Serwis Doradztwa Podatkowego

Co to znaczy kompletność i zdatność do używania środka trwałego?

Składnik majątku może być uznany za środek trwały tylko wtedy, gdy jest zdatny do użytkowania. Warunkiem wstępnym uznania składnika majątkowego za zdatny do użytkowania jest jego kompletność.

Zgodnie z powołanym art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, środkami trwałymi są składniki majątkowe podatnika posiadające następujące cechy:

  1. są własnością podatnika;
  2. przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok;
  3. są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania (rozpoczęcie amortyzacji środka trwałego jest uzależnione od jego kompletności i zdatności do użytku w dniu przyjęcia do używania);
  4. zostały nabyte od innego podmiotu;
  5. wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W przypadku warunku „kompletności i zdatności do użytku w dniu przyjęcia do używania” wskazać należy, że aby dokonywać odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środka trwałego, podatnik powinien nie tylko formalnie wprowadzić środek trwały do ewidencji środków trwałych, ale przede wszystkim powinna w roku podatkowym przyjąć ten środek, kompletny i zdatny do użytku, do używania. Nie jest dopuszczalne zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w sytuacji, jeżeli środek trwały nie jest kompletny i zdatny do użytku (tak m.in. w wyroku WSA w Olsztynie z dnia 5 czerwca 2019 r., I SA/Ol 312/19).

W Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe”, w zakresie zagadnienia kompletności i zdatności do użytkowania, w pkt 4.14 i 4.15 postanowiono, że składnik majątku może być uznany za środek trwały tylko wtedy, gdy jest zdatny do użytkowania. Warunkiem wstępnym uznania składnika majątkowego za zdatny do użytkowania jest jego kompletność. Środek trwały uznaje się za zdatny do użytkowania, jeżeli jest kompletny i jednocześnie spełnia:

  • wymogi prawne przewidziane w przepisach regulujących szczególne warunki jakie muszą spełniać określone kategorie środków trwałych, aby zostały dopuszczone do użytkowania,
  • wymogi wewnętrzne polegające na jego dostosowaniu do miejsca i warunków funkcjonowania, zgodnie z wymaganiami jednostki (np. agregat produkcyjny został posadowiony na fundamencie i podłączony do systemu wentylacji funkcjonującego w przedsiębiorstwie).

Zdatność do użytkowania powinna być potwierdzona odpowiednim dokumentem odbioru, ewentualnie po przeprowadzeniu stosownych prób.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją