Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 34/2021

 

2. Zużycie produktów energetycznych na terenie zakładu, a powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od produktów nieenergetycznych.

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 3 grudnia 2020 r. w sprawie C-44/19 orzekł, że ?artykuł 21 ust. 3 zdanie pierwsze dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej należy interpretować w ten sposób, że w przypadku gdy zakład produkujący produkty energetyczne przeznaczone do wykorzystania jako paliwo do ogrzewania lub paliwo silnikowe zużywa produkty energetyczne, które sam wytworzył, oraz gdy w wyniku tego procesu uzyskuje również w sposób nieunikniony produkty nieenergetyczne, z których czerpie wartość ekonomiczną, część zużycia prowadząca do uzyskania takich produktów nieenergetycznych nie jest objęta przewidzianym w tym przepisie wyjątkiem od zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od produktów nieenergetycznych?.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczył wykładni art. 21 ust 3 dyrektywy Rady 2003/96/WE i został złożony w ramach sporu pomiędzy Spółką Repsol Petróleo SA, a hiszpańskimi organami podatkowymi (Administración General del Estado). Przedmiotem sporu była decyzja organów o opodatkowaniu podatkiem akcyzowym zużycia do celów produkcyjnych olejów mineralnych, które Spółka sama wytworzyła na terenie własnego zakładu produkcyjnego, w zakresie w jakim produkcja ta wytwarzała produkty uboczne inne niż produkty energetyczne i częściowo je sprzedawała.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Spółka prowadzi działalność gospodarczą między innymi polegającą na produkcji produktów energetycznych w ramach procesu rafinacji ropy naftowej. Poza produktami energetycznymi w procesie rafinacji wytwarza się inne produkty, które są sprzedawane i wykorzystywane w przemyśle chemicznym, a częściowo także wykorzystywane ponownie przez Spółkę w procesie produkcji.

Hiszpański organ podatkowy w następstwie przeprowadzonej kontroli podatkowej podjął decyzję o nałożeniu na Spółkę obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od olejów mineralnych, które zostały wyprodukowane, a następnie wykorzystane do własnych celów produkcyjnych za lata 2007 i 2008. W ocenie organów podatkowych zużycie własne nie będzie objęte zwolnieniem z podatku akcyzowego od olejów mineralnych, zgodnie z art. 47 ust. 1 lit. b).

Spółka wniosła skargę na tę decyzję do hiszpańskich sądów administracyjnych, które nie przychyliły się do stanowiska Spółki. Ostatecznie Sąd Najwyższy po powołaniu się przez Spółkę na przepisy prawa unijnego (dyrektywę 92/81 oraz dyrektywę 2003/96, która ja uchyliła) postanowił zawiesić postępowanie i zwrócić się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym:

?Czy art. 21 ust. 3 dyrektywy 2003/96 należy interpretować w ten sposób, że pozwala on opodatkować podatkiem akcyzowym od olejów mineralnych zużycie własne produktów energetycznych dokonywane na terenie zakładu producenta w części, w jakiej uzyskuje się produkty nieenergetyczne?

Czy też, wprost przeciwnie, cel tego przepisu, jakim jest wyłączenie z opodatkowania wykorzystania produktów energetycznych, które uznaje się za niezbędne do uzyskania końcowych produktów energetycznych, wyklucza opodatkowanie wspomnianego zużycia własnego w części, w jakiej prowadzi ono do uzyskania innych produktów nieenergetycznych, nawet jeśli takie uzyskanie ma charakter uboczny i następuje w sposób nieunikniony jako wynik samego procesu produkcyjnego??

W przedmiocie pytania prejudycjalnego TSUE stwierdził, że w sytuacji kiedy Spółka zajmująca się produkcją produktów energetycznych przeznaczonych do wykorzystywania jako paliwo do ogrzewania lub paliwo silnikowe zużywa produkty energetyczne, które sama wytworzyła, oraz gdy w wyniku tego procesu uzyskuje również w sposób nieunikniony produkty nieenergetyczne, z których uzyskuje przysporzenie majątkowe część zużycia prowadząca do uzyskania takich produktów nieenergetycznych nie jest objęta przewidzianym w tym przepisie wyjątkiem od zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od produktów energetycznych. Tym samy będą one powodowały powstanie zobowiązania podatkowego.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76