Wprowadzona na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 października 2021r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, ulga dla inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne oznacza, że od dnia 1 stycznia 2022r. osoba fizyczna, inwestując środki finansowe w fundusze Venture Capital w formie alternatywnej spółki inwestycyjnej lub bezpośrednio w spółki kapitałowe, w których co najmniej 5% udziałów (akcji) posiada alternatywna spółka inwestycyjna w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki, będzie uprawniona do odliczenia 50% poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 250.000zł. Przez alternatywne spółki inwestycyjne rozumie się przy tym spółki, o których mowa w art. 8a ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2021r. poz.605 ze zm.).
Ulga regulowana jest przepisami art. 26hc ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991r.”) i stanowi zachętę do inwestowania w przedsięwzięcia, których działanie wiąże się z dużym ryzykiem ekonomicznym.
Prawo do odliczeń od podstawy opodatkowania z tytułu omawianej ulgi przysługuje podatnikom osiągającym dochody opodatkowane na ogólnych zasadach według skali (stawką 17% i 32%) oraz osiągającym dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane jednolitą 19% stawką. Zgodnie z art. 26hc ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., w ramach ulgi dla inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne odliczane mogą być wydatki na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w:
1) alternatywnej spółce inwestycyjnej lub
2) spółce kapitałowej, w której alternatywna spółka inwestycyjna:
a) posiada co najmniej 5% udziałów (akcji),
b) będzie posiadała co najmniej 5% udziałów (akcji) w wyniku nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce w okresie 90 dni od dnia nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej przez podatnika.
Dla zastosowania ulgi łącznie spełnione są winny być cztery warunki.
Po pierwsze, wspólnikiem alternatywnej spółki inwestycyjnej powinien być podmiot, który nabył lub objął udziały (akcje) w alternatywnej spółce inwestycyjnej sfinansowane w całości lub części ze środków europejskich w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.), niemających charakteru bezzwrotnego, przeznaczonych na inwestycje venture capital w Polsce.
Dalej, zgodnie z art.26hc ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., podatnik- inwestor powinien zawrzeć z alternatywną spółką inwestycyjną umowę inwestycyjną regulującą prawa i obowiązki tejże spółki inwestycyjnej oraz podatnika wynikające z nabycia przez podatnika udziałów (akcji) w omawianej spółce inwestycyjnej lub wspólnej inwestycji alternatywnej spółki inwestycyjnej oraz podatnika w spółkę kapitałową, w której alternatywna spółka inwestycyjna nabędzie lub obejmie co najmniej 5% udziałów (akcji).
Kolejny warunek stosowania ulgi , wynikający z art. 26hc ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. odnosi się do tego, by aby w okresie 2 lat poprzedzających dzień pierwszego objęcia lub nabycia udziałów (akcji) w alternatywnej spółce inwestycyjnej lub w spółce kapitałowej, owa alternatywna spółka inwestycyjna i spółka kapitałowa nie była z podatnikiem podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy.
Wreszcie czwarty warunek polega na posiadaniu przez podatnika udziałów (akcji), o których mowa w art. 26hc ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przez nieprzerwany okres co najmniej 24 miesięcy. W przypadku niespełnienia tego warunku, na mocy statuującego ten warunek art. 26hc ust. 4 ustawy podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie udziałów (akcji) w alternatywnej spółce inwestycyjnej lub w spółce kapitałowej.
Zgodnie z założeniem stosowanie ulgi powinno poprawić dostęp do finansowania dla startupów i alternatywnych spółek inwestycyjnych, które inwestują w startupy.
dr Joanna Kiszka
Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50