Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 56/2023

OPODATKOWANIE AKCYZĄ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

1. Podstawa opodatkowania piwa w przypadku braku składu podatkowego.

Wnioskodawca wystąpił do organu z następującym pytaniem: czy istnieje konieczność by wszystkie zbiorniki w browarze były objęte prawną kontrolą metrologiczną w sytuacji gdy Wnioskodawca deklaruje, iż ilość wyrobu gotowego będzie określana każdorazowo poprzez rozlew do opakowań jednostkowych zmierzonej objętości piwa wprost z zalegalizowanego zbiornika rozlewniczego objętego prawną kontrolą metrologiczną, a ponadto na każdym etapie produkcji będzie możliwość pomiaru objętości z jednego zbiornika objętego prawną kontrolą metrologiczną?

W sytuacji braku składu podatkowego, zgodnie z art. 94 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej jako: „u.p.a.”) podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato.

W związku z powyższym podstawę opodatkowania stanowi liczba hektolitrów piwa, które stanowi wyrób gotowy, w momencie przekazania do magazynu wyrobów gotowych.

Pod pojęciem wyrobów gotowych rozumie się produkty niepodlegające dalszej obróbce w ramach tego samego przedsiębiorstwa, w którym zostały wyprodukowane, lecz są następnie przeznaczone do sprzedaży na zewnątrz przedsiębiorstwa, czy do innych przedsiębiorców czy to do klienta końcowego. Zatem, w przypadku wyrobów Wnioskodawcy ilość wyrobu gotowego określana będzie w hektolitrach podczas rozlewania piwa i przekazania go w opakowaniach jednostkowych (kegach, butelkach, puszkach) do magazynu wyrobów gotowych poprzez odczyty wskazań poziomowskazów zbiornika (legalizowanego i normalizowanego), dokonywane przed rozlewem.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym wyroby akcyzowe to m.in. napoje alkoholowe określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W poz. 13 załącznika nr 1 do ustawy, do wyrobów akcyzowych zaliczono piwo otrzymywane ze słodu klasyfikowane do kodu CN 2203 00.

Zgodnie z art. 94 ustawy, piwem w rozumieniu ustawy są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości. Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato – art. 94 ust. 3 ustawy. Stawka akcyzy na piwo (w 2023 r.) wynosi 9,90 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu – art. 94 ust. 4 ustawy.

Zgodnie z delegacją ustawową wynikającą z art. 94 ust. 5 ustawy, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa. Na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia, przy ustalaniu podstawy opodatkowania piwa za 1 stopień Plato uważa się ułamek masowy o wartości 1 procent m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz zawartości ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie.

W § 2 ww. rozporządzenia Minister Finansów zdefiniował, użyte przy określeniu podstawy opodatkowania piwa, pojęcia: zawartość alkoholu, zawartość ekstraktu rzeczywistego oraz zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej, odnosząc je do wyrobu gotowego. Zgodnie z powyższym użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają zawartość alkoholu to ułamek masowy alkoholu etylowego w gotowym wyrobie wyrażony w procentach m/m, odpowiadający gęstości destylatu otrzymanego po destylacji próbki piwa, oznaczony w sposób określony w § 3 ust. 3 – zawartość ekstraktu rzeczywistego to ułamek masowy ekstraktu w gotowym wyrobie, bez względu na fazę produkcji, w której ten ekstrakt został wprowadzony do piwa, wyrażony w procentach m/m, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz ekstraktu w gotowym wyrobie, oznaczony w sposób określony w § 3 ust. 3; zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej to ułamek masowy ekstraktu brzeczki piwnej, wyrażony w procentach m/m, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie, oznaczony w sposób określony w § 3 ust. 3.

W ocenie wnioskodawcy dla potrzeb ustalenia podstawy opodatkowania piwa, należy przyjmować stopień Plato rozumiany jako ułamek masowy o wartości 1 procent m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego, odnoszonych do wyrobu gotowego, tj. wyrobu, dla którego został zakończony cały proces produkcyjny. Prawodawcy precyzyjnie bowiem wskazali na wyrób gotowy jako ten, którego parametry, tj. zawartość alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego będą determinowały obliczenie zawartości ekstraktu brzeczki podstawowej oraz jego ilość determinuje podstawę opodatkowania.

Oznacza to, że dla opodatkowania akcyzą wyrób musi spełniać łącznie dwa warunki: stanowić wyrób gotowy oraz umożliwiać określenie stopni Plato.

Z powyższych przepisów wynika, że podstawę opodatkowania w przypadku piwa, określa się na etapie gotowego wyrobu, gdyż wówczas ustalić należy zawartość alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie. Zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że wyrób gotowy to piwo w stanie, w którym zakończono cykl produkcyjny tego produktu w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, czyli uzyskania wyrobu finalnego, który może być już skierowany do konsumpcji lub sprzedaży do klienta końcowego. Zatem określenie podstawy opodatkowania w przypadku, piwa, możliwe jest dopiero w momencie pojawienia się gotowego wyrobu, gdyż określa się zawartość alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie.

W związku z powyższym że dla celów związanych z podatkiem akcyzowym (poborem i kontrolą) wystarczające jest posiadanie jednego zbiornika służącego do rozlewu (legalizowanego, normalizowanego), na podstawie którego możliwe jest ustalenie ilości wyrobu gotowego.

W takim stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) Wnioskodawca nie ma obowiązku legalizacji i normalizacji pozostałych zbiorników w browarze, z wyjątkiem jednego służącego bezpośrednio do rozlewu wyrobu gotowego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 maja 2023 r., nr sprawy 0111-KDIB3-3.4013.71.2023.1.MS uznał za prawidłowe.

 

Malwina Sik

adwokat

malwina.sik@isp-modzelewski.pl