Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 10/2018

4. Zużycie alkoholu etylowego przy produkcji artykułów spożywczych a akcyza.

 

Zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie również napoje alkoholowe używane bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych – rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych – rozlewanych lub innych, pod warunkiem że w każdym przypadku zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 8,5 litra alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wyrobów czekoladowych i 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu dla wszystkich innych wyrobów – wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 4 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5-13; w przypadku podmiotu zużywającego zwolnienie od akcyzy dotyczy ilości nieprzekraczających dopuszczalnych norm zużycia, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. b oraz ust. 2 pkt 3.
W związku z powyższym powstały wątpliwości jakie muszą zostać spełnione warunki, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia od podatku akcyzowego nabywając alkohol etylowy do produkcji artykułów spożywczych zawierających śladowe ilości alkoholu. W kwestii tej wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.209.2018.1.MAZ). Jak wskazał Organ: ?(?)zwolnienie od akcyzy, na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy, napojów alkoholowych, wymaga spełnienia następujących warunków:
? napoje alkoholowe są używane bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych;
zawartość alkoholu etylowego w tych artykułach spożywczych nie przekracza 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu (za wyjątkiem wyrobów czekoladowych);
? napoje alkoholowe są używane przez podmiot zużywający;
? ilości zużywanego napoju alkoholowego nie przekraczają dopuszczalnych norm zużycia;
? napoje alkoholowe są dostarczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego;
? do przemieszczanych napojów alkoholowych dołączany jest dokument dostawy;
? podmiot zużywający, mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przedstawi podmiotowi dostarczającemu napoje alkoholowe pisemne potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 3;
? odbierający napoje alkoholowe potwierdzi odbiór tych wyrobów na dokumencie dostawy.
(?) Niewątpliwie Wnioskodawca wytwarza artykuły spożywcze (pieczywo, wyroby ciastkarskie i cukiernicze). Spółka zamierza wykorzystywać w swojej działalności alkohol etylowy o mocy co najmniej 70% zawierający domieszkę aromatu, który spełnia definicję napoju alkoholowego, zawartą w art. 92 ustawy.
Zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego, produkcja to zorganizowana działalność mająca na celu wytwarzanie jakichś towarów, usług lub dóbr kultury; też: to, co zostało wytworzone (http://sjp.pwn.pl/slowniki/produkcja). Odwracając powyższą definicję ? wytwarzanie to zorganizowana działalność mająca na celu produkcję towarów.
Natomiast proces jest to ciąg następujących po sobie i powiązanych przyczynowo określonych zmian ? jak stanowi wymieniony słownik internetowy. Należy zauważyć, że pojęcie procesu ma węższy zakres niż produkcja, która może składać się z samego procesu, lecz może być też efektem kilku procesów lub też kompilacją procesów oraz czynności nie stanowiących procesu jak i też w ramach produkcji może nie zachodzić żaden proces.
Z kolei zgodnie z definicjami zaczerpniętymi z Leksykonu Naukowo-Technicznego Wydawnictwa Naukowo-Technicznego WNT, Warszawa 1984, „proces produkcji” oznacza zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów i półwyrobów w wyroby; proces produkcyjny zawsze dotyczy określonego wyrobu i przebiega w określonych komórkach produkcyjnych; podstawową częścią procesu produkcji jest proces technologiczny; ponadto w jego skład wchodzą procesy pomocnicze (magazynowanie; transport, kontrola itd.)?.
Jak wskazał w opisie stanu faktycznego Wnioskodawca, w dwóch wariantach użycia alkoholu etylowego do produkcji artykułów spożywczych następuje spryskanie alkoholem (jak to określiła Spółka ? „mgiełką” alkoholu) tych wyrobów, bezpośrednio przed zapakowaniem lub w trakcie pakowania. Spryskiwane „mgiełką” alkoholu etylowego są również opakowania foliowe przed zapakowaniem wyrobów. Takie użycie alkoholu, jak stwierdziła Spółka, jest niezbędnym elementem wytwarzania tych artykułów spożywczych ? pozwala na ich dezynfekcję i zapewnia dłuższy okres przydatności do spożycia, bez stosowania środków konserwujących. Nie budzi zatem wątpliwości fakt, że alkohol etylowy jest używany bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych.
Ponadto, jak wskazał Wnioskodawca, alkohol etylowy jest używany do spryskiwania „mgiełką” opakowań foliowych, w celu ich dezynfekcji. Wówczas produkty końcowe, jakimi są artykuły spożywcze, nie zawierają alkoholu w swoim składzie lub ilość alkoholu pozostaje poza granicą wykrywalności. Mając na uwadze cytowaną powyżej definicję procesu produkcyjnego zauważyć należy, że pakowanie artykułów spożywczych mieści się w tej definicji, jest jednym z elementów tego procesu.
W stosowanej technologii produkcji artykułów spożywczych, do spryskiwania wyrobów oraz opakowań, Wnioskodawca planuje wykorzystywać alkohol etylowy zawierający domieszkę aromatu.
Zastosowanie alkoholu zawierającego aromat ma na celu zneutralizowanie specyficznego zapachu alkoholu etylowego. W wyniku takiego zastosowania alkoholu etylowego zawierającego aromat, wyroby nie będą zawierały alkoholu lub będzie to ilość mała, pozostająca poza granicą wykrywalności. W drugim natomiast przypadku alkohol będzie znajdował się w tych artykułach spożywczych w ilości nieprzekraczającej 5 litrów alkoholu etylowego 100% vol. na 100 kg produktu.
Wnioskodawca podał ponadto, że jest w trakcie ubiegania się o decyzje ustalające dopuszczalne normy zużycia wyrobów alkoholowych i Spółka nie będzie przekraczała tych norm.
Wreszcie stwierdzić należy, że alkohol etylowy zawierający domieszkę aromatu będzie nabywany ze składu podatkowego. Dokument dostawy jest ujmowany w prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji. Spółka została zarejestrowana dla celów podatku akcyzowego, a zatem nabywając ze składu podatkowego alkohol etylowy przedstawia, podmiotowi dostarczającemu ten alkohol, pisemne potwierdzenie zarejestrowania.
Jak zatem z powyższego wynika, Wnioskodawca posiada status podmiotu zużywającego ? wypełnia wszystkie warunki wskazane w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy, uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy, ze względu na przeznaczenie, napojów alkoholowych (alkoholu etylowego o mocy 70% i większej), zużywanych na cele uprawniające do zwolnienia (do wytwarzania artykułów spożywczych). Spółka wskazała przy tym, że posiada siedzibę na terytorium kraju. Wszystko to łącznie potwierdza, że Wnioskodawca wypełnia definicję podmiotu zużywającego, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 22 lit. a ustawy?.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348