Serwis Doradztwa Podatkowego

Serwis Doradztwa Podatkowego – nr 453 – 23 kwietnia 2018 r

 

 

 

Konferencje ISP

 

Uprzejmie informujemy, że dniu 17 maja 2018 r. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego organizuje konferencję naukową pt. Dwa lata uszczelniania podatku od towarów i usług – doświadczenia i refleksje. 


Celem Konferencji jest diagnoza aktualnego stanu tworzenia, interpretacji i stosowania prawa dotyczącego podatku od towarów i usług, w tym prawa wspólnotowego, oraz propozycje zmian mających na celu zwiększenie wpływów budżetowych z tego podatku, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania oszustwom i nadużyciom oraz walki z zorganizowaną przestępczością podatkową.  W Konferencji wezmą udział pracownicy naukowi, sędziowie sądów administracyjnych, pracownicy organów podatkowych i wymiaru sprawiedliwości oraz praktycy i dziennikarze.

 

POSTĘPOWANIA KONTROLNE, PODATKOWE I SĄDOWO-ADMINISTRACYJNE: CENTRUM OBSŁUGI ISP. Instytut Studiów Podatkowych, będący spółką doradztwa podatkowego, od ponad 20 lat skutecznie reprezentuje podatników w sporach z organami podatkowymi. Nasz Zespół doświadczonych specjalistów reprezentuje podatników przed organami podatkowymi i organami kontroli skarbowej na każdym stadium postępowań kontrolno – podatkowych a także w postępowaniach sądowo – administracyjnych.

Czytaj więcej >>

 

 

AKTUALNOŚCI PODATKOWE

 

 

Spis treści:

Komentarz nieuczesany:zamieszanie wokół „nowej matrycy stawek VAT”: czy warto denerwować podatników?

PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG

1. Darowizna przedsiębiorstwa, podobnie jak jego sprzedaż, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – Maciej Jendraszczyk
2. Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT a dokonanie dostawy – Malwina Sik
3. Czy można kompensować nakłady z czynszem najmu na gruncie VAT? – Andrzej Łukiańczuk
4. Wynagrodzenie prezesa zarządu spółki z o.o. a podatek od towarów i usług – Maciej Jendraszczyk
5. Niekorzystny dla podatników wyrok TSUE w sprawie transakcji łańcuchowych – Łukasz Cebula
6. Potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę – Agata Strocka
7. Udzielanie pożyczek finansowych a podatek od towarów i usług – Aleksandra Garbarczyk

PODATKI DOCHODOWE

8. Moment powstania przychodu z tytułu świadczenia usługi przechowywania pojazdu – Wojciech Safian
9. Czy koszty amortyzacji maszyn produkcyjnych mogą stanowić koszty bezpośrednio związane z przychodem? – Marcin Szymocha
10. Koszty uzyskania przychodów z tytułu obrotu kryptowalutami – Kacper Wolak
11. Szczepienia przeciw grypie dla pracowników – Mikołaj Stelmach
12. Czy podatnik, który nie uzyskuje dochodu  jest zobowiązany do składania informacji CIT-ST? – dr Joanna Kiszka
13. Czy można zmieniać stawki amortyzacji prawa do znaku towarowego? – Andrzej Łukiańczuk
14. Zagraniczny podatek od wartości dodanej jako przychód bądź koszt podatkowy – Rafał Linka
15. Opodatkowanie obrotu wirtualnymi przedmiotami w grach komputerowych – Sebastian Kopacz

INNE PODATKI

16. Kwalifikacja w podatku od nieruchomości budynku pozbawionego dachu – Agata Strocka

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

17. Oskładkowanie podróży służbowych menedżerów – Małgorzata Słomka

POZOSTAŁE ZAGADNIENIA

18. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców – Mikołaj Stelmach
19. Pozytywne zmiany dla przedsiębiorców w nowej ustawie o CEIDG i PIP – Łukasz Cebula
20. STIR – analiza ryzyka dokonywana przez Szefa KAS – Rafał Linka

O WSPÓŁCZESNOŚCI, HISTORII I DNIACH PRZYSZŁYCH
(Dział publicystyczny)

21. Szkice polsko – rosyjskie: drugie życie martwej legendy

 

II. AUDYT PODATKOWY

III. INSTRUKCJE PODATKOWE

  1. Wystawianie i ewidencjonowanie faktur VAT w świetle nowych przepisów Kodeksu karnego, czyli co zrobić, aby nie popełnić nowych przestępstw fakturowych.

 

IV. PROMOCJE WYDAWNICZE

V. SATYRYCZNY KOMENTARZ TYGODNIA

 

Kontakt z Redakcją

W przypadku Państwa zainteresowania usługami doradztwa podatkowego uprzejmie prosimy o kontakt z Panem Mariuszem Uniskiem – Dyrektorem Generalnym ds. Doradztwa Podatkowego (tel. 22 517 30 94, mariusz.unisk@isp-modzelewski.pl).
W przypadku Państwa zainteresowania usługami w zakresie obsługi postępowań uprzejmie prosimy o kontakt z Panem Jackiem Aninowskim – Dyrektorem Generalnym ds. Obsługi Postępowań (tel. 22 517 30 60, jacek.aninowski@isp-modzelewski.pl).

 

 

Pejzaż na 23 kwietnia 2018 r.

 

 

 

 

 

Komentarz nieuczesany: zamieszanie wokół „nowej matrycy stawek VAT”: czy warto denerwować podatników?

Część polityków opozycyjnych twierdzi, że resort finansów od 2016 roku faktycznie realizuje zamierzenia poprzedniego rządu, zwłaszcza w części dotyczącej podatku od towarów i usług. Ponoć pozostawiono je „w szufladach”, do których przypadkowo zajrzeli prawicowi następcy i z ochotą wprowadzili je w życie. Tezy te potwierdzają formułowane od ponad dwóch lat podejrzenia, że PiS nie wygrał jeszcze wyborów w tym resorcie i został wystrychnięty na dudka (tak się kiedyś mówiło) przez sprytnych liberałów, którzy zachowali władzę mimo przegranych wyborów. Liberalna demokracja jest więc fasadowa: rządzi faktycznie tzw. głębokie państwo, czyli lobbyści i związani z nimi biurokraci – tak twierdzą znawcy tematu.

Zaskakuje jednak szczerość, z jaką politycy opozycyjni przyznają się do tego sukcesu, bo do tej pory dyplomatycznie milczeli na ten temat lub twierdzili, że „uszczelnienie” nie dało żadnych efektów fiskalnych. Czy to tylko nic nie znaczące przechwałki? Raczej nie. Już na początku 2016 roku resort wyrzucił do kosza wszystkie projekty ustaw opracowane i ogłoszone przez prawicę w czasie kampanii wyborczej, w tym nową ustawę o VAT, wolną od luk stworzonych przez liberałów. Gdyby przyjęto ją zgodnie z zobowiązaniami wyborczymi już w połowie 2016 roku mielibyśmy szczelny podatek od towarów i usług, podzielona płatność obowiązywałaby od dwóch lat, a dochody budżetowe wzrosłyby już w 2016 roku do 145-150 mld zł (było około 125 mld zł, czyli straciliśmy co najmniej 20 mld zł). W to miejsce resort realizował pomysły pozostawione przez poprzedników, w tym zwłaszcza:

  • podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 150 tys. do 200 tys. zł,
  • nałożenie na podatników nowych obowiązków sprawozdawczych (słynne JPK_VAT), które od tego roku obowiązują nawet samozatrudnionych (po co?), a za ten pomysł zapłacił ponoć kilkanaście milionów złotych.

Czy te pomysły mogły zwiększyć dochody budżetowe? Wolne żarty. Gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać, że wprowadzono (i to z opóźnieniem) jeden pomysł zaczerpnięty z projektu PiS-u, czyli graniczną płatność podatku z tytułu WNT, ograniczając jednak to rozwiązanie tylko do części paliw silnikowych. Pomysł miał również objąć wszystkie pozostałe tzw. towary wrażliwe – załącznik nr 11 do ustawy o VAT.
Biznes optymalizacyjny, który przez poprzednie dziesięć lat miał „wyśmienite relacje” z urzędnikami resortu finansów (tak sam twierdził) od lat zajadle broni obecną ustawę o VAT. Twierdził, że jest „bardzo dobra”. Z ich punktu widzenia zapewne tak, bo daje im duży zarobek. Zdaniem prawicy miała ją zastąpić nowa, pozbawiona luk ustawa o tym podatku już w 2016 r. Okazuje się, że i na tym polu zwycięzcami są liberałowie, bo również niedawno dowiedzieliśmy się, że resort finansów „nie przewiduje” tu zmian, bo chyba również z ich punktu widzenia jest ona „dobra”, mimo że wciąż nie ma:

  • centralnego rejestru podatników,
  • centralnego rejestru faktur,
  • co rok wydłuża się lista towarów i usług, od których nie trzeba płacić VAT – u (tzw. krajowe odwrotne obciążenie),
  • obowiązują również inne przepisy („inwestycje legislacyjne”), które załatwili sobie lobbyści w latach 2008-2015.

Jednak to nie koniec oryginalnych pomysłów dotyczących tego podatku. Być może również jest nim „odnaleziona w szufladach” „nowa matryca stawek”, czyli mieszanie w wykazie towarów i usług objętych obniżonymi stawkami (5% i 7%). Nie muszę przypominać, że nikt w czasie kampanii wyborczej w 2015 r. nie planował tego rodzaju zmian. Czemu ma służyć ten pomysł? Obecne listy, mimo wielu niekonsekwencji, obowiązują już kilkanaście lat, podatnicy się do nich dostosowali i dobrze wiedzą, czy towar ma 23% czy 8% albo 5%. Jedyną niewiadomą są nieobliczalne wyroki, zwłaszcza te „prawotwórcze”. Po co więc mieszać? Zapowiedzi te wywołują już panikę w biznesie, bo mogą zniszczyć wiele firm. Kto sprzedaje towary stawką 5%, którą mu władza w nowej matrycy stawek „zamieni” na 23% , może już zwijać działalność. Oficjalnie twierdzą, że takich przypadków nie będzie i budżet nic nie zarobi na tej operacji. To po co to robić? O co tu chodzi? Kto przy zdrowych zmysłach w latach wyborów tak denerwuje podatników? A są to głównie małe i średnie firmy sprzedające artykuły konsumpcyjne (żywność). Nie mają oni zaufania do tego rodzaju pomysłów i podejrzewają o wpływy lobbystów. Komu zależy na totalnym zamieszaniu, które tu powstanie? Biznesowi doradczemu czy informatycznemu? Trzeba przecież będzie zmienić oznaczenia wyborów i usług na fakturach.

Jedno jest pewne: spadek notowań obecnego rządu może być bardzo bolesny, bo również zwykli konsumenci zadają pytanie, czy owa nowa „matryca stawek” nie spowoduje podwyżek cen żywności?

Ciekawe, czy autorem tych pomysłów jest ów lobbysta, który obecnie jest ponoć w resorcie finansów, a w 2008 r. przekonał posłów do likwidacji sankcji podatkowych w VAT.

Czyli mają rację politycy opozycyjni: są tacy i to bardzo wpływowi, którzy do dziś realizują ich pomysły „uszczelnienia VAT-u”.    

Witold Modzelewski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Instytut Studiów Podatkowych

 

reklama szkolenia

 

 

Skontaktuj się z naszą redakcją