Serwis Doradztwa Podatkowego

Nowe kody literowe w związku ze zmianami dotyczącymi kas

     Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących wprowadza zmiany dotyczące m.in. oznaczeń literowych, używania kas i sposobu prowadzenia ewidencji, niezależnie od rodzaju używanej przez podatnika kasy. Rozporządzenie dostosowuje regulacje w zakresie kas rejestrujących do wprowadzanych ustawą z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - prawo o miarach przepisów dotyczących kas rejestrujących.

     Zgodnie z rozporządzeniem, do oznaczeń literowych od „A” do „G” w kasie fiskalnej będą przypisane odpowiednie stawki podatku:

  • literze „A” – stawka podatku w wysokości 22% albo 23%,
  • literze „B” – stawka podatku w wysokości 7% albo 8%,
  • literze „C” – stawka podatku w wysokości 5%,
  • literze „D” – stawka podatku w wysokości 0%,
  • literze „E” – zwolnienie od podatku,
  • literze „F” i „G” – pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży usług turystyki lub dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

     Podatnik używający kasy na dzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia może stosować do dnia 31 lipca 2019 r. dotychczas stosowane oznaczenia literowe od "A" do "G" do stawek podatku lub zwolnienia od podatku przypisane do nazw towarów i usług.

 

Martyna Betiuk

Młodszy Konsultant Podatkowy

22 517 30 60 (wew. 109)

martyna.betiuk@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją