Serwis Doradztwa Podatkowego

Cash pooling a PCC – problem opodatkowania umowy nienazwanej

Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza prawno-podatkowa umowy o zarządzanie płynnością finansową (cash pooling) w kontekście podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), w oparciu o interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 07.11.2024 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4014.436.2024.2.JS). Interpretacja ta dotyczyła spółki zamierzającej przystąpić do umowy cash poolingu z innymi podmiotami z grupy kapitałowej, w tym z podmiotami zagranicznymi.

Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły ustalenia, czy czynności realizowane w ramach usługi zarządzania płynnością finansową na podstawie umowy cash poolingu podlegają opodatkowaniu PCC. Umowa cash poolingu, jako umowa nienazwana, nie została wymieniona wprost w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, zawartym w ustawie o PCC.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w interpretacji indywidualnej z dnia 07.11.2024 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4014.436.2024.2.JS), potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że czynności realizowane w ramach usługi zarządzania płynnością finansową na podstawie umowy cash poolingu nie podlegają opodatkowaniu PCC.

W interpretacji wskazano, że umowa cash poolingu:

  1. nie może być utożsamiana z żadną z umów nazwanych, w tym z umową pożyczki;
  2. jest umową o świadczenie usług finansowych, której celem jest optymalizacja zarządzania środkami pieniężnymi w ramach grupy, a nie sam transfer kapitału;
  3. nie podlega opodatkowaniu PCC, gdyż jej wykonywanie wiąże się z czynnościami pośrednictwa finansowego, które są zwolnione od podatku od towarów i usług, a tym samym ustawowo wyłączone z opodatkowania PCC.

Organ podatkowy podkreślił, że umowa cash poolingu nie realizuje ekonomicznego celu pożyczki, którym jest korzystanie z cudzego kapitału. W cash poolingu uczestnicy umowy dążą do skonsolidowania salda grupy rachunków, aby zoptymalizować naliczanie odsetek.

Reasumując Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2024 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4014.436.2024.2.JS) potwierdza dotychczasową linię interpretacyjną organów podatkowych, zgodnie z którą umowa cash poolingu nie podlega opodatkowaniu PCC. Stanowisko to jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy mogą swobodnie korzystać z tego instrumentu bez obaw o dodatkowe obciążenia fiskalne.

 

Piotr Nowak

Praktykant

 

piotr.nowak@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją