Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 26/2020

 

4. Sprzedaż paliwa gazowego a mechanizm podzielonej płatności.

 

Dnia 16 grudnia 2019 r. DKIS wydał interpretację indywidualną, w której stwierdził, że: ?Jak wynika ze złożonego wniosku, Wnioskodawca będący Pośredniczącym Podmiotem Gazowym (PPG) dokonuje sprzedaży na rzecz innych podmiotów posiadających również status PPG paliw gazowych dostarczanych za pomocą sieci gazowej (przesyłowej lub dystrybucyjnej) oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Obydwa rodzaje paliw gazowych mogą być wykorzystywane przez ich nabywców do napędu silników spalinowych. W przypadku paliwa gazowego dostarczonego za pomocą sieci gazowej może on być wykorzystywany do napędu silników spalinowych w postaci sprężonego gazu ziemnego (CNG). Podobnie skroplony gaz ziemny (LNG) również używany jest do napędu pojazdów, a także coraz częściej wybierany jest jako paliwo żeglugowe przez armatorów.

Na tle tak przedstawionych okoliczności sprawy Spółka powzięła wątpliwość, która dotyczy ewentualnego obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w przypadku sprzedaży opisanych wyżej paliw gazowych w sytuacji, gdy dostawa jest realizowana między dwoma podmiotami, które posiadają status PPG.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 23d ustawy o podatku akcyzowym, pośredniczącym podmiotem gazowym jest między innymi podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju lub posiadający koncesje na obrót gazem ziemnym na terytorium kraju:

  • dokonujący sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu lub eksportu wyrobów gazowych, lub
  • używający wyrobów gazowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów nieobjętych zwolnieniem od akcyzy, lub
  • używający wyrobów gazowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów objętych zerową stawką akcyzy, lub (…).

Organ zauważa, że dostawa wyrobów gazowych miedzy dwoma podmiotami posiadającymi status PPG na gruncie przepisów ustawy o podatku akcyzowym nie jest opodatkowana tym podatkiem. Opodatkowanie występuje na ostatnim etapie obrotu tymi wyrobami, gdy wyroby te zostaną między innymi dostarczone do finalnego nabywcy gazowego.

Opisane we wniosku paliwo gazowe dostarczane do odbiorcy za pomocą sieci gazowej (przesyłowej lub dystrybucyjnej), oraz skroplony gaz ziemny (LNG) spełniają definicję wyrobu gazowego, ponieważ z treści wniosku wynika, że dostawy tych wyrobów dokonuje PPG, czyli podmiot, który z definicji między innymi dokonuje sprzedaży wyrobów gazowych. W przypadku, gdy opisane paliwa nie spełniałyby definicji wyrobów gazowych nie mogłyby one być przemieszczane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy bez nadanego im konkretnego przeznaczenia. W momencie zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy zostaje określona stawka podatku akcyzowego, która wynika między innymi z ostatecznego przeznaczenia wyrobu.

Mechanizmem podzielonej płatności objęte zostały obowiązkowo wyroby wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o podatku VAT, w przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji udokumentowana fakturą przekracza 15.000 zł lub jej równowartość.

Jak już wyżej wskazano, w poz. 92 załącznika zostały wskazane bez względu na kod CN lub klasyfikacje PKWiU ? „Benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych ? w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.”

Obydwa rodzaje paliw gazowych, które Wnioskodawca opisał w złożonym wniosku, mogą być wykorzystywane również do celów napędowych. Jednak przeznaczenie paliwa gazowego (wyrobu gazowego w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym) do napędu silników spalinowych jest nadawane, w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, w chwili sprzedaży tego paliwa gazowego (wyrobu gazowego) finalnemu nabywcy gazowemu przez pośredniczący podmiot gazowy.

Należy przy tym zaznaczyć, że w przypadku sprzedaży wyrobów gazowych sprzedawca będący PPG (tu Wnioskodawca) jest obowiązany każdorazowo ustalić, czy sprzedaje te wyroby innemu pośredniczącemu podmiotowi gazowemu, czy finalnemu nabywcy gazowemu (art. 9c ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Zatem, w sytuacji opisanej we wniosku, należy podzielić zdanie Wnioskodawcy, że gdy dostawy gazu są realizowane między dwoma podmiotami, które posiadają status PPG (pośredniczący podmiot gazowy), transakcje sprzedaży paliwa gazowego nie będą objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności, przy czym należy podkreślić, że dla zastosowania obowiązkowego MPP nie ma znaczenia forma skupienia paliwa gazowego, tj. czy jest to paliwo gazowe dostarczane za pomocą sieci gazowej w postaci gazu ziemnego pod normalnym ciśnieniem (niesprężonego), który nie jest jeszcze sprężonym gazem ziemnym (CNG), czy jest to sprężony gaz ziemny (CNG) albo skroplony gaz ziemny (LNG).

Obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności dla gazu ziemnego nie można stosować dla każdego etapu sprzedaży tylko dlatego, że ostateczne przeznaczenie może być związane z napędem silników spalinowych.?

 

Kacper Wolak

Młodszy konsultant podatkowy

Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl

Telefon: 22 517 30 77