Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 11/2019

7. Sposób wypełniania deklaracji podatkowej przy zwolnieniu z akcyzy energii elektrycznej.

 

W interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.258.2018.1.MK. z 5 grudnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził m.in. prawo podatnika do zwolnienia z akcyzy w przypadku zużycia na własne potrzeby energii elektrycznej wytworzonej w generatorze fotowoltanicznym o mocy nieprzekraczającej 1 MW oraz odniósł się do sposobu wypełniania w tym przypadku deklaracji podatkowej dla podatku akcyzowego ? AKC-4/AKC-4zo wraz z załącznikiem AKC-4/H.

Zgodnie z powołaną interpretacją, jeśli podatnik wytwarza energię elektryczną jako energię promieniowania słonecznego w generatorze o mocy nieprzekraczającej 1 MW (w stanie faktycznym opisanym we wniosku -35,36 kW) i część wytworzonej w ten sposób energii zużywa na własne potrzeby, a część odsprzedaje do przedsiębiorstwa obrotu energią, wówczas tę część wytworzonej energii elektrycznej, której nie sprzeda przedsiębiorstwu energetycznemu i zużyje na własne potrzeby powinien rozpoznać jako przedmiot opodatkowania akcyzą, równocześnie objęty zwolnieniem z tego podatku na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, wydanego w oparciu o delegację wynikającą z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”).
Działalność polegająca na wytwarzaniu energii elektrycznej we wskazanych okolicznościach nie wymaga uzyskania koncesji na zasadach i warunkach określonych w ustawie – Prawo energetyczne, bowiem stosownie do art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (zwaną dalej „ustawą o OZE”) instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW, stanowi mikroinstalację, zaś w myśl art. 3 pkt 1 powołanej ustawy o OZE, podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wymaga koncesji, jednakże z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej m.in. w tak rozumianej mikroinstalacji.

Odnosząc się z kolei do wątpliwości podatnika co do konieczności wypełnienia pozycji 7a-7d części B formularza AKC-4/H Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że pozycje te dotyczą zwolnień uregulowanych w ustawie o podatku akcyzowym i dotyczą odpowiednio art. 30 ust. 1, 6, 7 i 7a ustawy. Z kolei przedmiotowe zwolnienie dotyczące podatnika wynika z § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego wydanego na podstawie delegacji wynikającej z art. 39 ust. 1 ustawy, a więc podstawy prawnej niewymienionej w formularzu.

Równocześnie ? jak stwierdził Organ interpretacyjny – z pozycji 7 części B formularza AKC-4/H wynika, że pozycja ta dotyczy zwolnień i obniżeń tj. całości kwoty zwolnienia wykazywanej w formularzu., bowiem w dalszej kolejności w pozycji 7 zawarto sformułowanie ?W tym:?. To zaś oznacza to, że w pozycji 7a-7d należy wpisać kwoty zwolnień wynikających z poszczególnych, enumeratywnie wymienionych podstaw prawnych, o ile występują.

Jeśli zatem podatnik, korzysta z innych zwolnień niż tych enumeratywnie wymienionych w pozycji 7a-7d, wówczas pozycje te należy pozostawić niewypełnione. W ocenie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypełnienie jednej z tych pozycji stanowić by mogło zaprzeczenie określonego stanu faktycznego. Bowiem podatnik wykazywał by inną podstawę zwolnienia aniżeli z tej, której faktycznie korzysta.
 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 5
0