1. Przedłużenie zerowej stawki akcyzy na płyn do e-papierosów do końca czerwca 2020 r.?
Dnia 20 listopada 2018 r. pod obrady Rady Ministrów trafił projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Projektowana ustawa ma wprowadzić korzystną dla podatników zmianę w ustawie z dnia 12 grudnia 2017 r o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, przedłużającą obowiązywanie zerowej stawki akcyzy na płyny do papierosów elektroniczne oraz wyroby nowatorskie do dnia 30 czerwca 2020 r. Konsekwencją przedłużenia obowiązywania zerowej stawki akcyzy jest przedłużenie do dnia 30 czerwca 2020 r. terminu na oznaczanie tych wyrobów legalizacyjnymi znakami akcyzy w przypadku, gdy zostały wyprodukowane, nabyte wewnątrzwspólnotowo lub zaimportowane przed dniem wejścia w życie ustawy wprowadzającej opodatkowanie tych wyrobów. Adekwatnie do nowych terminów przedłużony zostanie termin składania wstępnego zapotrzebowania na znaki akcyzy do dnia 31 marca 2020 r.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wskazano, że projekt uwzględnia postulaty przedsiębiorców z branży, mówiące o potrzebie wydłużenia okresu na przygotowanie się do nowych obciążeń fiskalnych w odniesieniu do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich oraz toczącą się dyskusję wśród państw UE dotyczącą harmonizacji opodatkowania tych wyrobów. Większość przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie produkcji płynu do papierosów elektronicznych to podmioty, które z racji prowadzonej działalności dotychczas nie podlegały rygorom wynikającym z przepisów ustawy o podatku akcyzowym, takim jak: konieczność uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, wyposażenie składu podatkowego w urządzenia, maszyny, pojemniki, naczynia, przyrządy pomiarowe itp. umożliwiające prowadzenie działalności w składzie i wykonywanie kontroli celno-skarbowej, konieczność złożenia zabezpieczenia akcyzowego oraz konieczność obsługi komputerowego systemu EMCS (System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych).
Dodano, że wydłużenie okresu na przygotowanie się ww. podmiotów do nowych regulacji dotyczących płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich pozwoli im uzyskać zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, dostosować budynki i pomieszczenia do wymogów składu podatkowego, zgromadzić kapitał stanowiący zabezpieczenie akcyzowe w kwocie pokrywającej mogące powstać zobowiązania podatkowe, a także dostosować linie produkcyjne do oznaczania znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich (zamówienie odpowiednich urządzeń do nakładania znaków akcyzy, ich montaż, przeprowadzenie testów). Informacje uzyskane przez Ministerstwo Finansów od dyrektorów izb administracji skarbowej wskazują, iż do organów podatkowych nie wpłynęły zgłoszenia od producentów ww. wyrobów akcyzowych o wydanie zezwoleń na prowadzenie składów podatkowych co świadczy o braku przygotowania tych podmiotów do nowych regulacji.