Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 26/2020

 

2. Rozporządzanie samochodem osobowym jak właściciel jako warunek zwrotu akcyzy.

 

Jak wskazał WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 27 listopada 2018 r.:? Spór dotyczył zaistnienia jednej z przesłanek z art. 107 ust. 1 u.p.a. niezbędnych do orzeczenia zwrotu podatku akcyzowego ? nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel w dniu dokonania przez skarżącego dostawy wewnątrzwspólnotowej (tu: 20 czerwca 2016 r.). Zdaniem skarżącego w dniu tym miał on takie prawo, stąd należy mu się zwrot zapłaconego podatku akcyzowego. Sąd podziela jednak ocenę prawną dokonaną przez organ, że prawa takiego wtedy już nie miał. Wynika to z działania innego podmiotu ? nabywcy samochodu (R. s.r.o.), który jeszcze przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej przez skarżącego sprzedał go firmie R. w W. Sprzedaż ta nastąpiła 15 czerwca 2016 r., podczas gdy dostawy skarżący dokonał 20 czerwca 2016 r. Jak zasadnie stwierdził organ odwoławczy, 15 czerwca 2016 r. R. s.r.o. wystawił nie tylko dokument potwierdzający zbycie samochodu na rzecz polskiego podmiotu, ale także sporządziła dokument potwierdzający dokonanie dostawy towaru do W. Skoro nastąpiło to przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu przez skarżącego, to nie można uznać, że w dniu tej dostawy przysługiwało mu jeszcze prawo do rozporządzania nim jak właściciel.?

Ponadto w uzasadnieniu WSA pokreślił, że: ?Strona zarzuciła naruszenie art. 107 ust. 1 u.p.a. stanowiącego, że podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej tego samochodu osobowego, ma prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej tego samochodu osobowego.

W kontrolowanej przez Sąd sprawie spór dotyczył zaistnienia jednej z przesłanek z art. 107 ust. 1 u.p.a. niezbędnych do orzeczenia zwrotu podatku akcyzowego ? nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel w dniu dokonania przez skarżącego dostawy wewnątrzwspólnotowej (tu: 20 czerwca 2016 r.). Zdaniem skarżącego w dniu tym miał on takie prawo, stąd należy mu się zwrot zapłaconego podatku akcyzowego. Sąd podziela jednak ocenę prawną dokonaną przez organ, że prawa takiego wtedy już nie miał. Wynika to z działania innego podmiotu ? nabywcy samochodu (R. s.r.o.), który jeszcze przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej przez skarżącego sprzedał go firmie R. w W. Sprzedaż ta nastąpiła 15 czerwca 2016 r., podczas gdy dostawy skarżący dokonał 20 czerwca 2016 r. Jak zasadnie stwierdził organ odwoławczy, 15 czerwca 2016 r. R. s.r.o. wystawił nie tylko dokument potwierdzający zbycie samochodu na rzecz polskiego podmiotu, ale także sporządziła dokument potwierdzający dokonanie dostawy towaru do W. Skoro nastąpiło to przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu przez skarżącego, to nie można uznać, że w dniu tej dostawy przysługiwało mu jeszcze prawo do rozporządzania nim jak właściciel.?

 

Kacper Wolak

Młodszy konsultant podatkowy

Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl

Telefon: 22 517 30 77