Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 24/2020

 

 

3. Opodatkowanie akcyzą energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii.

Dnia 16 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną (0111-KDIB3-3.4013.249.2019.1.MK) dotycząca opodatkowania akcyzą energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii.

W przedmiotowej sprawie parafia zamontowała na swoim budynku instalację fotowoltaiczną, z której będzie pozyskiwać energię elektryczną o mocy 20 kW. Energia ta będzie wykorzystywana na funkcjonowanie kościoła oraz budynku parafii. W okresie letnim może wystąpić nadwyżka wyprodukowanej energii więc na podstawie stosownej umowy będzie ona magazynowana w sieci (…) (w tym miejscu Wnioskodawca zaznacza, że wystąpienie nadwyżki nie jest możliwe do przewidzenia i może nie wystąpić).

W okresie, w którym produkcja energii będzie niewystarczająca i nie pokryje zapotrzebowania Wnioskodawcy, Parafia będzie ją kupować z sieci lub odbierać wcześniej tam zmagazynowaną.

Parafia prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni pod anteny telefonii komórkowej, która ma własne zasilanie z (…).

Jak wskazał organ w uzasadnieniu: ?Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika zatem w pierwszej kolejności, że w analizowanej sprawie mamy do czynienia z czynnością podlegająca opodatkowaniu, którą będzie zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię. Tym samym zużyta przez Wnioskodawcę energia elektryczna, która została wytworzona w instalacji fotowoltaicznej i nie została wprowadzona do sieci energetycznej, będzie rodziła u Wnioskodawcy co do zasady obowiązek podatkowy, a w konsekwencji konieczność złożenia deklaracji i zapłaty akcyzy (przy czym, przy zwolnieniu z akcyzy, konieczność zapłaty oczywiście nie wystąpi).

Przenosząc powyższe na grunt wątpliwości Wnioskodawcy stwierdzić należy, że w analizowanej sprawie Wnioskodawca winien złożyć zgłoszenie rejestracyjne o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy, jest obowiązany do składania deklaracji na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy, a w przypadku dostarczania energii elektrycznej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, Wnioskodawca będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji o której mowa w art. 138h ustawy.

Wnioskodawca bowiem jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą (w zakresie wynajmu powierzchni pod anteny telefonii komórkowej) jest obowiązany, przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą (w sprawie – przed zużyciem energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej), złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

W sprawie nie znajdzie wyłączenie z tego obowiązku na podstawie art. 16 ust. 7a ustawy. Zwrócić należy uwagę, że zgłoszenia rejestracyjnego należy dokonać przed pierwszą czynnością podlegającą opodatkowaniu (przed zużyciem wyprodukowanej energii elektrycznej), a przepis wyłączjący ten obowiązek znajdzie zastosowanie wyłącznie w sytuacji gdy Wnioskodawca nie będzie wyprodukowanej energii elektrycznej dostarczać do sieci. Inaczej mówiąc, w sytuacji gdy Wnioskodawca przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu zakłada możliwość dostarczenia wytworzonej energii elektrycznej do sieci połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, wówczas winien dokonać zgłoszenie rejestracyjnego na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z opisem sprawy Wnioskodawca wytworzoną energie elektryczną, której nie zużyje zamierza dostarczać do sieci tj. do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii. W konsekwencji Wnioskodawca winien jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą (w sprawie przed zużyciem energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej), złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Niezależnie od obowiązku rejestracji, Wnioskodawca jako podatnik jest obowiązany zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej – w przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jako podmiot nie posiadający koncesji jest podatnikiem z tytułu czynności o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy, w sprawie nie znajdzie zastosowania wyłączenie na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy.

Równocześnie w sytuacji gdy będzie dostarczał wytworzoną nadwyżkę energii elektrycznej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, Wnioskodawca będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji o której mowa w art. 138h ustawy.?

 

Kacper Wolak

Młodszy konsultant podatkowy

Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl

Telefon: 22 517 30 77