Serwis Doradztwa Podatkowego

Obniżenie stawki oraz zwolnienie z podatku od towarów i usług dla dostaw wybranych kategorii towarów – projekt nowelizacji dyrektywy VAT

Projekt nowelizacji dyrektywy 2006/112/WE zakłada, że od 2025 r. Polska, podobnie jak inne państwa unijne, będzie mogła stosować dodatkowe obniżenie stawki podatku od towarów i usług, a nawet wprowadzić pełne zwolnienie z podatku od towarów i usług na dostawę żywności, wody, leków, sprzętu medycznego, książek i czasopism dla biblioteki, transport pasażerski oraz dostawę i instalację paneli słonecznych.

Zgodnie z projektowanymi zmianami, wstępnie zaakceptowanymi przez unijną Radę ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), dla przedstawionych powyżej siedmiu kategorii towarów i usług, kraje unijne od 2025 r. będą mogły stosować obniżoną stawkę VAT, niższą niż 5 proc., bądź przyznawać zwolnienie z podatku wraz z prawem do odliczenia podatku naliczonego na wcześniejszym etapie obrotu.

Oprócz tego na mocy projektowanych zmian rozszerzony zostanie załącznik nr 3 do dyrektywy 2006/112/WE zawierający listę towarów i usług, do których można stosować obniżoną stawkę podatku. Wobec towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 będzie można stosować obniżoną stawkę, lecz nie niższą niż 5 proc. Załącznik nr 3 obejmuje m.in. dostawę towarów i świadczenie usług, które zwykle są przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, ale z wyłączeniem dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny lub budynki, zakwaterowanie w hotelach i podobnych obiektach, w tym zakwaterowanie w obiektach wypoczynkowych oraz wynajem miejsc kempingowych lub miejsc do parkowania dla przyczep kempingowych czy wstęp na imprezy sportowe.

Ponadto od 2030 r. wprowadzony ma zostać zakaz stosowania przez państwa członkowskie obniżonej stawki oraz zwolnień z podatku w przypadku towarów i usług uznanych za szkodliwe dla środowiska.

W dniu 6 grudnia 2021 r. w ECOFIN osiągnięto polityczne porozumienie dotyczące omówionej powyżej kwestii reformy stawek podatku. Projekt musi jeszcze zostać zaopiniowany przez Parlament Europejski, a dopiero następnie może dojść do formalnego przyjęcia dyrektywy przez Radę UE.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją