W dniu 26 listopada 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną o sygn. 0115-KDIT1.4011.630.2020.3.MT w przedmiocie skutków zmiany rezydencji podatkowej w kontekście przepisów o tzw. exit tax.
Wnioskodawczyni jest rezydentem podatkowym Rzeczpospolitej Polskiej w rozumieniu przepisów ustawy PIT. Wnioskodawczyni jest komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: Spółka). Spółka prowadzi w Polsce działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka komandytowa prowadzi działalność handlową w branży BHP, osiągając przychody z tytułu sprzedaży odzieży, obuwia i innych środków ochrony indywidualnej. Spółka nie jest spółką holdingową. Głównymi aktywami spółki komandytowej są środki trwałe w postaci budynków biurowych i budynków magazynowych oraz majątek obrotowy w postaci towarów handlowych, a także środki pieniężne. Głównym majątkiem spółki komandytowej nie są nieruchomości położone w Polsce ani udziały (akcje) ? inne niż akcje, które są przedmiotem znaczącego i regularnego obrotu na giełdzie ? których wartość w całości lub w większej części związana jest bezpośrednio lub pośrednio z majątkiem nieruchomym położonym w Polsce.
Wnioskodawczyni planuje przeprowadzkę do Szwajcarii. O zmianie rezydencji podatkowej Wnioskodawczyni będzie świadczyć w szczególności zamieszkiwanie przez Wnioskodawczynię na terytorium Szwajcarii przez okres przekraczający 183 dni w roku podatkowym, przy jednoczesnym braku ośrodka interesów życiowych w Polsce (tj. braku więzi wskazujących na posiadanie przez Wnioskodawczynię centrum interesów osobistych i centrum interesów gospodarczych w Polsce). Wnioskodawczyni spełni warunek posiadania miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez łącznie co najmniej pięć lat w dziesięcioletnim okresie poprzedzającym dzień zmiany rezydencji podatkowej. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy PIT.
W związku z powyższym Wnioskodawczy zwróciła się z pytaniem, czy w przypadku zmiany rezydencji podatkowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków w odniesieniu do posiadanego udziału w Spółce?
Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku zmiany rezydencji podatkowej nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków w odniesieniu do posiadanego udziału w Spółce. W przedmiotowej sprawie DKIS uznał stanowisko Spółki za prawidłowe.
Zgodnie z art. 30da ust. 2 pkt 2 ustawy PIT opodatkowaniu podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków podlega zmiana rezydencji podatkowej przez podatnika podlegającego w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, w wyniku której Rzeczpospolita Polska w całości albo w części traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia składnika majątku będącego własnością tego podatnika, w związku z przeniesieniem jego miejsca zamieszkania do innego państwa.
W myśl art. 30da ust. 3 ustawy PIT w przypadku składnika majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą opodatkowaniu podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, podlegają tylko składniki majątku stanowiące: ogół praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną, udziały w spółce, akcje i inne papiery wartościowe, pochodne instrumenty finansowe oraz tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, zwane dalej „majątkiem osobistym”, jeżeli podatnik ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez łącznie co najmniej pięć lat w dziesięcioletnim okresie poprzedzającym dzień zmiany rezydencji podatkowej.
Z kolei, zgodnie z art. 30da ust. 5 ustawy PIT opodatkowanie podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków w wyniku zmiany rezydencji podatkowej, o której mowa w ust. 2 pkt 2, nie dotyczy składników majątku, które po zmianie rezydencji podatkowej pozostają związane z położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagranicznym zakładem podatnika, który zmienił rezydencję podatkową.
Biorąc pod uwagę brzmienie powyższych przepisów należy wskazać, że z literalnego brzmienia art. 30da ust. 3 ustawy PIT wynika, iż ustawodawca zalicza ogół praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną do majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Wnioskodawczyni posiadająca ogół praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną (tu: Spółce) nie jest zatem samodzielnym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, bowiem działalność taką prowadzi sama Spółka ? tym samym posiadany przez Wnioskodawczynię ogół praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną stanowi dla niej majątek niezwiązany z działalnością gospodarczą.
W konsekwencji należy wskazać, że w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym posiadany przez Podatniczkę na dzień zmiany rezydencji podatkowej składnik majątku w postaci ogółu praw i obowiązków wspólnika w Spółce ? jako składnik majątku niezwiązany z działalnością gospodarczą ? stanowi składnik mieszczący się w pojęciu „majątku osobistego”, o którym mowa w art. 30da ust. 3 ustawy PIT, a zatem może potencjalnie podlegać opodatkowaniu podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków.
Przy czym, wymaga podkreślenia, że sam fakt zakwalifikowania udziału w Spółce do kategorii majątku osobistego nie przesądza o konieczności opodatkowania go podatkiem od dochodów z niezrealizowanych zysków. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają bowiem wyłącznie te składniki majątkowe Wnioskodawczyni, w odniesieniu do których Rzeczpospolita Polska w całości albo w części utraci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku, w związku z przeniesieniem jej miejsca zamieszkania do innego państwa. Oznacza to a contrario, że w sytuacji w której Polska nie utraci prawa do opodatkowania zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej (tu: Spółce), składnik ten nie będzie podlegał opodatkowaniu w przypadku zmiany rezydencji przez Podatniczkę.
W celu ustalenia, czy Rzeczpospolita Polska utraci prawo do opodatkowania przychodów ze zbycia własności ogółu praw i obowiązków należy odwołać się do treści umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Państwem, do którego Wnioskodawczyni przeniesie swoją rezydencję podatkową. W tym przypadku zastosowanie znajdą zatem postanowienia Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76