12. Opodatkowanie akcyzą węgla utraconego w trakcie transportu.
W interpretacji indywidualnej z dnia 26 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.226.2018.2.WR) Organ wskazał, że straty wyrobów węglowych powstające w trakcie transportu nabytych wyrobów na terytorium kraju przez wnioskodawcę, będącego finalnym nabywcą węglowym, nie stanowią ubytków wyrobów węglowych na gruncie ustawy o podatku akcyzowym i co za tym idzie – nie podlegają opodatkowaniu akcyzą.
W interpretacji indywidualnej Organ przypomniał, że ustawa o podatku akcyzowym definiuje ubytki wyrobów węglowych jako straty wyrobów węglowych powstałe w trakcie ich przemieszczania na terytorium kraju w związku z wykonaniem czynności stanowiącej przedmiot opodatkowania akcyzą (art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. c). Zgodnie z powyższą definicją przesłanką uznania strat wyrobów węglowych za ubytki jest zatem fakt opodatkowania w ustawie czynności, w związku z którą one powstały. W ustawie akcyzowej nie jest opodatkowany każdy etap obrotu wyrobami węglowymi. Opodatkowany, jest co do zasady, jedynie etap ostatni, kiedy wyroby te trafiają do podmiotu, który dokonuje ich zużycia.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, stwierdzono, że w przedmiotowej sprawie przeniesienie prawa do rozporządzania wyrobami węglowymi jak właściciel na wnioskodawcę następuje przed rozpoczęciem transportu wyrobów węglowych od producenta do zakładów należących do wnioskodawcy. Czynnością opodatkowaną jest w tym przypadku sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju wnioskodawcy, tj. finalnemu nabywcy węglowemu, o której mowa w art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy. Następujące po dokonaniu sprzedaży przemieszczenie wyrobów węglowych nie jest związane z wykonaniem kolejnej czynności opodatkowanej akcyzą, lecz ma na celu dostarczenie już nabytych przez Spółkę wyrobów węglowych do ich zakładów.
Organ podkreślił przy tym należy, że w przypadku podmiotów posiadających status finalnego nabywcy węglowego, ubytkami wyrobów węglowych są, zgodnie z przepisami ustawy, jedynie straty powstałe w trakcie ich przemieszczania w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym lub importem wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego. Zatem, straty powstające podczas przemieszczania (transportu) nabytych wyrobów węglowych na terytorium kraju, nie stanowią ubytków w rozumieniu ustawy akcyzowej, gdyż nie są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanej. Czynność opodatkowana, tj. sprzedaż wyrobów węglowych finalnemu nabywcy węglowemu, ma bowiem miejsce wcześniej, przed dokonaniem tego przemieszczenia.
W interpretacji wskazano ponadto, że zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 7 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również użycie lub sprzedaż wyrobów węglowych uzyskanych w drodze czynu zabronionego pod groźbą kary. W myśl natomiast art. 13 ust. 1 pkt 7 ustawy, podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą, w tym podmiot dokonujący użycia lub sprzedaży wyrobów węglowych, które uzyskał w drodze czynu zabronionego pod groźbą kary.
Mając powyższe na uwadze, stwierdzono, że w przypadku kradzieży, do zapłaty podatku akcyzowego zobowiązany będzie podmiot dokonujący użycia lub sprzedaży wyrobów węglowych. Tym samym wnioskodawca nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od skradzionej ilości wyrobów węglowych, gdyż nie dokonuje użycia ani sprzedaży skradzionych wyrobów.
Organ zgodził się zatem ze stanowiskiem wnioskodawcy, że straty wyrobów węglowych powstające w trakcie transportu nabytych wyrobów na terytorium kraju przez wnioskodawcę, będącego finalnym nabywcą węglowym, nie stanowią ubytków wyrobów węglowych na gruncie ustawy o podatku akcyzowym i co za tym idzie – nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. W konsekwencji, nie ma on obowiązku zapłaty podatku akcyzowego od wyrobów węglowych utraconych w trakcie transportu, w tym także od wyrobów węglowych uznanych za skradzione.
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69