Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 27/2020

3. Współczynnik zbywalności pojazdu a średnia wartość rynkowa.

W podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, podstawę opodatkowania, co do zasady, stanowi kwota, którą podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy ? art. 104 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym. Ustawodawca przewidział jednak pewne odstępstwa od tej zasady, opierając podstawę opodatkowania na kryterium wartości samochodu. Tak jest w przypadku, o którym mowa w art. 104 ust. 8 i 9 ustawy.

W sprawie rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, rozstrzygniętej w wyroku z dnia 10 grudnia 2019 r. (sygn. I SA/Gd 1184/19), strona skarżąca zarzuciła organowi, że błędnie ustalono średnią wartość rynkową pojazdu dla celów podatkowych, co polegało niezastosowaniu korekt (współczynników) wynikających z poziomu zbywalności, podczas gdy czynnik ten ma wpływ na określenie średniej ceny zarejestrowanego na terytorium kraju samochodu osobowego tej samej marki.

W uzasadnieniu wyroku WSA w Gdańsku wskazał, że pominięcie korekty zbywalności usprawiedliwione jest treścią obowiązujących przepisów regulujących ustalanie podstawy opodatkowania zakupywanych samochodów. W myśl art. 104 ust. 11 ustawy o podatku akcyzowym, średnia wartość rynkowa samochodu osobowego powinna być ustalana w oparciu o średnie ceny obowiązujące na rynku krajowym. Wpływ czynnika zbywalności został już natomiast uwzględniony podczas określania ceny katalogowej, która uwzględnia również trudności w zbyciu samochodu określonej marki. Sąd podkreślił zatem, że organy nie mają obowiązku uwzględnienia współczynnika zbywalności: współczynnik ten nie ma wpływu na stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie, model, markę i rocznik. Wpływ współczynnika zbywalności jest uwzględniany już przy określeniu średniej ceny katalogowej, ponieważ wśród źródłowych cen samochodów, na podstawie których formułowana była cena uśredniona wyszczególniono samochody pochodzące z różnych regionów kraju. Współczynniki ten jest pojęciem subiektywnym i nie może mieć znaczenia w postępowaniu prowadzonym w oparciu o art. 104 ust. 8 ustawy..

Agata Strocka

Konsultant podatkowy

Główny specjalista

w Dziale Audytu Podatkowego

agata.strocka@isp-modzelewski.pl