Serwis Doradztwa Podatkowego

Kiedy powstaje przychód należny z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa?

Momentem powstania przychodu jest co do zasady dzień podpisania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, tj. dzień zawarcia umowy przenoszącej własność.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Za datę powstania przychodu uważa się dzień więc wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury (sprzedaż przedsiębiorstwa nie jest dokumentowana fakturą, gdyż nie podlega ona opodatkowaniu VAT) albo uregulowania należności.

Ta z czynności, która będzie miała miejsce jako pierwsza, wyznaczy moment powstania przychodu podatkowego.

Organy podatkowe wskazują, że momentem powstania przychodu podatkowego z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa jest generalnie dzień przejścia własności przedsiębiorstwa na nabywcę. Tak wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 9 września 2020 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.166.2020.1.AG (wydanej na gruncie CIT), w której wskazano, że: „(…) momentem powstania przychodu podatkowego z tytułu sprzedaży przedsiębiorstwa będzie w niniejszej sprawie dzień przejścia własności przedsiębiorstwa na nabywcę. Wtedy bowiem nastąpi wydanie zbywanego przedsiębiorstwa na rzecz nabywcy. (…)

Powyższego nie zmienia fakt, że Spółka otrzyma cenę sprzedaży przedsiębiorstwa w trzech transzach, z których pierwsza zostanie zapłacona przed datą przejścia przedsiębiorstwa na nabywcę, druga – po upływie uzgodnionego czasu od daty przejścia przedsiębiorstwa na nabywcę, natomiast trzecia – po upływie uzgodnionego czasu od daty przejścia przedsiębiorstwa na nabywcę. Okoliczność zapłaty ceny w związku ze sprzedażą przedsiębiorstwa nie ma w tym przypadku wpływu na moment uzyskania przychodu, bowiem sposób i termin zapłaty ustalonej w umowie sprzedaży może być dowolnie kształtowany przez strony umowy. (…)” Podobnie Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 10 grudnia 2019 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.441.2019.2.AK (także wydanej na gruncie CIT) uznał, że w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa, momentem powstania przychodu jest dzień podpisania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, tj. dzień zawarcia umowy przenoszącej własność. Wtedy bowiem nastąpi wydanie zbywanej rzeczy kupującemu.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją