Serwis Doradztwa Podatkowego

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej

Dnia 3 grudnia 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną nr 0113-KDIPT2-3.4011.755.2021.3.MS dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej.

Zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniem przyszłym, Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, który rozpoczął inwestycję w kryptowaluty (waluty wirtualne w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu). W tym celu Wnioskodawca otworzył rachunek inwestycyjny na wirtualnej giełdzie, dokonał zakupu walut wirtualnych i prowadził obrót walutami wirtualnymi, wymieniając jedne waluty wirtualne na inne waluty wirtualne. W celu osiągnięcia korzystnych efektów skali, Wnioskodawca postanowił rozpocząć współpracę z innym podmiotem, będącym osobą fizyczną, posiadającą polską rezydencję podatkową (dalej: „Inwestor”).

Wnioskodawca i Inwestor nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Wnioskodawca i Inwestor zawarli porozumienie, w ramach którego Wnioskodawca oraz Inwestor zobowiązali się połączyć środki zgromadzone na swoich rachunkach na wirtualnej giełdzie i wspólnie je inwestować wymieniając jedne waluty wirtualne na inne waluty wirtualne. W tym celu Wnioskodawca przelał wirtualne waluty zgromadzone na swoim rachunku na wirtualnej giełdzie na rachunek na wirtualnej giełdzie prowadzony dotychczas przez Inwestora. Od tego momentu Wnioskodawca oraz Inwestor prowadzili wspólnie wymianę walut wirtualnych na inne waluty wirtualne. Wymiana odbywała się za pośrednictwem rachunku na wirtualnej giełdzie założonego pierwotnie przez Inwestora.

Zgodnie z zawartym Porozumieniem, wirtualne waluty zgromadzone na tym rachunku stanowią współwłasność Wnioskodawcy i Inwestora, którym przysługuje po 1/2 w prawie własności. Ponadto, zgodnie z zawartym Porozumieniem, po dokonaniu wymiany walut wirtualnych zgromadzonych na tym rachunku na prawny środek płatniczy, Wnioskodawca oraz Inwestor podzielą się uzyskanymi środkami pieniężnymi po połowie. Oznacza to, że udział w zysku z inwestycji w waluty wirtualne Wnioskodawcy oraz Inwestora wynosi po 50%.Wnioskodawca oraz Inwestor planują wymienić zgromadzone na rachunku wirtualne waluty na prawny środek płatniczy i dokonać wypłaty środków na tradycyjny rachunek bankowy.

W zależności od sytuacji, wypłata środków może nastąpić:

  • częściowo na rachunek bankowy Wnioskodawcy a częściowo na rachunek bankowy Inwestora, lub
  • w całości na rachunek bankowy Inwestora i Inwestor zobowiązany będzie przekazać połowę uzyskanej kwoty na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z zawarciem Porozumienia pomiędzy Wnioskodawcą a Inwestorem nie powstała żadna formalna struktura organizacyjna w postaci spółki np. cywilnej czy jawnej (lub innej). Celem zawarcia Porozumienia było wspólne podejmowanie decyzji co do strategii wymiany jednych walut wirtualnych na inne waluty wirtualne.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym będzie on zobowiązany do rozpoznania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia wirtualnych walut w części w jakiej uczestniczy w zysku ze wspólnej inwestycji (50%) i opodatkowania uzyskanego w ten sposób przychodu jako przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT oraz czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia wirtualnych walut w części, w jakiej Inwestor uczestniczy w zysku ze wspólnej inwestycji (50%), ponieważ do ich rozpoznania, jako przychód z kapitałów pieniężnych o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, zobowiązany będzie Inwestor?

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym przychód ze sprzedaży wirtualnych walut będzie podlegał podziałowi pomiędzy Wnioskodawcę i Inwestora zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT. W związku z tym, Wnioskodawca zobowiązany będzie do rozpoznania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia wirtualnych walut w części, w jakiej uczestniczy w zysku ze wspólnej inwestycji (tzn. 50%) i opodatkowania uzyskanego w ten sposób przychodu jako przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT.

Jednocześnie Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia wirtualnych walut w części, w jakiej Inwestor uczestniczy w zysku ze wspólnej inwestycji (tzn. 50%), ponieważ do ich rozpoznania, jako przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, zobowiązany będzie Inwestor. Zdaniem Wnioskodawcy, Porozumienie pomiędzy Wnioskodawcą i Inwestorem, należy zakwalifikować na gruncie ustawy o PIT do tzw. wspólnego przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o PIT.

Jak wskazano w treści interpretacji „(…) Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy PIT: „Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) (…)”.

Ustawa PIT nie zawiera normatywnej definicji pojęcia „wspólne przedsięwzięcie”. W piśmiennictwie prezentowany jest pogląd, że za wspólne przedsięwzięcie należy uznać wszelkiego rodzaju projekty, których realizacja oraz udział w przyszłych zyskach wiąże się z udziałem co najmniej dwóch podmiotów, a które jednocześnie nie łączą się z zawiązaniem formalnej struktury organizacyjnej, takiej jak spółka osobowa, oraz nie polegają jedynie na czerpaniu dochodów z przedmiotów objętych współwłasnością czy też współposiadaniem.

W związku z powyższym, Porozumienie pomiędzy Wnioskodawcą a Inwestorem stanowi wspólne przedsięwzięcie, ponieważ jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego:

  • Porozumienie zostało zawarte w określonym celu – połączenia środków zgromadzonych na rachunkach na wirtualnej giełdzie i prowadzenia wspólnej inwestycji polegającej na wymianie jednych walut wirtualnych na inne waluty wirtualne,
  • w Porozumieniu określony został udział Wnioskodawcy oraz udział Inwestora w przychodzie uzyskanym z wymiany zgromadzonych na rachunku wirtualnych walut na prawny środek płatniczy,
  • w związku z zawarciem Porozumienia nie powstała formalna struktura organizacyjna w postaci np. spółki cywilnej czy spółki jawnej.

Reasumując, z uwagi na cel, w jakim zostało zawarte Porozumienie, tj. połączenie środków zgromadzonych na rachunkach na wirtualnej giełdzie i prowadzenie wspólnej inwestycji, przychód z odpłatnego zbycia walut wirtualnych (tj. wymiany zgromadzonych na rachunku wirtualnych walut na prawny środek płatniczy) będzie podlegał podziałowi pomiędzy Wnioskodawcę i Inwestora zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy PIT, tj. z uwzględnieniem zasad określonych w Porozumieniu (po 50%).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 11 Ustawy PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej.

Zgodnie z art. 17 ust. 1f Ustawy PIT, przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zobowiązany będzie do rozpoznania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia wirtualnych walut w części, w jakiej uczestniczy w zysku ze wspólnej inwestycji (tzn. 50%) i opodatkowania uzyskanego w ten sposób przychodu jako przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 11 Ustawy PIT”.

Biorąc pod uwagę powyższe DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją