W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 10 marca 2020 r. (sygn. I SA/Bd 18/20) zaprezentowano tezę, że stacje transformatorowe są budynkami.
Przedmiotem sporu w rozpatrywanej sprawie była zasadność opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatkiem od nieruchomości stacji transformatorowych należących do spółki, z tego powodu, że stanowią one budowle w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy.
Sąd wskazał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z 1a ust. 1 pkt 2 ustawy budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem. Z kolei, w myśl art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy, budynek to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach.
W uzasadnieniu podkreślono, że stacje transformatorowe i rozdzielnie prądu wraz z urządzeniami są budowlą w rozumieniu ustawy, a co za tym idzie stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości jako budowla, w sytuacji gdy obiekty te stanowią budynki w rozumieniu ustawy. Sąd podkreślił, że z zasady same stacje i rozdzielnie stanowią obiekty budowlane, spełniające definicję budynku w rozumieniu zarówno ustawy podatkowej jak i ustawy Prawo budowlane, są bowiem trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają fundamenty i dach.
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 69