Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 30/2020

3. Warunki stosowania umowy okresowej jako instrumentu upraszczającego zawieranie umów sprzedaży paliw opałowych z zastosowaniem obniżonych stawek podatku akcyzowego oraz stosowanie niektórych zwolnień od tego podatku.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 w pkt 37, ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. (dalej: ?ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.?) umowa okresowa to umowa sprzedaży, z której treści wynika ilość sprzedawanych wyrobów akcyzowych w określonym czasie.

Zarówno w przypadku sprzedaży paliw opałowych będących przedmiotem przewozu towarów w rozumieniu ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (dalej: „ustawa o systemie monitorowania”), jak i przy sprzedaży paliw opałowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy niebędących przedmiotem przewozu w rozumieniu powołanej ustawy pośredniczącemu podmiotowi olejowemu lub zużywającemu podmiotowi olejowemu innemu niż osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, warunki stosowania obniżonych stawek akcyzy określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., o których mowa w art. 89 ust. 5 pkt 3 i 4 (i odpowiednio w art. 89 ust. 5 pkt 2-4), a więc złożenie oświadczenia o przeznaczeniu oleju do celów opałowych, uprawniających do stosowania tych stawek i uzupełnienie zgłoszenia przez nabywcę, mogą być zastąpione oświadczeniem nabywcy o treści określonej w art. 89 ust. 5 pkt 3 lit. a) lub lit. b) z dnia 6 grudnia 2008 r., złożonym w okresowej umowie zawartej między sprzedawcą, a nabywcą wyrobów akcyzowych.

Należy zaznaczyć, że stosownie do art. 89 ust. 5e oraz odpowiednio art. 89 ust. 5f ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., oświadczenie to wywiera skutek wyłącznie w stosunku do nabywanych wyrobów akcyzowych w ilości wynikającej z tej umowy, jeżeli:

  1. każda sprzedaż tych wyrobów została potwierdzona fakturą;
  2. nabywca poinformuje sprzedawcę, że ilość odebranych wyrobów jest zgodna z ilością wykazaną w fakturze;
  3. dokonano zgłoszenia do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie monitorowania, danych zawartych w umowie, o których mowa w art. 6c ust. 2 tej ustawy, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży tych wyrobów.

W obu przypadkach podmiot sprzedający oleje opałowe, który zawarł umowę okresową, w miejsce każdorazowego zgłaszania sprzedaży tych towarów może zgłosić do rejestru zgłoszeń (SENT) taką umowę. Przesłanie przedmiotowego zgłoszenia eliminuje obowiązek przesyłania pojedynczych zgłoszeń.

Instytucja umowy okresowej pozostaje ponadto w związku ze stosowaniem zwolnień od podatku akcyzowego m.in. na podstawie art. 31a ust. 1 pkt 1 albo art. 31a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.

Do warunków przedmiotowych zwolnień należy bowiem uzyskanie od finalnego nabywcy węglowego oświadczenia, że nabywane wyroby węglowe są przeznaczone do celów uprawniających do zwolnienia od akcyzy, a zgodnie z art. 31a ust. 3e tejże ustawy, od 1 stycznia 2019 r., oświadczenie nabywcy, będące warunkiem zwolnienia wyrobów węglowych od opodatkowania podatkiem akcyzowym, może być złożone w okresowej umowie zawartej pomiędzy sprzedawcą a finalnym nabywcą węglowym, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów węglowych w ilości wynikającej z tej umowy, pod warunkiem potwierdzenia każdej sprzedaży tych wyrobów fakturą VAT.

W interpretacji indywidualnej o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.95.2019.1.PJ z dnia 19 czerwca 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że po wyczerpaniu limitu określonego w umowie dopuszczalne jest podpisanie aneksu do umowy pierwotnej, który określi dodatkową lub nową ilość nabywanych na podstawie tej umowy wyrobów węglowych. Niemniej wraz z aneksowaniem umowy zachodzi konieczność sporządzania kolejnego oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów węglowych, które określa ilość, rodzaj oraz przeznaczenie nabywanych wyrobów węglowych. W powołanej interpretacji potwierdzono ponadto, że ułatwienie w postaci możliwości zawarcia oświadczenia o przeznaczeniu wyrobów węglowych w okresowej umowie wywołuje skutek prawny wyłącznie w okresie obowiązywania tej umowy, zatem po zakończeniu okresu obowiązywania umowy, oświadczenie również traci moc prawną i nie jest możliwa dalsza sprzedaż wyrobów węglowych w ramach zwolnienia, nawet w sytuacji, gdy nie wyroby węglowe wynikające z umowy zostały do finalnego nabywcy węglowego dostarczone.

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50