Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 31/2021

 

OBRÓT WYROBAMI AKCYZOWYMI

 

1. Czy przeniesienie prawa własności ma wpływ na stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy?

Podatnicy nabywając wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowo mogą skorzystać z procedury zawieszenia poboru akcyzy. Czy w tym przypadku znaczenie ma okoliczność przeniesienia prawa własności towarów objętych tą procedurą?

W kwestii tej wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydając interpretację indywidualną z dnia 24 sierpnia 2020 r. (0111-KDIB3-3.4013.112.2020.1.JS). Jak stwierdził Organ: ?Jak wynika z treści wniosku, przedmiotowe wyroby energetyczne, niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowane stawką akcyzy inna niż stawka zerowa, będą przemieszczane do składu podatkowego Spółki w wyniku nabycia wewnątrzwspólnotowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, celem wprowadzenia ich do składu podatkowego Wnioskodawcy. Za organizację transportu wyrobów z terytorium państwa członkowskiego UE na terytorium kraju, w celu wprowadzenia ich do składu podatkowego Spółki, odpowiadać będzie Klient (właściciel wyrobów) bądź jego dostawca lub inny podmiot w łańcuchu dostaw. Organizacja transportu wyrobów może również zostać zlecona przez te podmioty m.in. Wnioskodawcy. Na żadnym etapie świadczonej usługi logistycznej Wnioskodawca nie będzie nabywać prawa własności Wyrobów. W ramach tych transakcji, wyroby zostaną dostarczone Klientowi do składu podatkowego Spółki. Najpóźniej w wyniku nabycia wewnątrzwspólnotowego Klient stanie się właścicielem Wyrobów.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że prawo własności wyrobów akcyzowych nie jest elementem decydującym przy zastosowaniu procedury zawieszenia poboru akcyzy. W przypadku stosowania tej procedury, najistotniejsze znaczenie ma bowiem dochowanie jej warunków przez podmioty uprawnione do jej stosowania. Przy czym, za dochowanie warunków stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy odpowiada ten podmiot, który objął wyroby akcyzowe procedurą i który stosuje ją wobec tych wyrobów ? niekoniecznie będący przy tym ich właścicielem.

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że obowiązki na gruncie podatku akcyzowego w związku z wprowadzeniem przedmiotowych wyrobów do składu podatkowego ? co na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą ? spoczywają na podmiocie prowadzącym skład podatkowy, tj. na Wnioskodawcy i to Wnioskodawca jest zobowiązany do zachowania warunków uzależniających stosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy?.

Reasumując należy stwierdzić, że w przypadku stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy nie ma znaczenia kto jest właścicielem wyrobów akcyzowych objętych tą procedurą, a zatem należy uznać, że również przeniesienie prawa własności pozostaje bez wpływu na powyższe.

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy

Nr wpisu 12 238

Konsultant Podatkowy

w Oddziale Wielkopolskim

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 618483348