Serwis Doradztwa Podatkowego

Serwis Doradztwa Podatkowego nr 436 – 28 grudnia 2017 r.

 

 

 

Inform.pl

 

POSTĘPOWANIA KONTROLNE, PODATKOWE I SĄDOWO-ADMINISTRACYJNE: CENTRUM OBSŁUGI ISP. Instytut Studiów Podatkowych, będący spółką doradztwa podatkowego, od ponad 20 lat skutecznie reprezentuje podatników w sporach z organami podatkowymi. Nasz Zespół doświadczonych specjalistów reprezentuje podatników przed organami podatkowymi i organami kontroli skarbowej na każdym stadium postępowań kontrolno – podatkowych a także w postępowaniach sądowo – administracyjnych.

Czytaj więcej >>

 

 

AKTUALNOŚCI PODATKOWE

  • Usługi związane z ochroną środowiska a stawka 0 % – uchwała 7 sędziów NSA – czytaj więcej tekst nr 3
  • Projekt rozporządzenia w sprawie zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego – czytaj więcej tekst nr 5
  • Przychody z realizacji instrumentów finansowych lub papierów wartościowych – zmiana kwalifikacji źródła przychodów –  czytaj więcej tekst nr 8

  • Amortyzacja składników majątku nabytych w drodze darowizny lub spadku – czytaj więcej tekst nr 9
  • Zmiany dotyczące wierzytelności – czytaj więcej tekst nr 12
  • Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – czytaj więcej tekst nr 13

 

Spis treści:

Komentarz nieuczesany: życzenia na nowy rok dla Ministra Finansów

PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG

1. Prawo do zwolnienia z VAT usług kształcenia – Alan Lipnicki
2. Czy istnieje obowiązek zwrotu podatku naliczonego z tytułu nabycia środka trwałego przez zmarłego podatnika? – Maciej Jendraszczyk
3. Usługi związane z ochroną środowiska a stawka 0 % – uchwała 7 sędziów NSA – Malwina Sik
4. Przeznaczenie wyrobów akcyzowych a pakiet paliwowy – Alan Lipnicki

AKCYZA

5. Projekt rozporządzenia w sprawie zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego – Aleksandra Garbarczyk
6. Nowe zasady opodatkowania akcyzą obrotu suszem tytoniowym obowiązujące od 15 grudnia 2017 r. – dr Joanna Kiszka

PODATKI DOCHODOWE

7. Kiedy wartość nieodpłatnego świadczenia jest przychodem wolnym od podatku? – Andrzej Łukiańczuk
8. Przychody z realizacji instrumentów finansowych lub papierów wartościowych – zmiana kwalifikacji źródła przychodów – Mikołaj Stelmach
9. Amortyzacja składników majątku nabytych w drodze darowizny lub spadku – Wojciech Safian
10. Nieodpłatne świadczenie dla pracowników – Małgorzata Słomka
11. Przychód z dzierżawy gruntów rolnych – PIT czy podatek rolny? – Maciej Jendraszczyk
12. Zmiany dotyczące wierzytelności – Wojciech Safian
13. Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Mikołaj Stelmach
14. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych a zakres składników majątkowych nabywanego przedsiębiorstwa – dr Joanna Kiszka
15. Okres ważności certyfikatu rezydencji – Agata Strocka
16. Spłata ratalna wspólnika występującego ze spółki jawnej, a powstanie obowiązku podatkowego – Aleksandra Garbarczyk

INNE PODATKI

17. Nieużywana nieruchomość przedsiębiorcy a podatek od nieruchomości – Agata Strocka
18. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w związku z wybudowaniem budynku? – Andrzej Łukiańczuk

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

19. Nowy numer rachunku bankowego w ZUS – Malwina Sik
20. Brak przychodu w podatku dochodowym a składki ZUS – Małgorzata Słomka

O WSPÓŁCZESNOŚCI, HISTORII I DNIACH PRZYSZŁYCH
(Dział publicystyczny)

21. Szkice polsko-rosyjskie: za bogaci na demokrację

 

II. AUDYT PODATKOWY

III. INSTRUKCJE PODATKOWE

  1. Wystawianie i ewidencjonowanie faktur VAT w świetle nowych przepisów Kodeksu karnego, czyli co zrobić, aby nie popełnić nowych przestępstw fakturowych.

 

IV. PROMOCJE WYDAWNICZE

 

V. SATYRYCZNY KOMENTARZ TYGODNIA

 

Kontakt z Redakcją

W przypadku Państwa zainteresowania usługami doradztwa podatkowego uprzejmie prosimy o kontakt z Panem Mariuszem Uniskiem – Dyrektorem Generalnym ds. Doradztwa Podatkowego (tel. 22 517 30 94, mariusz.unisk@isp-modzelewski.pl).
W przypadku Państwa zainteresowania usługami w zakresie obsługi postępowań uprzejmie prosimy o kontakt z Panem Jackiem Aninowskim – Dyrektorem Generalnym ds. Obsługi Postępowań (tel. 22 517 30 60, jacek.aninowski@isp-modzelewski.pl).

 

 

Pejzaż na 28 grudnia 2017 r.

 

 

 

Komentarz nieuczesany: życzenia na nowy rok dla Ministra Finansów

Przyszłoroczna rekonstrukcja rządu przez nowego premiera przyniesie zmiany również w resorcie finansów, gdzie pojawi się zapewne nowy szef. Będzie musiał uzyskać szybkie przyrosty dochodów podatkowych, w tym zwłaszcza z podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych i akcyzy. Ile? Około 40 mld zł, z czego 20 mld zł ma dać VAT, a reszta drugie tyle, co wydaje się prawie niemożliwe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: w akcyzie nie dzieje się nic, stracono dwa lata, a prognoza dochodów na 2018 r. jest wręcz pesymistyczna: nastąpi spadek realny a być może nominalny spadek dochodów. Dla „ludzi z rynku”, którzy obecnie rządzą podatkami,  podatek okazał się on zbyt trudna. Do kosza trafiły opracowane w czasie kampanii wyborczej projekty, zresztą nie tylko te.

 

W podatku dochodowym od osób prawnych wcale nie jest lepiej. Opracowany przez dwa lata projekt uszczelnienia tego podatku, mimo kilku dobrych pomysłów, jest kompromitacją legislacyjną – zadanie przerosło twórców, a ilość popełnionych w tej nowelizacji zwykłych błędów, z których już wycofują się ich autorzy, wręcz zatrważa. Przecież wszyscy dobrze wiemy, że bez przywrócenia obowiązku składania zeznań miesięcznych przez każdego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą nie można naprawić tego podatku. Majstrowanie przy przepisach materialnych nic tu da. Co z tego, że wprowadzi się jakieś nowe „wynalazki”, które jakoby mają dać efekt fiskalny, skoro w trakcie roku można je po prostu zignorować, bo władza jest ślepa i głucha. Nikt nie przeprowadzi zmasowanych kontroli już w trakcie roku, bo tylko w ten sposób można być wymusić przestrzeganie nowych przepisów. Przypomnę, że katastrofalny pomysł likwidacji tych zeznań był autorstwa resortu finansów pod rządami obecnej większości za jej poprzednich rządów. W czasie kampanii wyborczej w 2015 r. zapowiedziano likwidację tego błędu. Potem ktoś przypilnował, aby ta luka pozostała. Kto? Niech to sprawdzą politycy. Wiemy, że nie da się z niego wycofać w 2018 r. – jest już za późno. Nowy minister finansów powinien natychmiast opracować projekt nowelizacji obu ustaw o podatkach dochodowych, które przywrócą składanie zeznań miesięcznych przez podatników i płatników (CIT – 2, PIT – 5 i PIT – 5L oraz PIT – 8): bez nich nie można skutecznie zastosować art. 56 KKS do oszustów podatkowych, którzy są dzisiaj bezkarni.

Nowy minister finansów odziedziczy chaos legislacyjny z 2017 r. dotyczący VAT-u: obecnie, aż pięć ustaw nowelizuje ten podatek w sposób niekonsekwentny i sprzeczny wewnętrznie. Najważniejszym zadaniem jest możliwie najszybsze wdrożenie podzielonej płatności: nie można czekać do połowy roku, a przede wszystkim należy całkowicie zmienić uchwalony projekt, który jest wciąż absurdalny: po co tworzyć wszystkim podatnikom (jest ich ponad 1,5 mln) „rachunek VAT” i to w dodatku przymusowo? Przez to będą je mieć również zadeklarowani oszuści, którzy już wiedzą jak przy ich mocy uwiarygodnić swoje szwindle. Rachunki te muszą być tworzone wyłącznie na wniosek zainteresowanego, a nabywcom, którzy zapłacą kwotę podatku z faktury zakupu na rachunek VAT dostawcy, trzeba zapewnić – tak jak to powiedział Mateusz Morawiecki, jeszcze jako wicepremier – pełną gwarancję prawa do odliczenia, chyba że uczestniczyli w oszustwie podatkowym z winy umyślnej w zamiarze bezpośrednim. Oczywiście trzeba wreszcie zrealizować równie ważny postulat wyborczy: uchylić tzw. krajowe odwrotne obciążenie, które jest dziś jednym z najważniejszych sposób wyłudzania zwrotów podatku. Dzięki temu natychmiast spadnie ilość składanych deklaracji ze zwrotem, co urealni możliwość ich kontroli – dziś tych deklaracji jest zbyt dużo. Wystarczy aby ograniczyć wyłudzenia zwrotów, czyli odmówić wypłaty 15 mld zł – i tyle pieniędzy zostanie w budżecie.

Nowy minister finansów ma jeden ale za to bardzo prosty sposób zwiększenia dochodów budżetowych: wystarczy, że przetnie wszelkie kontakty swoich podwładnych z biznesem podatkowym, który – podobnie jak za czasów liberałów – oplótł jego resort. Przypomnę, że przed dwoma laty ludzie z tego biznesu murem popierali liberałów i w niewybrednych słowach wypowiadali się obecni ówczesnej opozycji będącej rządzącą większością. Epitety typu „księżycowe pomysły” należały do najoględniejszych. I co? Teraz mamy wierzyć, że przedzierzgnęli w przeciwników „optymalizacji podatkowej” oraz zwolenników „uszczelnienia podatków”. Wolne żarty. Już czas na spóźnione (o dwa lata)  porządki , bo one również są w interesie uczciwych podatników, czyli wyborców.

Nowemu Ministrowi Finansów życzyć należy odwagi i determinacji w 2018 roku. Zadanie jest trudne, mafie podatkowe mają wielkie wpływy, bo mają pieniądze. Zbyt duże, aby demokracja mogła działać w sposób sprawny.

Witold Modzelewski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Instytut Studiów Podatkowych

 

reklama szkolenia

 

Skontaktuj się z naszą redakcją