Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 27/2020

 

3. Pojęcia „susz” i „suchy” na gruncie ustawy o podatku akcyzowym.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 marca 2016 r. (I GSK 270/14) zajęto się próbą prawnopodatkowej klasyfikacji obrotu mokrymi liśćmi tytoniu i określenia tego, czy są (lub nie) wyrobem tytoniowym. W ocenie Sądu pojęcia „susz” i „suchy” przyjęto w ustawie akcyzowej na potrzeby rozróżnienia pewnego etapu przerobu surowca. Suszem tytoniowym jest każda część tytoniu niepołączona z żywą rośliną, niezależnie od tego, czy po odpowiednim przetworzeniu będzie ona gotowym wyrobem tytoniowym. Susz jest zatem tym, co otrzymano po zakończeniu uprawy, niezależnie od jakichkolwiek późniejszych procesów.

W uzasadnieniu podkreślono, że na gruncie ustawy o podatku akcyzowym obrót tzw. mokrym tytoniem podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym od wyrobów będących suszem tytoniowym. W ocenie Sądu „susz tytoniowy” nie jest pozbawiony wilgotności, co wpływa na uzyskanie optymalnego procesu spalania. Dlatego też wyłącznym kryterium pozwalającym na zaklasyfikowanie liści tytoniu, jako susz tytoniowy nie powinien być stopień wilgotności. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego „suchy”, w przypadku roślin oznacza: „pozbawiony wilgoci i martwy; uschnięty, wysuszony, np. suche liście”. Dlatego przepisy o podatku akcyzowym nie wprowadzają żadnych norm (w tym nie odwołują się również do Polskiej Normy dotyczącej tytoniu i wyrobów tytoniowych) w zakresie stopnia wilgotności, od którego uzależnione byłoby uznanie tytoniu za suchy bądź nie suchy. Nie ma uzasadnienia różnicowanie obciążenia akcyzą części roślin w zależności od stopnia ich wilgotności („susz” lub „mokry tytoń”), zwłaszcza jeżeli niezmienione pozostaje ich przeznaczenie a zmiana nie została wykazana.

Sąd wskazał: ?(?) nie można zgodzić się z argumentacją wnioskodawcy, że wyłącznym kryterium pozwalającym na zaklasyfikowanie liści tytoniu, jako susz tytoniowy jest stopień ich wilgotności (?). Od dnia 1 stycznia 2013 r. zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy. W załączniku nr 1 do ustawy, stanowiącym wykaz wyrobów akcyzowych, dodano poz. 45 tego załącznika, gdzie umieszczono susz tytoniowy, bez względu na kod CN. Jak już wspomniano, zgodnie z art. 99a ust. 1 u.p.a. za susz tytoniowy uznaje się suchy tytoń niebędący jeszcze wyrobem tytoniowym. Ustawodawca wyrób tytoniowy wymienia enumeratywnie w art. 98 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Przedmiot opodatkowania akcyzą jest określony w art. 8 ust. 1 ustawy. Powyższy przepis wskazuje zakres czynności i zdarzeń opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Czynności i zdarzenia wymienione w powyższym przepisie podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich przedmiotem są wyroby akcyzowe należące do kategorii wyrobów energetycznych, napojów alkoholowych lub wyrobów tytoniowych. Tym niemniej, należy pamiętać, iż w zakresie energii elektrycznej, wyrobów węglowych, suszu tytoniowego jak i samochodów osobowych, ustawodawca określił odmienny zakres czynności opodatkowanych (odpowiednio w art. 9, 9a, 9b oraz art. 100). Jak już wspomniano, na gruncie ustawy o podatku akcyzowym obrót tzw. mokrym tytoniem podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym od wyrobów będących suszem tytoniowym. NSA zauważa, że każdy „susz tytoniowy” nie jest pozbawiony wilgotności, co wpływa na uzyskanie optymalnego procesu spalania. Dlatego też wyłącznym kryterium pozwalającym na zaklasyfikowanie liści tytoniu, jako susz tytoniowy nie powinien być stopień wilgotności.?

Agata Strocka

Konsultant podatkowy

Główny specjalista

w Dziale Audytu Podatkowego

agata.strocka@isp-modzelewski.pl

tel.: (22) 517 30 69