Serwis Doradztwa Podatkowego

Kiedy powstaje przychód należny z tytułu zbycia wierzytelności w ramach faktoringu niepełnego?

W związku ze zbyciem wierzytelności na rzecz faktora w ramach faktoringu niepełnego (z regresem) powstanie przychód podatkowy. Przychód ten powstanie w momencie, w którym stanie się definitywny, a więc w sytuacji uregulowania przez dłużnika wierzytelności względem faktora.

W przypadku zbycia wierzytelności zaliczonych uprzednio do przychodów należnych, przychód powstały w związku z ich zbyciem na rzecz faktora należy rozpoznać na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w wysokości ceny ustalonej na poziomie rynkowym, jak bowiem wynika z art. 14 ust. 3 tej ustawy, jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy wzywa strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny z uwzględnieniem opinii biegłego. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego ponosi zbywający albo świadczący usługi.

Przychodem podatkowym jest przysporzenie majątkowe o definitywnym charakterze. Zaliczki otrzymane od faktora w określonej wartości zbytej wierzytelności nie stanowią przychodu podatkowego.

W związku z powyższym, przychód powstanie dopiero w momencie, gdy zapłata za wierzytelność stanie się definitywna i nie będzie miała charakteru zwrotnego. Taka sytuacja nastąpi dopiero w przypadku uregulowania przez dłużnika wierzytelności względem faktora. Dopiero wówczas faktorant otrzymuje co do zasady całość zapłaty za scedowaną wierzytelność. Do tego momentu otrzymana przez faktoranta kwota ma charakter zaliczkowy i może podlegać zwrotowi w sytuacji braku spłaty przez dłużnika wierzytelności w określonym terminie (umowa faktoringu z regresem).

Podsumowując, w związku ze zbyciem wierzytelności na rzecz faktora w ramach faktoringu niepełnego (z regresem) powstanie przychód podatkowy. Przychód ten powstanie w momencie, w którym stanie się definitywny, a więc w sytuacji uregulowania przez dłużnika wierzytelności względem faktora.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją