyczyn Wnioskodawca planuje zmienić sposób przygotowywania drinków do sprzedaży poprzez przygotowywanie ich przed rozpoczęciem w danym dniu sprzedaży. Wnioskodawca, zamierza – bazując na własnych szacunkach – przygotować drinki w większej ilości mieszając części składowe (poszczególne napoje składające się na drinki) w odpowiednich proporcjach. Co istotne powyższe pozwoli Wnioskodawcy na optymalizację procesu sprzedaży napoi (uniknięcie kolejek i rezygnacji niezadowolonych z oczekiwania osób) jednocześnie nie zmieni sposobu sprzedaży. Wnioskodawca w dalszym ciągu będzie sprzedawał drinki w kieliszkach, detalicznie.

Wnioskodawca zadał następujące pytanie: czy wyżej opisany wyrób przygotowywany przez niego do celów sprzedaży detalicznej podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

W ocenie Wnioskodawcy, przygotowywane drinki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, gdyż akcyza została uiszczona na wcześniejszym etapie obrotu alkoholem etylowym.

Podstawą opodatkowania alkoholu etylowego jest liczba hektolitrów alkoholu etylowego 100% vol. w temperaturze 20°C. W opisanym zdarzeniu przyszłym nie nastąpi zwiększenie ilości 100% alkoholu etylowego, a od całości alkoholu zużytego do produkcji drinków akcyza zostanie uiszczona na etapie zakupu alkoholu etylowego.

Wnioskodawca wskazuje przy tym, że w myśl art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest produkcja wyrobów akcyzowych. Produkcją alkoholu etylowego, zgodnie z art. 93 ust. 2 ustawy, jest wytwarzanie, przetwarzanie, oczyszczanie, skażanie lub odwadnianie alkoholu etylowego, a także jego rozlew. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy, jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Zdaniem Wnioskodawcy czynność polegająca na przygotowaniu drinków do sprzedaży nie na bieżąco przy zamówieniu przez klienta a uprzednio przed rozpoczęciem sprzedaży, z wykorzystaniem alkoholu etylowego z zapłaconą akcyzą nie mieści się w dyspozycji art. 93 ust. 2 ustawy.

Czynność ta nie stanowi produkcji napoju alkoholowego w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, gdyż do wytworzenia drinka użyty jest spirytus akcyzowany lub wódka, a w samym procesie w żadnym miejscu nie dochodzi do fermentacji.

Wnioskodawca tworzy drinki na bazie spirytusu nabytego z legalnych źródeł, nie wytwarza alkoholu etylowego w większej ilości od tej nabytej w hurtowni. Alkohol nie będzie też przetwarzany, nie będzie też wykonywany jego rozlew. Jedyne co Wnioskodawca będzie wykonywał to zmieszanie alkoholu z składnikami niezawierającymi alkoholu celem przygotowania do sprzedaży detalicznej. Co istotne po zmieszaniu składników drinków alkohol będący jego składnikiem nie ulega przetworzeniu w wyniku reakcji chemicznych co powoduje, że nie zachodzi zmiana jego składu.

Przygotowanie ma na celu wyłącznie uniknięcie przygotowywania drinków jednostkowo – każdorazowo przy zamówieniu składanym przez klienta, tak aby zwiększyć skuteczność sprzedaży i zmniejszyć ilość osób, które rezygnują z zakupu z uwagi na długi czas oczekiwania na zakup a następnie przygotowanie drinków.

Co istotne trudno uznać, że nie jest produkcją alkoholu przygotowywanie drinku na bieżąco przy zamówieniu, a jest uprzednie przygotowanie drinków w większej ilości celem ich dalszej sprzedaży detalicznej, po ich wytworzeniu. Tym samym u Wnioskodawcy z tytułu czynności produkcji wyrobu alkoholowego nie będzie powstawał z tego tytułu obowiązek podatkowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 stycznia 2020 r. numer sprawy 0111-KDIB3-3.4013.248.2019.2.MK uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

 

Malwina Sik

Konsultant podatkowy, aplikant adwokacki
Malwina.sik@isp-modzelewski.pl.
tel. (22) 517 30 60