Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 26/2020

 

5. Susz tytoniowy jako część tytoniu.

 

Stosownie do art. 99a ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym. Susz tytoniowy, bez względu na kod CN, wskazany został w poz. 45 załącznika nr 1 do ustawy.

Zgodnie z powołaną wyżej definicją zawartą w art. 99a ust. 1 ustawy, za susz tytoniowy uznaje się ? bez względu na wilgotność ? tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym.

Podkreślenia wymaga, że na gruncie ustawy o podatku akcyzowym określenie „susz tytoniowy” przyjęto na potrzeby opodatkowania akcyzą tytoniu w celu wyraźnego rozróżnienia etapu uprawy tytoniu i etapu rozpoczęcia jego przerobu. Z suszem tytoniowym mamy w związku z tym do czynienia od momentu zakończenia uprawy tytoniu. Oznacza to, że za susz tytoniowy należy uznać każdą część tytoniu, która nie jest połączona z żywą rośliną, niezależnie od stopnia jej przetworzenia i wilgotności.

Potwierdza to także orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. wyroku WSA w Lublinie z dnia 8 października 2014 r., sygn. akt I SA/Lu 328/14, w którym Sąd uznał, że podziela stanowisko organu: „określenia susz tytoniowy i suchy tytoń przyjęto na potrzeby ustawy dla potrzeb wyraźnego rozróżnienia pewnego etapu przerobu tytoniu. Nie jest to już tytoń na etapie uprawy, lecz suchy tytoń, który nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym. Słowo jeszcze nie oznacza, że ten suchy tytoń musi w przyszłości stać się wyrobem tytoniowym, podlegającym akcyzie. Może zostać sprzedany na wcześniejszym etapie przerobu, co rodzi powstanie obowiązku podatkowego w akcyzie”. Z kolei w wyroku NSA z dnia 18 sierpnia 2015 r., sygn. akt I GSK 2040/13, wskazano, że zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego „przeznaczenie suchego tytoniu na wyrób tytoniowy, możliwość, by stał się on wyrobem tytoniowym musi mieć charakter obiektywny. Dla celów uznania suchego tytoniu za susz tytoniowy nie jest zatem przesądzająca ani istotna świadomość, wola czy też deklaracja sprzedawcy suchych liści tytoniu lecz ich obiektywne cechy i obiektywna możliwość stania się wyrobem tytoniowym”.

Należy zatem zauważyć, że za susz tytoniowy uznaje się każdą część tytoniu, która nie jest połączona z żywą rośliną ? bez względu na stopień jej przetworzenia i wilgotności. O kwalifikacji jako susz tytoniowy nie przesądza wola, czy też deklaracja Wnioskodawcy o nieprzeznaczaniu suszu tytoniowego do dalszego przetworzenia bądź sprzedaży (np. zadeklarowanie go jako odpad, pozostałości), lecz obiektywne cechy i obiektywna możliwość stania się wyrobem tytoniowym.

Malwina Sik

aplikant adwokacki

malwina.sik@isp-modzelewski.pl