Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 36/2021

 OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH

1. Aromaty wykorzystywane do tytoniu do fajek wodnych a akcyza.

Czy aromaty wykorzystywane do tytoniu do fajek wodnych są objęte opodatkowaniem podatkiem akcyzowym?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 marca 2021 r. (0111-KDIB3-3.4013.12.2021.2.JS). Jak stwierdził Organ: ?W pozycji 42 załącznika nr 1 do ustawy, bez względu na kod CN, wskazane zostały papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki. W poz. 46 ww. załącznika, bez względu na kod CN wymieniono płyn do papierosów elektronicznych. Z kolei w poz. 47 tego załącznika ustawodawca wskazał bez względu na kod CN wyroby nowatorskie.

Jak stanowi art. 98 ust. 1 ustawy, do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy zalicza się bez względu na kod CN:

  1. papierosy;
  2. tytoń do palenia;
  3. cygara i cygaretki.

Stosownie do art. 98 ust. 5 ustawy, za tytoń do palenia uznaje się:

tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego;

odpady tytoniowe będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi uzyskanymi podczas przetwarzania tytoniu lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.

Stosownie do art. 98 ust. 8 ustawy, produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz poza tym spełniające kryteria ustalone w ust. 2, 3 lub 5, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia. Jednakże nie traktuje się jako wyrobów tytoniowych produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy papierosy elektroniczne to urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku służące do spożywania za pomocą ustnika pary powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone w szczególności w kartridże lub zbiorniki.

Z kolei za płyn do papierosów elektronicznych, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy, rozumie się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę.

Natomiast wyroby nowatorskie, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 36 ustawy, to wyroby będące:

mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy,

mieszaniną, o której mowa w lit. a, oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych ? inne niż wyroby, o których mowa w art. 98 ust. 1 i art. 99a ust. 1, które dostarczają aerozol bez spalania mieszaniny.

(?) W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca planuje zajmować się produkcją i sprzedażą za granicę mieszanki aromatycznej wykorzystywanej do tytoniu do fajek wodnych (aromatów). Aromaty składają się z aromatów owocowych, gliceryny, cukru w płynie, syropu cukru inwertowanego i są oznaczone kodem CN 3302 90 90 ? Mieszaniny substancji zapachowych stosowanych w przemyśle innym niż spożywczy, nie do napojów, nie alkoholowe.

(?) W świetle art. 98 ust. 8 w związku z ust. 5 pkt 1 tego przepisu, kryterium rozstrzygającym, czy wyrób niezawierający tytoniu należy uznać za tytoń do palenia w rozumieniu ustawy jest fakt, czy wyrób ten nadaje się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego. Przy czym należy zauważyć, że jako wyrób „nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego” należy również rozumieć wyrób nadający się do palenia np. w fajce wodnej. Co istotne, tytoniem do palenia nie są wyłącznie wyroby zawierające w swym składzie tytoń, ale również masy aromatyczne przeznaczone do fajek wodnych, które zawierają trzcinę cukrową, melasę, naturalne aromaty, fruktozę, glicerynę, kawałki owoców i kwiatów lub inne elementy roślin będących źródłem naturalnych aromatów roślinnych pod warunkiem, że nadają się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego (por.m.in. orzeczenie WSA w Krakowie z 20 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Kr 73/17, WSA w Warszawie z 26 kwietnia 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 3500/15, NSA z 7 listopada 2017 r. sygn. akt I GSK 1864/15).

Z kolei w świetle art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Tym samym, za wyrób akcyzowy ? płyn do papierosów elektronicznych ? uznaje się wszelkie wyroby w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Katalog roztworów stanowiących płyn do papierosów elektronicznych jest katalogiem otwartym, a o klasyfikacji danej substancji jako płynu do papierosów elektronicznych decyduje jej przeznaczenie.

Płynem do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy jest więc m.in. baza do roztworu przeznaczonego do wykorzystania w papierosach elektronicznych, w tym także baza zawierająca glikol lub zawierająca glicerynę. Nie wyklucza to uznania za płyn do papierosów elektronicznych innych niż zawierające glikol lub glicerynę roztworów, aromatów, a także samego glikolu lub gliceryny niezmieszanych z innymi substancjami, pod warunkiem, że są one przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

Kryterium do uznania danego roztworu za płyn do papierosów elektronicznych, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy, stanowi zatem jego przeznaczenie ? a nie rodzaj czy też składniki tego wyrobu. Rozumienie to potwierdza również fakt, że ustawodawca traktuje każdy płyn do papierosów elektronicznych jako wyrób akcyzowy, wskazując go w załączniku nr 1 do ustawy w poz. 46, bez względu na kod CN (Nomenklatury Scalonej). Decydującym warunkiem uznania roztworu, w tym liquidu, bazy, aromatu, olejku zapachowego za wyrób akcyzowy jest ich przeznaczenie do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

(?) Z kolei w odniesieniu do wyrobów nowatorskich, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 36 lit. a i b ustawy, warunek uznania danego wyrobu za wyrób nowatorski spełniają wszystkie mieszaniny, w których składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy, jak również wyroby zawierające poza tą mieszaniną odrębnie płyn do papierosów elektronicznych ? które dostarczają aerozol bez spalania tej mieszaniny, inne niż papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki oraz susz tytoniowy.

Zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawcę opisem zdarzenia przyszłego, zastosowanie produkowanych i sprzedawanych przez niego aromatów może być różne ? mogą służyć zarówno do wzbogacenia smaku tytoniu, jak i mogą być one wykorzystywane w przemyśle chemicznym. W zakresie wykorzystania aromatów, które będą wytwarzane przez Spółkę planowane jest, aby konsument nabywał dany aromat i ewentualnie samodzielnie mieszał go z posiadanym tytoniem do fajek wodnych, otrzymując zamierzony smak. Przy czym, jak wskazał Wnioskodawca ? aromaty bez połączenia z tytoniem nie będą nadawać się do palenia.

Stosownie do powyższego, opisane aromaty składające się z aromatów owocowych, gliceryny, cukru w płynie i syropu cukru inwertowanego ? które nie nadają się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego ? nie wypełniają dyspozycji z przepisu art. 98 ust. 1, 5 i 8 ustawy. Tym samym, nie będą one zaliczane do tytoniu do palenia.

Ponadto, Spółka wskazała wprost w uzupełnieniu wniosku, że przedmiotowe aromaty będące przedmiotem zapytania nie będą przez nią wytwarzane i sprzedawane jako wyroby przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych lub jako baza do produkcji płynu do takich papierosów.

W konsekwencji, przedmiotowych aromatów nie przeznaczonych przez Wnioskodawcę do wykorzystania w papierosach elektronicznych nie można uznać za płyn do papierosów elektronicznych, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy.

Jednocześnie, z treści wniosku wynika, że przedmiotowe aromaty nie zawierają w swoim składzie tytoniu. Jak wskazuje Spółka, przedmiotowe wyroby składają się z: aromatów owocowych, gliceryny, cukru w płynie, syropu cukru inwertowanego. Tym samym, nie stanowią one mieszaniny, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy ? a zatem nie spełniają również kryterium uznania ich za wyroby nowatorskie w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku akcyzowym?.

Należy zatem uznać, że aromaty do fajek wodnych niezawierające tytoniu co do zasady nie są objęte zakresem podatku akcyzowego. Należy jednak w pierwszej kolejności ustalić czy nie zostały spełnione warunki do uznania ich za papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki, płyn do papierosów elektronicznych czy też wyroby nowatorskie. Należy zatem wziąć pod uwagę m.in. czy przedmiotowe aromaty nadają się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego, czy będą wytwarzane i sprzedawane jako wyroby przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych lub jako baza do produkcji płynu do takich papierosów czy też zawierają tytoń, itp.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy

Nr wpisu 12 238

Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 618483348