Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 25/2020

 

Znaki akcyzy

 

 

1. Zdjęcie znaków akcyzy w składzie podatkowym

Znaki akcyzy nałożone na wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy mogą być z nich zdjęte w składzie podatkowym, zarówno z uwagi na wprowadzenie nowego wzoru banderol na napoje spirytusowe, jak również z innych przyczyn niż utrata ważności znaków akcyzy.

Zgodnie bowiem z art. 123 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, znaki akcyzy mogą być zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych, na które zostały naniesione, jeżeli wyroby akcyzowe nie będą sprzedawane na terytorium kraju.

Zgodę na zdjęcie znaków akcyzy wydaje właściwy naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy lub właściciela wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy (art. 123 ust. 2 ustawy).

Zdjęte znaki akcyzy, zgodnie z art. 123 ust. 3 ustawy, są:

  1. zwracane do ich wytwórcy albo
  2. niezwłocznie niszczone pod nadzorem właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Wskazać ponadto należy, że rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy reguluje szczegółowe przypadki, w których znaki akcyzy mogą być zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych, warunki i tryb zdejmowania znaków akcyzy, a także wzór wniosku o zdjęcie znaków akcyzy.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie oznaczania, banderole naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe mogą być z nich zdjęte po uzyskaniu zgody właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w przypadku gdy:

  1. wyroby akcyzowe mają być zwrócone do podmiotu zagranicznego, od którego zostały otrzymane, w związku z wadami fizycznymi wyrobów lub
  2. wyroby akcyzowe przeznaczone są na eksport lub do dostawy wewnątrzwspólnotowej.

 

Malwina Sik

aplikant adwokacki

malwina.sik@isp-modzelewski.pl