Serwis Doradztwa Podatkowego

Zmiany w ryczałcie od dochodów spółek obowiązujące od dnia 1 stycznia 2023 r.

W świetle zmian przedstawionych w ustawie z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dniem 1 stycznia 2023 r. wprowadza się szereg zmian w opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Zmiany te dotyczą m.in. sposobu określenia dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, warunków opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, wyboru formy opodatkowania ryczałtem przed upływem roku podatkowego, zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku należnego w związku z wyborem formy opodatkowania ryczałtem oraz terminu dokonania zapłaty podatku należnego od dochodu z przekształcenia.

Do art. 28m ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych dodano ust. 4a, zgodnie z którym opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek podlegają również wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą z wyjątkiem: wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

  • w pełnej wysokości – w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
  • w wysokości 50% – w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Dodatkowo w świetle nowododanego ust. 5 to na podatniku spoczywa ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Następnie, od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje zmieniony art. 28j ust. 1 pkt 3 lit b oraz w ust. 3 pkt 2 tego artykułu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., w świetle którego spełnienie warunków uprawniających do wyboru formy opodatkowania ryczałtem zależne jest od tego czy w związku z wypłatą wynagrodzenia podatnik (ubiegający się o wybór formy opodatkowania ryczałtem) jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Oznacza to, że o spełnieniu warunków zezwalających na opodatkowanie ryczałtem nie decyduje faktyczne pobranie przez podatnika zaliczek na podatek dochodowy lub składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r., lecz pełnienie przez podatnika funkcji płatnika w związku z wypłatą tych wynagrodzeń.

Również od 1 stycznia 2023 r. ustawa zmieniająca wprowadza zmianę przepisu art. 28j ust. 5 ustawy, zgodnie z którym podatnik może wybrać formę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego roku podatkowego. Powyższe jest dopuszczalne, jeżeli podatnik na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. Księgi rachunkowe podatnik otwiera na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.

Kolejną i ostatnią już zmianą jest nowelizacja przepisu art. 7aa ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., zgodnie z którym podatnik zobowiązany jest dokonać zapłaty podatku należnego w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek z końcem pierwszego miesiąca następującego po ostatnim roku opodatkowania ryczałtem w sytuacji, gdy czas trwania opodatkowania tym ryczałtem był krótszy niż 4 lata podatkowe. W przypadku, gdy czas opodatkowania tym ryczałtem przez podatnika był równy lub dłuższy niż 4 lata podatkowe wówczas podatnik zwolniony jest z obowiązku zapłaty tego podatku należnego.

Zmianie uległ również art. 7aa ust. 9 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., zgodnie z którym termin obowiązujący do uiszczenia zapłaty podatku należnego od dochodu od przekształcenia, upływa wraz z końcem trzeciego miesiąca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją