Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 10/2018

6. Akcyza a produkcja piw rzemieślniczych.

Prawodawca wprowadził szczególne regulacje podatkowe w celu ułatwienia inwestowania w rozwój małych browarów. Jednym z takich rozwiązań jest zwolnienie od akcyzy dla producentów, którzy w roku kalendarzowym wyprodukowali do 200 000 hl piwa, a zatem w szczególności wytwórców tzw. piw rzemieślniczych.

 

Obecny kształt tego rozwiązania ustala rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 marca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (dalej: „Rozporządzenie zmieniające”).
Przedmiotowe zwolnienie od podatku akcyzowego pierwotnie unormowane zostało w § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (dalej: „Rozporządzenie MRiF”). W brzmieniu sprzed zmiany wprowadzonej Rozporządzeniem zmieniającym odnosiło się ono w szczególności do podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy sprzedali oznaczoną ilość piwa (tj. do 20 000 hl, do 70 000 hl, do 150 000 hl lub do 200 000 hl piwa), wpływającą na wysokość zwolnienia. Zwolnienie było realizowane przez obniżenie należnej kwoty akcyzy o kwotę przysługującego zwolnienia. Kwota ta nie mogła jednak przekraczać 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki podatku akcyzowego określonej w art. 94 ust. 4 ustawy.
Po zmianie natomiast zwolniono od akcyzy ?podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym wyprodukowali do 200 000 hl piwa?, wprowadzając przy tym zasadę stałego poziomu zwolnienia ? ?w wysokości 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki akcyzy określonej w art. 94 ust. 4 ustawy?. Jednocześnie w nowym ust 3a § 13 Rozporządzenia MRiF przewidziano, że ze zwolnienia korzystać mogą także podatnicy produkujący piwo lub podatnicy posiadający zezwolenie wyprowadzenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, którzy współpracują ze sobą na podstawie pisemnej umowy i w roku kalendarzowym łącznie wyprodukowali do 200 000 hl piwa. Zgodnie z ust 3b § 13 Rozporządzenia MRiF po zmianach, zwolnienie przysługuje współpracującym ze sobą podatnicy, którzy:
  1. są prawnie i ekonomicznie niezależni od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo;
  2. posiadają miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w odrębnym miejscu niż inni przedsiębiorcy zajmujący się produkcją piwa;
  3. nie wytwarzają piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców.
Z drugiej strony w § 13 ust. 5 Rozporządzenia MRiF, po zmianach wprowadzonych Rozporządzeniem zmieniającym z dnia 20 marca 2018 r. prawodawca zastrzegł, że w przypadku gdy w roku podatkowym podatnicy przekroczą produkcję 200 000 hl piwa, do całości wyprodukowanego piwa w danym roku stosuje się stawkę akcyzy dla piwa określoną w ustawie, bez możliwości obniżenia należnej kwoty akcyzy o kwotę przysługującego zwolnienia. Innymi słowy zwolnienie dotyczy całej produkcji do 200 000 hl piwa, albo nie znajduje zastosowania.
Do wątpliwości na tle stosowania tegoż zwolnienia odniósł się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w szczególności w interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.163.2018.1.PJ. wydanej 4 września 2018r. na wniosek producenta, określającego się jako podmiot prawnie i ekonomicznie niezależny od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo, który nie wytwarza piwa na podstawie licencji uzyskanej od innego przedsiębiorcy i nie korzystał ze zwolnienia od podatku akcyzowego na podstawie § 13 ust. 1 Rozporządzenia MRiF, m.in. z tego względu, że w roku podatkowym 2017 wyprodukował łącznie około 350 000 hl piwa. W obecnym i następnych latach podatkowych, zgodnie z planami Spółki, produkcja piwa ma zostać ograniczona w taki sposób, aby łączna ilość piwa wyprodukowanego w obecnym i następnych latach podatkowych nie przekraczała rokrocznie wartości 200 000 hl.
W powołanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej porównując treść obu przepisów statuujących zwolnienie, tj. w redakcji sprzed zmiany z 20 marca 2018 i po tej zmianie, potwierdził, że w przypadku opisanym we wniosku spełnione będą warunki zwolnienia, bowiem badając zachodzenie pierwszej przesłanki możliwości zastosowania zwolnienia z podatku akcyzowego należy zwrócić uwagę nie na ilość piwa wyprodukowanego w poprzednim roku, a na ilość piwa wyprodukowanego w danym roku. Do wniosku tego prowadzi założenie racjonalności legislatora, przy którym zmiana polegająca na zastąpieniu zwrotu „w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy” na „w roku kalendarzowym” była działaniem zamierzonym.
Organ powołał się na uzasadnienie projektu Rozporządzenia zmieniającego, w którego brzmieniu z 12 marca 2018 r., legislator posługuje się określeniem „w roku kalendarzowym”, gdy tymczasem w pierwotnym brzmieniu uzasadnienia do projektu Rozporządzenia MF (tj. w dokumencie z dnia 15 listopada 2017 r., legislator posługiwał się pojęciem „w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy”. Na tej podstawie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że zmiana sformułowania nie tylko w brzmieniu Rozporządzenia MRiF, ale także w uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia zmieniającego MF, wskazuje na celowość rezygnacji z konieczności analizowania ilości piwa wyprodukowanego w poprzednim roku.
Należy wszak dodać, że wyprodukowanie ponad 200 000 hl piwa rocznie definitywnie wyklucza zastosowanie zwolnienia.
 
dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50