Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 30/2020

 

Opodatkowanie akcyzą napojów alkoholowych

 

1. Podmiot opodatkowany akcyzą z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego aromatów zawierających alkohol etylowy

W świetle definicji zawartej w art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa”) za alkohol etylowy uznaje się m.in. w każdym przypadku czysty alkohol etylowy i wszelkie wyroby o rzeczywistej zawartości alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, klasyfikowane do pozycji CN 2208 i 2207, a ponadto alkohol etylowy zawarty (w ilości powyżej 1,2% objętości) w innych wyrobach, objętych innymi pozycjami CN niż wskazane powyżej (np. w aromatach, lekach itp.). Przedmiotem wątpliwości bywa możliwość uznania za alkohol etylowy samych aromatów, w których alkohol stanowi jedynie składnik i które są klasyfikowane do innych pozycji CN niż pozycje CN 2208 i 2207, a w konsekwencji określenie jaki podmiot jest podatnikiem z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego tego rodzaju aromatów zawierających alkohol etylowy.

W interpretacji indywidualnej z dnia 25 sierpnia 2020r., o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.121.2020.2.JS Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił stanowisko Spółki, która zużywa aromaty spożywcze o zawartości alkoholu etylowego przekraczającej 1,2%, sklasyfikowane według Nomenklatury Scalonej pod kodem CN 3302 10, nabywane wewnątrzwspólnotowo przez inną spółkę z Grupy, a następnie transportowane (głównie na zasadach Incoterms DAP i DDP) bezpośrednio z poszczególnych państw UE do Spółki jako surowce powierzone. Aromaty są przez Spółkę odbierane i składowane w magazynie, a następnie używane do produkcji wyrobów, przy czym aromaty te na żadnym etapie produkcji nie są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a właścicielem zarówno aromatów, jak i wyrobów do produkcji których aromaty owe są zużywane cały czas pozostaje inna spółka z Grupy, która wypłaca Spółce za świadczone przez nią usługi uzgodnione wynagrodzenie. Wyprodukowane przez Spółkę wyroby o zawartości alkoholu poniżej 1,2% są następnie sprzedawane do innego podmiotu z Grupy z siedzibą w Polsce, który prowadzi działalność dystrybucyjną na terytorium kraju.

Spółka wywodziła, że skoro w celu wykonania usługi przerobu wchodzi w posiadanie aromatów, zawierających alkohol etylowy o mocy objętościowej przekraczającej 1,2% ich objętości to, w wyniku przemieszczenia wewnątrzwspólnotowego wchodzi w posiadanie alkoholu etylowego, jako wyrobu akcyzowego, którego jest odbiorcą na terenie Polski, a zatem z tytułu tego nabycia staje się podatnikiem akcyzy. Niemniej jednak w sytuacji, gdy nabywane aromaty są wykorzystywane wyłącznie do produkcji artykułów spożywczych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości, ich nabycie i wykorzystanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Zastosowanie znajduje bowiem art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy, który przewiduje zwolnienie z akcyzy alkoholu etylowego zawartego w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.

Jak wskazano na wstępie w interpretacji indywidualnej o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.121.2020.2.JS Dyrektor KIS zaakceptował stanowisko Spółki. Podkreślił, że same aromaty, w których alkohol stanowi jedynie składnik, i które są klasyfikowane do innych pozycji CN niż pozycje CN 2208 i 2207 nie stanowią wyrobu akcyzowego. Wyrobem akcyzowym jest natomiast alkohol o mocy przekraczającej 1,2% objętości zawarty w komponentach (aromatach), bez względu na to, pod jakim kodem CN aromaty te zostały sklasyfikowane, a więc Spółka istotnie wchodzi w posiadanie wyrobu akcyzowego i co do zasady jest podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego przedmiotowych wyrobów. Na zasadzie wyjątku, w związku z brzmieniem art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy, alkohol etylowy zawarty w aromatach spożywczych oznaczonych kodem Nomenklatury Scalonej CN 3302 10 wykorzystywanych do produkcji wyrobów spożywczych niebędących wyrobami akcyzowymi o zawartości alkoholu poniżej 1,2% objętości podlega wszakże zwolnieniu od podatku akcyzowego. Zatem – zdaniem organu – zwolnione od podatku jest również jego nabycie wewnątrzwspólnotowe.

Dyrektor KIS zaznaczył jednak, że jeżeli nabywane wewnątrzwspólnotowo aromaty byłyby klasyfikowane do wyrobów określonych w załączniku nr 1 do ustawy tj. do kodu CN 2208 (alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe) bądź CN 2207 (alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone) ? to wówczas zwolnienie od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy nie znajduje zastosowania, gdyż przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia są wyroby zaliczone do alkoholi etylowych.

Należy dodać, że stanowisko powyższe znajduje ponadto potwierdzenie w interpretacji z dnia z dnia 6 listopada 2018 r., nr 0111-KDIB3-3.4013.204.2018.l.WR oraz w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 grudnia 2014 r., nr IPPP3/443-956/14-2/SM.

 

dr Joanna Kiszka

Konsultant podatkowy

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50