Serwis Doradztwa Podatkowego

Serwis Doradztwa Podatkowego nr. 468 – 6 sierpnia 2018 r.

 

 

POSTĘPOWANIA KONTROLNE, PODATKOWE I SĄDOWO-ADMINISTRACYJNE: CENTRUM OBSŁUGI ISP. Instytut Studiów Podatkowych, będący spółką doradztwa podatkowego, od ponad 20 lat skutecznie reprezentuje podatników w sporach z organami podatkowymi. Nasz Zespół doświadczonych specjalistów reprezentuje podatników przed organami podatkowymi i organami kontroli skarbowej na każdym stadium postępowań kontrolno – podatkowych a także w postępowaniach sądowo – administracyjnych.

Czytaj więcej >>

 

AKTUALNOŚCI PODATKOWE

  • Wypełnianie JPK_VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów – czytaj więcej tekst nr 1
  • Ustalenia komisji śledczej w sprawie VAT i akcyzy będą szokiem dla opinii publicznej –  czytaj więcej tekst nr 2
  • Wypłata diet w wysokości przekraczającej określone limity – czytaj więcej tekst nr 6
  • Jak potrącić opłatę wstępną wynikającą z zawartej umowy leasingu? – czytaj więcej tekst nr 12
  • Ustanowienie zarządcy w postępowaniu egzekucyjnym a podmiot podatku od nieruchomości – czytaj więcej tekst nr 14
  • Kryterium socjalne – czytaj więcej tekst nr 20

 

 

Spis treści:

Komentarz nieuczesany: teoria Rostowskiego

PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG

1. Wypełnianie JPK_VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów – Rafał Linka
2. Ustalenia komisji śledczej w sprawie VAT i akcyzy będą szokiem dla opinii publicznej – Witold Modzelewski
3. Gmina realizując program modernizacji indywidualnych źródeł energii jest obowiązana do rozliczenia podatku należnego – Maciej Jendraszczyk
4. Zaliczki na eksport – część IV: Dokumentowanie zaliczki – Agata Strocka

PODATKI DOCHODOWE

5. Czy obciążenie zagranicznego oddziału kosztami powinno zawierać marżę? – Andrzej Łukiańczuk
6. Wypłata diet w wysokości przekraczającej określone limity – Maciej Jendraszczyk
7. Wykonywanie władzy rodzicielskiej a ulga prorodzinna – Rafał Linka
8. Ulga rehabilitacyjna – PIT Martyna Betiuk
9. Powstanie przychodu z tytułu sprzedaży wirtualnej waluty – Kacper Wolak
10. Podatek od przychodów z budynków, a zaliczki w podatku dochodowym od osób prawnych – Aleksandra Garbarczyk
11. Zwolnienie świadczeń finansowanych z zfśs – Małgorzata Słomka
12. Jak potrącić opłatę wstępną wynikającą z zawartej umowy leasingu? – Andrzej Łukiańczuk
13. Konsekwencje podatkowe zawarcia transakcji CDS – Kacper Wolak

INNE PODATKI

14. Ustanowienie zarządcy w postępowaniu egzekucyjnym a podmiot podatku od nieruchomości – dr Joanna Kiszka
15. Skutki podatkowe podziału majątku wspólnego poprzez zawarcie umowy – Aleksandra Garbarczyk
16. Techniczne względy uniemożliwiające wykorzystanie gruntów budowli i budynków w prowadzeniu działalności gospodarczej – Alan Lipnicki
17. Definicja legalna budynku – Agata Strocka
18. Jak ustalać podstawę opodatkowania przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności? – dr Joanna Kiszka

ZUS

19. Negatywna decyzja  ZUS w sprawie ubezpieczenia pracowników – Malwina Sik
20. Kryterium socjalne – Małgorzata Słomka

POZOSTAŁE ZAGADNIENIA

21. Konieczność uiszczenia zaległości podatkowych a upadłość spółki – Malwina Sik

O WSPÓŁCZESNOŚCI, HISTORII I DNIACH PRZYSZŁYCH
(Dział publicystyczny)

22. Szkice polsko-rosyjskie: mitologia rosyjskiego zagrożenia

 

II. AUDYT PODATKOWY

III. INSTRUKCJE PODATKOWE

  1. Wystawianie i ewidencjonowanie faktur VAT w świetle nowych przepisów Kodeksu karnego, czyli co zrobić, aby nie popełnić nowych przestępstw fakturowych.

 

IV. PROMOCJE WYDAWNICZE

V. SATYRYCZNY KOMENTARZ TYGODNIA

 

Kontakt z Redakcją

W przypadku Państwa zainteresowania usługami doradztwa podatkowego uprzejmie prosimy o kontakt z Panem Mariuszem Uniskiem – Dyrektorem Generalnym ds. Doradztwa Podatkowego (tel. 22 517 30 94, mariusz.unisk@isp-modzelewski.pl).
W przypadku Państwa zainteresowania usługami w zakresie obsługi postępowań uprzejmie prosimy o kontakt z Panem Jackiem Aninowskim – Dyrektorem Generalnym ds. Obsługi Postępowań (tel. 22 517 30 60, jacek.aninowski@isp-modzelewski.pl).

 

 

Pejzaż na 6 sierpnia 2018 r.

 

 

 

 

Komentarz nieuczesany: teoria Rostowskiego

Już wiemy jJak wiem jak były minister finansów rozumie rolę organów skarbowych w stosunku do oszustów finansowych. Organy te, jego zdaniem, nie powinny być w jakikolwiek sposób niepokoić ich, bo dzięki temu oszukują w sposób prosty, a pod wpływem organów kontroli zaczęliby to robić w sposób bardziej skomplikowany. I byłby kłopot, bo spraw skomplikowanych nie lubi żaden liberał, podobnie jak wszelkie organy liberalnych rządów. Wiemy również, że ów były minister „niecierpliwie oczekuje” na przesłuchanie przed komisją śledczą w sprawie wyłudzeń VAT-u i akcyzy. Zapewne po to, aby w ten sam sposób uwypuklić swoje zasługi: za jego czasów resort finansów w żaden sposób nie niepokoił oszustów wyłudzających zwroty VAT-u, bo dzięki temu nie musieli fałszować faktur i ewidencji: a oni tylko wysłali (elektronicznie!) deklaracje ze zwrotem kilkudziesięciu milionów złotych, a urząd – kieruje się teorią Rostowskiego – grzecznie wypłacił i nawet nie zażądał okazania faktur, tym samym nie zmusił ich do fałszerstwa, a dzięki temu ilość fałszerstw fakturowych spadła. I to zapewne zostanie uznane przez byłego ministra finansów jako przejaw skutecznej walki z oszustwami podatkowymi.

Nie będę dalej rozwijał „teorii Rostowskiego” ani znęcał się nad jego wypowiedziami. Chyba już on nie panuje nad tym co mówi, bo chyba wie, że ma już przez swoje miejsce w historii jako autor największych w historii strat państwa polskiego, mogąc konkurować tylko z autorem terapii szokowej, która doprowadziła prawdopodobnie do porównywalnych strat podatkowych w latach 1989 – 1991.

Teoretycznie jedyną szansą uniknięcia odpowiedzialności za te sprawy jest pogrom obecnej większości w wyborach parlamentarnych w 2019, ale i na to trudno liczyć. Można oczywiście będzie wtedy wiele zasypać pod dywan, ale sądzę, że nikt tego nie zrobi. Bo po co? Obecna opozycja już dziś twierdzi, że luka w obu najważniejszych podatkach rosła również po 2015 roku, czyli „rządy dobrej zmiany” byłyby równie szkodliwe jak za Rostowskiego. Został on „wpisany na straty” i nie ma się czemu dziwić. Każdy, kto będzie rządzić przez najbliższe lata musi podjąć skuteczną walkę z oszustwami podatkowymi, chyba że będzie reprezentował tychże oszustów. Czy to niemożliwe? Nie byłby tego aż tak pewien, bo środki zgromadzone w wyniku wyłudzenia VAT-u i akcyzy są tak wielkie, że można kupić również wygraną w procedurach demokratycznych: lobbing jest przecież działalnością legalną, nawet gdy jest finansowany brudnymi pieniędzmi. Kto miałby udowodnić, że są to brudne pieniądze? Pochodziły przecież z działań optymalizacyjnych, które firmują renomowane, a przede wszystkim międzynarodowe firmy, obsługujące nie tylko wielkie koncerny, ale również rządy państw Unii Europejski.

Jestem jednak naiwnym optymistą i wierzę w trwałość przemian, które nastąpiły w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie da się zamieść pod dywan jawnych oszustw. Prędzej czy później trzeba będzie ujawnić kto doradzał i badał np. sfałszowane sprawozdania finansowe GetBacku. Czy ktoś uwierzy, że ci renomowani audytorzy byli tak niekompetentni, że nie zauważali popełnionych oszustw?

Podobnie w przypadku oszustw podatkowych. Komu zwracano liczone w dziesiątkach miliardów zwroty VAT-u? Drobnym oszustom? Na pewno nie. Szły one do kasy firm obsługiwanych przez renomowane firmy międzynarodowe, które od lat specjalizują się w optymalizacji podatkowej. Ich lista jest powszechnie znana. Aby szybko zwiększyć dochody budżetowe wystarczy zadekretować trzy zasady:

  • każdy, kto ubiega się o zwroty VAT-u powinien ujawnić, czy korzysta z usług firm zajmujących się „optymalizacją” tego podatku,
  • zabronić podmiotom publicznym, w tym spółkom Skarbu Państwa, korzystania z tego usług tego rodzaju firm, bo tego wymaga zwykła przyzwoitość oraz zakaz działania na szkodę tych podmiotów: każdy prawdziwy właściciel wyrzuciłby na zbity pysk zarząd, który uczestniczy w oszustwach podatkowych,
  • organy władzy publicznej, w tym sądy nie mogą mieć jakichkolwiek kontaktów (prywatnych i służbowych) z „biznesem optymalizacyjnym”: nawet na pseudonaukowych konferencjach.

Proste? Uczciwi podatnicy oczekują tych działań, bo z oszustami podatkowymi nie da się konkurować. Już są pierwsze zatrzymania osób, które zajmowały się agresywnym planowaniem podatkowym. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Gdy władza sięgnie po pierwszy garnitur specjalistów od „optymalizacji VAT”, nie tylko uwiarygodni swoje działania, zyskując poparcie uczciwych podatników, lecz również zwiększy skokowo dochody budżetowe, bo wielu wycofa się ze zbyt agresywnych pomysłów ucieczki od podatków.

A pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców katastrofy w dwóch najważniejszych podatkach nastąpi, a wciąż silne „głębokie państwo” wreszcie przegra większością parlamentarną. Nie przestaje w to wierzyć, mimo że  ludzie z „biznesu optymalizacyjnego” wciąż mają wielkie wpływy.

Witold Modzelewski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Instytut Studiów Podatkowych

 

reklama szkolenia

 

Skontaktuj się z naszą redakcją