Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 26/2020

 

7. Obowiązki w zakresie opodatkowania glikolu oraz gliceryny głównie na podstawie przeznaczenia.

 

W świetle art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy, za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Tym samym, za wyrób akcyzowy ? płyn do papierosów elektronicznych ? uznaje się wszelkie wyroby w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Katalog roztworów stanowiących płyn do papierosów elektronicznych jest katalogiem otwartym, a o klasyfikacji danej substancji jako płynu do papierosów elektronicznych decyduje jej przeznaczenie. Równocześnie produkcją płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy jest jego wytwarzanie, przetwarzanie, a także jego rozlew. Zatem za produkcję (czynność podlegającą opodatkowaniu) uznaje się wytwarzanie, przetwarzanie, a także rozlew wszelkich wyrobów w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania w papierosach elektronicznych. W konsekwencji każdy podmiot, który dokonuje produkcji (wytwarzania, przetwarzania, rozlewu) substancji (roztworów) przeznaczonych do wykorzystania w papierosach elektronicznych, bądź oferuje te substancje (roztwory) na sprzedaż jako płyn do papierosów elektronicznych lub jako półprodukt służący do dalszej produkcji takiego płynu, przeznacza te wyroby do wykorzystania jako płyn do papierosów elektronicznych ? przesądzając tym samym o konieczności traktowania tych substancji jako wyrobów akcyzowych o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy. Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że to właśnie odpowiednie przeznaczenie determinuje opodatkowanie oraz inne obowiązki wynikające z przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Jednakże w praktyce obrotu zdarzają się wątpliwości. Organy podatkowe jednakże w większości przychylają cię do interpretacji, zgodnie z którą to właśnie przeznaczenie wyrobów takich jak gliceryna oraz glikol determinuje ich opodatkowanie.

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2020 r.: Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o sprzedaż koncentratów aromatów spożywczych, czysty glikol propylenowy, czystą glicerynę farmaceutyczną lub ich mieszaniny.

Wnioskodawca będzie nabywać te wyroby od podmiotów, którzy wyprodukowali i sprzedali te wyroby jako wyroby nieakcyzowe, tj. wyprodukowali i sprzedali te wyroby z przeznaczeniem do celów innych niż do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

Wnioskodawca dokonując opisanych we wniosku czynności nabycia, sporządzania mieszanin, rozlewu oraz sprzedaży przedmiotowych substancji, nie będzie dokonywał tych czynności z przeznaczeniem tych substancji do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

Na tle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości czy planowana przez podatnika działalność polegająca na:

  • nabywaniu koncentratów aromatów spożywczych, czystego glikolu propylenowego, czystej gliceryny farmaceutycznej lub ich mieszanin,
  • sprzedaży koncentratów aromatów spożywczych, czystego glikolu propylenowego lub czystej gliceryny farmaceutycznej lub ich mieszanin, oraz
  • sporządzaniu mieszanin koncentratów aromatów spożywczych, czystego glikolu propylenowego, czystej gliceryny farmaceutyczną i ich sprzedaży,
  • będzie opodatkowana podatkiem akcyzowym począwszy od dnia 1 lipca 2020 r.

Zdaniem Organu, w sytuacji w której wyroby objęte zapytaniem (koncentraty aromatów spożywczych, czysty glikol propylenowy, czysta gliceryna farmaceutyczna oraz ich mieszaniny) nie będą przez Wnioskodawcę nabywane i sprzedawane (w tym mieszaniny sporządzane przez Wnioskodawcę) z przeznaczeniem do użycia w papierosach elektronicznych (co wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego), wówczas planowana przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza objęta zapytaniem nie będzie opodatkowana podatkiem akcyzowym począwszy od 1 lipca 2020 r.

 

Alan Lipnicki

konsultant podatkowy

alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl

Telefon: 22 517 30 99