Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 11/2019

 

2. Opodatkowanie przebudowanego samochodu ciężarowego.

 
Susz tytoniowy (bez względu na kod CN) jest wyrobem akcyzowym i podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez dostawę wewnątrzwspólnotową rozumie się przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.
Susz tytoniowy, którego definicję zawiera art. 99a ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w przypadkach ściśle określonych w art. 9b ust. 1 tej ustawy. Z kolei w art. 9b ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym wymieniono, co należy rozumieć pod pojęciem sprzedaży. Z przepisu tego wynika, że sprzedaż suszu tytoniowego przez pośredniczący podmiot tytoniowy z jednoczesną dostawą wewnątrzwspólnotową tego suszu tytoniowego przez ten podmiot nie stanowi czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Na gruncie ustawy o podatku akcyzowym dla uznania dostawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nie ma znaczenia, czy nabywca suszu tytoniowego w państwie członkowskim UE jest podatnikiem VAT zidentyfikowanym do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych.Dnia 28 lipca 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną w zakresie opodatkowania przebudowanego samochodu ciężarowego.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę Sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest dealerem samochodowym, prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży samochodów nowych i używanych. Samochody nowe Spółka zakupuje w kraju od dystrybutora marki, który nabywa pojazdy wewnątrzwspólnotowo. W ramach prowadzonej działalności Spółka otrzymała zamówienie na samochód typu karawan -pogrzebowy. Ponieważ Spółka nie posiada w swojej ofercie tego typu samochodów specjalnych, w dniu 29.12.2016 r.
Spółka dokonała zakupu, od dystrybutora w kraju, nowego samochodu marki Peugeot Expert Furgon, typu VAN, kategoria pojazdu N1, posiadającego homologację pozwalającą na dopuszczenie do ruchu jako samochód ciężarowy; samochód z jednym rzędem siedzień, trzyosobowy, z przegrodą oddzielającą kabinę kierowcy od części ładunkowej (cechy konstrukcyjne potwierdzone dodatkowym badaniem technicznym z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym VAT-1), pojazd do przewozu towarów, zakwalifikowany do kodu Nomenklatury Scalonej CN 8704.
W dniu 4 stycznia br. Spółka dokonała rejestracji tegoż samochodu, traktując samochód jako demonstracyjny. Następnie, zgodnie z zamówieniem klienta, skierowała samochód do firmy dokonującej przeróbki na pojazd specjalny – karawan.
Po dokonaniu przeróbki samochodu i otrzymaniu z firmy przerabiającej oświadczenia o dokonanych zmianach, potwierdzonych na stacji diagnostycznej, Wnioskodawca jako właściciel zgłosił zmiany w wydziale komunikacji, który w dniu 13.03.2017 r. wydał nowy dowód rejestracyjny, z wpisem rodzaju pojazdu -specjalny, przeznaczenie – pogrzebowy, bez zmian w świadectwie homologacji.
Wnioskodawca w dniu 24.03.2017 r. dokonał sprzedaży przedmiotowego samochodu, jako pojazdu specjalnego, nie opodatkowując sprzedaży podatkiem akcyzowym. Zanim jednak Wnioskodawca dokonał sprzedaży niniejszego samochodu niejednokrotnie zasięgał informacji na infolinii Krajowej Administracji Skarbowej w kwestii opodatkowania podatkiem akcyzowym, w przedstawionej sytuacji. Zdaniem doradców z KAS, ani przeróbka tegoż samochodu nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu akcyzą, ani sprzedaż samochodu już zarejestrowanego i następnie poddanego przeróbkom, powodującym uznanie go za pojazd specjalny – karawan, nie jest przedmiotem opodatkowania tym podatkiem, co wynika wprost literalnie z art. 100 ustawy o akcyzie.

W uzasadnieniu organ stwierdził: należy stwierdzić, że w opisanym przypadku po stronie Wnioskodawcy nie powstał obowiązek podatkowy ? ten wiąże się bowiem bezpośrednio z obrotem samochodami osobowymi, objętymi pozycją CN 8703, zdefiniowanymi w art. 100 ust. 4 ustawy. Przedmiot opodatkowania akcyzą w przypadku samochodów osobowych został enumeratywnie wymieniony w art. 100 ustawy.
W sytuacji, gdy Wnioskodawca po nabyciu samochodu ciężarowego dokonał jego rejestracji w tym charakterze, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, to czynności dokonane po tej rejestracji, tj. przebudowa samochodu na pojazd o przeznaczeniu pogrzebowym o kodzie CN 8703 i jego sprzedaż nie są już przedmiotem opodatkowania akcyzą. Czynności te nie mieszczą się bowiem w katalogu zawartym w art. 100 ustawy.
Zatem należy stwierdzić, że sprzedaż na terenie kraju samochodu, nabytego jako samochód ciężarowy i jako taki zarejestrowanego, a następnie przebudowanego i przerejestrowanego na samochód specjalny typu pogrzebowego, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym na gruncie przepisów ustawy.
 
 

Kacper Wolak
Młodszy konsultant podatkowy
Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl
Telefon: 22 517 30 77