W celu minimalizacji opóźnień w płatnościach pomiędzy kontrahentami od 1 stycznia 2020 r. weszła w życie „Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych”. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom skrócone zostały przede wszystkim terminy płatności za dostawy dla podmiotów publicznych do maksymalnie 30 dni. Maksymalny termin płatności od podmiotów dużych dla średnich, małych lub mikro to 60 dni.
W wyniku wejścia w życie ustawy powstał kolejny obowiązek sprawozdawczy dla dużych podmiotów. Niektóre spółki obowiązane są tworzyć sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty. Dotyczy to spółek, które przekroczyły 50 mln euro rocznych przychodów (do sprawozdania za 2020 r. dotyczy przychodów za 2019 r.) oraz grup kapitałowych i spółek nieruchomościowych (za 2020 r. dotyczy to około 3 tys. przedsiębiorstw). Takie sprawozdanie musi zostać przekazane do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii do końca stycznia za rok poprzedni bez względu na rok obrotowy w danej spółce. Sprawozdanie przekazywane jest drogą elektroniczną na formularzach dostępnych w BIP. Sprawozdanie musi być podpisane elektronicznie przez Zarząd. W sprawozdaniu konfrontowane są dane o należnościach oraz zobowiązaniach z tytułu dostaw i świadczenia usług wymagalnych w danym roku w podziale na terminy płatności. Ze względu na to, że sprawozdania mają być dostępne publicznie potencjalni kontrahenci będą mieli możliwość sprawdzenia w jaki sposób duże podmioty regulują płatności. Sprawozdania za 2020 r. będą dostępne w BIP po analizie przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii i uwzględnieniu korekt przesłanych przez Spółki.
W związku z koniecznością sporządzania sprawozdań firmy audytorskie oferują zainteresowanym podmiotom usługi związane m.in. z prawidłowym przygotowaniem danych do sporządzenia sprawozdania, weryfikacją warunków obowiązujących umów między podmiotami transakcji pod kątem tej sprawozdawczości.
W przypadkach poważnych opóźnień lub nieprawidłowości w sprawozdaniach nakładaniem kar zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Karami nie są objęte firmy, które nie regulują płatności ze względu na to, że same nie otrzymują płatności od swoich dłużników. Potencjalne kary uzależnione są od przychodów danej spółki a ich maksymalna wartość może wynosić nawet 50 mln euro. W 2020 r. zostało wszczętych 100 postepowań przeciwko dłużnikom przez Prezesa UOKiK. Według danych na luty 2021 r. na 2 dłużników zostały nałożone kary finansowe w łącznej wysokości prawie 0,5 mln zł.