Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 31/2021

 

2. Brak opodatkowania produkcji ziołowych suplementów diety na bazie alkoholu.

W dniu 20 maja 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną znak 0111-KDIB3-3.4013.71.2020.1.JS w sprawie opodatkowania podatkiem akcyzowym produkcji ziołowych suplementów diety na bazie alkoholu.

Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym wnioskodawca zamierza rozpocząć produkcję ziołowych suplementów diety na bazie alkoholu etylowego. Wnioskodawca jest zielarzem fitoterapeutą, posiadającym uprawnienia do produkcji i sprzedaży ziół i preparatów ziołowych. Wnioskodawca zamierza wytwarzać produkty z zawartością alkoholu etylowego od 40% do 70% (v/v), przy czym od wykorzystywanego do produkcji alkoholu etylowego podatek akcyzowy zostanie zapłacony na poprzednich etapach obrotu (Wnioskodawca nabędzie alkohol z już zapłaconą akcyzą). Wyrób będzie pakowany do małych opakowań jednostkowych posiadających etykietę opisującą skład oraz przeznaczenie wyrobu. Suplement diety będzie klasyfikowany do pozycji CN 2106.

W ocenie organu zgodnie z definicją zawartą w art. 93 ust. 1 ustawy za alkohol etylowy uznaje się m.in. w każdym przypadku czysty alkohol etylowy i wszelkie wyroby o rzeczywistej zawartości alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, klasyfikowane do pozycji CN 2208 i 2207, a ponadto alkohol etylowy zawarty (w ilości powyżej 1,2% objętości) w innych wyrobach, objętych innymi pozycjami CN niż wskazane powyżej (np. w aromatach, lekach, suplementach itp.). Przy czym, w tym drugim przypadku definicja alkoholu etylowego obejmuje wyłącznie alkohol etylowy zawarty w innych wyrobach. Za alkohol etylowy nie można natomiast uznać tych produktów (aromatów, suplementów itd.), w których alkohol ten stanowi jedynie składnik i które są klasyfikowane do pozycji CN 2106.

W opinii organu w zdarzeniu przyszłym wyrobem akcyzowym jest zatem wyłącznie alkohol etylowy zawarty w produkowanym przez wnioskodawcę suplemencie diety, który to alkohol wnioskodawca nabył z zapłaconą akcyzą. Natomiast same suplementy o wskazanym przez wnioskodawcę kodzie CN 2106 nie są wyrobem akcyzowym, gdyż nie zostały ujęte w katalogu wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że prowadzona przez wnioskodawcę działalność z wykorzystaniem alkoholu etylowego z zapłaconą akcyzą nie prowadzi do powstania (wyprodukowania) innego wyrobu akcyzowego. Suplementy diety oznaczone kodem CN 2106 nie stanowią bowiem wyrobu akcyzowego. W konsekwencji, produkcja tych suplementów o kodzie CN 2106 z użyciem alkoholu etylowego nabytego z zapłaconą należną akcyzą nie mieści się w dyspozycji przepisu art. 93 ust. 2 ustawy w zw. z art. 8 ust. 1 pkt 1, tj. nie stanowi produkcji wyrobów akcyzowych (alkoholu etylowego).

Marek Zagórski

konsultant podatkowy

marek.zagórski@isp-modzelewski.pl