Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 28/2020

 

3. Opodatkowanie aromatów zawierających nikotynę, ale niewykorzystywanych do produkcji papierosów elektronicznych.

Czy podatnik produkujący aromaty zawierające nikotynę, ale które nie są przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych, ma obowiązek zapłaty z tego tytułu podatku akcyzowego?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 lipca 2020 r. (0111-KDIB3-3.4013.98.2020.1.MK). Jak wskazał organ: ?(?) Organ w pierwszej kolejności zauważa, że w świetle art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy, za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Tym samym, za wyrób akcyzowy ? płyn do papierosów elektronicznych ? uznaje się wszelkie wyroby w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Katalog roztworów stanowiących płyn do papierosów elektronicznych jest katalogiem otwartym, a o klasyfikacji danej substancji jako płynu do papierosów elektronicznych decyduje jej przeznaczenie.

Równocześnie produkcją płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy jest jego wytwarzanie, przetwarzanie, a także jego rozlew. Zatem za produkcję (czynność podlegającą opodatkowaniu) uznaje się wytwarzanie, przetwarzanie, a także rozlew wszelkich wyrobów w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

W konsekwencji każdy podmiot, który dokonuje produkcji (wytwarzania, przetwarzania, rozlewu) substancji (roztworów) przeznaczonych do wykorzystania w papierosach elektronicznych, bądź oferuje te substancje (roztwory) na sprzedaż jako płyn do papierosów elektronicznych lub jako półprodukt służący do dalszej produkcji takiego płynu, przeznacza te wyroby do wykorzystania jako płyn do papierosów elektronicznych ? przesądzając tym samym o konieczności traktowania tych substancji jako wyrobów akcyzowych o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy.

W tym miejscu Organ zwraca uwagę, że roztwory zawierające m.in. glikol, glicerynę, aromaty, czy nikotynę (substancję, która sama w sobie jest bezzapachowa), nawet jeśli na wcześniejszym etapie zostały wytworzone jako wyroby nieakcyzowe, przykładowo przeznaczone do wykorzystania w nawilżaczach powietrza, w sytuacji przeznaczenia ich w kolejnym etapie do wykorzystania w papierosach elektronicznych, staną się wyrobami akcyzowymi wymienionymi w pozycji 46 załącznika nr 1 do ustawy ? będą stanowiły płyn do papierosów elektronicznych.

Nadto na marginesie Organ zaznacza także, że m.in. masy aromatyczne, które zawierają trzcinę cukrową, melasę, naturalne aromaty, fruktozę, glicerynę, kawałki owoców i kwiatów lub inne elementy roślin będących źródłem naturalnych aromatów roślinnych, w określonych okolicznościach również mogą być traktowane jako wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 1 do ustawy (por.m.in. orzeczenie WSA w Krakowie z 20 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 73/17, WSA w Warszawie z 26 kwietnia 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 3500/15, NSA z 7 listopada 2017 r. sygn. akt I GSK 1864/15). I w tym względzie Organ zwraca uwagę, że ocena co do kwalifikacji danego towaru za wyrób akcyzowy i w konsekwencji jego ewentualnego opodatkowania, jest uzależniona od indywidualnego stanu faktycznego.

Przechodząc do istoty sprawy zakreślonej pytaniem Wnioskodawcy, Wskazać należy że przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o nabywanie i sprzedaż gotowych aromatów zawierających nikotynę (w tym wyprodukowanych przez Wnioskodawcę) oraz składników do wytwarzania aromatów zawierających nikotynę, w tym także wytworzonych i rozlanych przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca będzie nabywać ww. wyroby (aromaty z nikotyną i składniki) od dystrybutorów z Unii Europejskiej, którzy wyprodukowali i sprzedali te wyroby jako wyroby nieakcyzowe, tj. wyprodukowali i sprzedali te wyroby z przeznaczeniem do celów innych niż do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że etykiety i inne oznaczenia handlowe na aromatach będą jednoznacznie informować o ich przeznaczeniu, tj. do użycia w urządzeniach takich jak: nawilżacze powietrza, dyfuzory ultradźwiękowe, kominki zapachowe, aromat do odkurzaczy.

Na tle powyższego Wnioskodawca powziął wątpliwość czy planowana działalność, w której aromaty z zawartością nikotyny i komponenty do wytworzenia takich aromatów nie będą przeznaczone do użycia w papierosach elektronicznych (przeznaczeniem ich będzie wykorzystanie w urządzeniach typu: nawilżacze powietrza, dyfuzory ultradźwiękowe, kominki zapachowe, wkłady do odkurzaczy), będzie opodatkowana podatkiem akcyzowym począwszy od 1 lipca 2020 r.

Zdaniem Organu w sytuacji opisanej we wniosku, w której wyroby objęte zapytaniem (gotowe aromaty zawierające nikotynę, w tym wytworzone przez Wnioskodawcę jak również poszczególne składniki służące do wytwarzania aromatów przez Wnioskodawcę i przez inne podmioty w przypadku ich sprzedaży), nie będą przez Wnioskodawcę nabywane i sprzedawane z przeznaczeniem do użycia w papierosach elektronicznych (co Wnioskodawca uwarunkował w zadanym pytaniu), wówczas planowana przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza objęta zapytaniem nie będzie opodatkowana podatkiem akcyzowym?.

W związku z powyższym należy uznać, że aromaty zawierające nikotynę, jeśli nie są przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych nie stanowią wyrobów akcyzowych i ich produkcja nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy

Nr wpisu 12 238

Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 618483348