Uzyskanie przez podmiot nabywający usługę reklamową na portalu społecznościowym certyfikatu rezydencji tego portalu, co do zasady zwalnia podmiot nabywający usługę z obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) przychodów:
(?)
3) z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze
- ustala się w wysokości 20% przychodów;
(?).
Aby zdefiniować jakie przychody uznawane są za osiągane na terytorium RP, należy sięgnąć do art. 3 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. Zgodnie z tym przepisem, chodzi o dochody z tytułu należności regulowanych przez podmioty mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terenie RP, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia.
Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Facebook posiada siedzibę w Irlandii, w związku z czym w przedmiotowej sprawie interesuje nas Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Madrycie dnia 13 listopada 1995 r.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej umowy, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.
Oznacza to, że powyższa usługa zgodnie z zasadą ogólną może korzystać z całkowitego wyłączenia z poboru podatku u źródła jako tzw. „zyski z przedsiębiorstw” ? uregulowane w art. 7 umowy z Irlandią. Uzasadnieniem dla takiego zwolnienia jest powszechnie przyjęta w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zasada, zgodnie z którą przedsiębiorstwo działające w jednym państwie nie może być opodatkowane w drugim państwie, chyba że prowadzi ono w tym drugim państwie działalność handlową lub przemysłową za pośrednictwem położonego tam zakładu. Zakłada się bowiem, że dopóki przedsiębiorstwo jednego państwa nie założy w drugim państwie zakładu, nie można uważać, iż przedsiębiorstwo to bierze udział w życiu gospodarczym tego drugiego państwa w takim stopniu, by można było poddać je jurysdykcji ustawodawstwa podatkowego tego państwa.
Należy wskazać, że kwalifikacja niektórych usług niematerialnych jako „zysków przedsiębiorstw” na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jest co do zasady akceptowana przez polskie organy podatkowe. Oznacza to, że podmiot posiadając certyfikat rezydencji podmiotu irlandzkiego, nie będzie obowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.
Aleksandra Szczęsny
Konsultant podatkowy, Śląski Oddział Instytutu Studiów Podatkowych
aleksandra.szczesny@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50