Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 44/2022

6. Numer akcyzowy uprawnionego odbiorcy na terytorium kraju i numer akcyzowy uprawnionego wysyłającego na terytorium. Nowe regulacje od 13 lutego 2023 r.

Ustawa z dnia 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw dodaje do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej „ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.”) rozdział 3b, poświęcony numerowi akcyzowemu nadawanemu dwóm rodzajom podmiotów, tj. uprawnionemu odbiorcy na terytorium kraju oraz uprawnionemu wysyłającemu na terytorium kraju. Jest to regulacja, która ma wejść w życie dopiero w 2023 r., jednak już teraz warto przyjrzeć się rzeczom przyjętym przez ustawodawcę i czekającym na wejście w życie.

Jak podano w uzasadnieniu projektu do ustawy zmieniającej: „Dodanie rozdziału 3b do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. wynika z konieczności zapewnienia rejestracji na terytorium kraju dwóm nowym podmiotom gospodarczym, tj. uprawnionemu odbiorcy i uprawnionemu wysyłającemu. Dyrektywa 2020/262, w związku z rozbudową istniejącego systemu komputerowego EMCS, przewiduje w art. 33 przemieszczanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego państwa członkowskiego, do celów handlowych, przez tzw. nowych aktorów systemowych, tj. uprawnionego wysyłającego oraz uprawnionego odbiorcę. Tym samym niezbędnym jest zapewnienie tym nowym kategoriom podmiotów gospodarczych rejestracji na potrzeby dokonywania ww. przemieszczeń, aby możliwa była ich identyfikacja w systemie komputerowym EMCS.” Kolejne przepisy rozdziału 3b regulują procedurę rejestracyjną.

Podmioty, zamierzające dokonać określonych w art. 20j ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. czynności są obowiązane uzyskać odpowiednio numer akcyzowy uprawnionego odbiorcy lub numer akcyzowy uprawnionego wysyłającego. Tymi czynnościami są:

  • nabycie wewnątrzwspólnotowe lub jednorazowe nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych jako uprawniony odbiorca,
  • dostawa wewnątrzwspólnotowa lub jednorazowa dostawa wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych jako uprawniony wysyłający.

Numer akcyzowy uprawnionego odbiorcy i numer akcyzowy uprawnionego wysyłającego nadaje właściwy dyrektor IAS na wniosek podmiotu.

Ustawodawca w art. 20k ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. określa, że omawiany numer akcyzowy jest nadawany przez właściwego dyrektora IAS na wniosek podmiotu w terminie 7 dni od otrzymania przez organ wniosku. W art. 20k ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. ustawodawca wymienia dokładne dane jakie dane powinien zawierać wniosek o nadanie numeru akcyzowego – odpowiednio dla uprawnionego odbiorcy i dla uprawnionego wysyłającego.

W art. 20l ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. określono specjalne regulacje dotyczące jednorazowego nabycia wewnątrzwspólnotowego i jednorazowej dostawy wyrobów akcyzowych. Przepis określa, że tego nabycia lub tej dostawy należy dokonać w terminie 3 miesięcy od dnia nadania stosownego numeru akcyzowego. Numer akcyzowy w tym przypadku wygasa w razie niedokonania odpowiednio nabycia lub dostawy w tym terminie.

Obowiązki informacyjne w przypadku zmiany stanu faktycznego. Uprawniony odbiorca oraz uprawniony wysyłający są obowiązani do poinformowania właściwego dyrektora izby administracji skarbowej o zmianie danych zawartych we wniosku o wydanie stosownego numeru akcyzowego, w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana

Decyzję o utracie ważności numeru akcyzowego uprawnionego odbiorcy lub numeru akcyzowego uprawnionego wysyłającego wydaje właściwy naczelnik US, a następnie niezwłocznie przekazuje informację o tej decyzji właściwemu dyrektorowi IAS. Decyzja ta jest natychmiast wykonalna.

Dyrektora Izby Administracji Skarbowej właściwego w sprawach numerów akcyzowych uprawnionych odbiorców oraz numerów akcyzowych uprawnionych wysyłających wyznaczy Minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia

 

Rafał Johaniuk

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl