5. Zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego pozostającego jako odpad w procesie produkcyjnym.
Na mocy § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnienia od akcyzy, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy pozostający jako odpad w procesie produkcyjnym, w którym produkt końcowy nie zawiera alkoholu etylowego, w przypadku gdy alkohol etylowy zostanie przemieszczony do składu podatkowego z przeznaczeniem do dalszego przerobu w tym składzie, jeżeli do alkoholu etylowego przemieszczanego do składu podatkowego zostanie dołączony dokument dostawy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18a ustawy, wystawiony przez podmiot prowadzący skład podatkowy, do którego wyroby te są przemieszczane. W tym zakresie wielokrotne wątpliwości budzi zarówno sformułowanie „odpad” w procesie produkcyjnym, jak również ocena, które konkretnie czynności stanowią czynności zwolnione w ramach przedmiotowego aktu.
Pomocne w tym zakresie może stać się orzeczenia WSA w Gliwicach z dnia 17 kwietnia 2017 r. (III SA/Gl 129/18), w którym wskazano, że: ?Alkohol etylowy uznaje się za odpad pozostający w procesie produkcyjnym, jeżeli przychód osiągnięty z jego sprzedaży stanowi nie więcej niż 0,1% całości przychodu, w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego z prowadzonej działalności gospodarczej za poprzedni rok obrotowy lub deklarowanego w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej – § 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawia zwolnienia od akcyzy.
Przedmiotowy w sprawie alkohol etylowy nie może być uznany za odpad i to z kilku względów.
Po pierwsze, zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego PWN „odpad”, to resztka surowca odpadająca przy produkowaniu czegoś lub pozostająca po wykorzystaniu czegoś. Czyli – aby można było mówić o odpadzie – musi zachodzić jakiś proces produkcyjny, w toku którego czy w związku z którym pozostaje jakaś resztka. Z uwagi na taką definicję, alkohol znajdujący się w posiadaniu strony nie spełnia definicji odpadu, gdyż nie stanowi resztki surowca pozostającej po wyprodukowaniu czy wykorzystaniu czegoś, gdyż w ogóle nie stanowi ona surowca do produkcji. Jak bowiem wynika z wniosku o wydanie interpretacji alkohol ten „cyrkulował w instalacji produkcyjnej”, nadto „jego zużycie mogłoby nastąpić w okresie od trzech do pięciu lat”, a zatem nie jest „resztką”. Jest za to w pełni użyteczny, gdyż zachował zdolność używania w toku procesów produkcyjnych w okresie kilku lat.
Po wtóre, alkohol etylowy uznaje się za odpad pozostający w procesie produkcyjnym, jeżeli przychód osiągnięty z jego sprzedaży stanowi nie więcej niż 0,1% całości przychodu. Natomiast z wniosku strony wynika, że wartość zabezpieczonego u niej alkoholu trzykrotnie przekracza wartość 0,1% przychodu.
Faktem jest, że w omawianym przepisie ustawodawca posłużył się pojęciem „przemieszczenia” alkoholu etylowego, a nie jego „sprzedaży”. Oznacza to tylko tyle, że ustawodawca wiąże określony skutek w postaci zwolnienia podatkowego ze zmianą miejsca, w którym alkohol się znajduje niezależnie od charakteru czynności, która tę zmianę spowodowała (sprzedaż, darowizna etc.), o ile nastąpiła w celu dalszego przerobu w tym składzie.?
Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60