Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 11/2019

13. Czy recykling odpadów, prowadzący do odzyskania czystych związków chemicznych w postaci benzenu, heksanu, cykloheksanu, toluenu, ksylenu, etylobenzenu i metanolu z mieszanin stanowiących odpady poprodukcyjne, powinien odbywać się w składzie podatkowym?

 
Z interpretacji indywidualnej z dnia 23 listopada 2017 r. (znak: 0111-KDIB3-3.4013.185.2017.2.MAZ) wnioskodawca wskazał, że posiada odpowiednie instalacje, których wykorzystanie pozwala na recykling różnego rodzaju zużytych produktów, zawierających produkty energetyczne. W najbliższym czasie Spółka zamierza rozpocząć na szerszą skalę recykling odpadów poprodukcyjnych z różnych branż: przemysłu chemicznego, spożywczego, poligraficznego, farmaceutycznego.
W odpadach tych zawarte są różne związki chemiczne, które Wnioskodawca zamierza oczyszczać i uzyskiwać w ten sposób niezanieczyszczone związki chemiczne. Spółka posiada również stosowne zezwolenie na prowadzenie recyklingu tych odpadów. W procesie recyklingu zamierza Spółka odzyskiwać następujące czyste związki chemiczne: benzen, toluen, heksan, cykloheksan, ksylen, etylobenzen, metanol. Wszystkie te związki chemiczne są produktami energetycznymi, w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Są one również objęte poz. 23 i 24 załącznika nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, w którym wymienione są wyroby akcyzowe, których produkcja odbywa się w składzie podatkowym.

Udzielając odpowiedzi na przedstawione powyżej pytanie Organ wskazał, że nie można również zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że oczyszczanie wyrobów akcyzowych odnosi się jedynie do produkcji alkoholu etylowego, zdefiniowanej w art. 93 ust. 2 ustawy. Obie definicje, produkcji wyrobów energetycznych i produkcji alkoholu etylowego, różnią się bowiem w wielu elementach (odmienne są również od ustawowych definicji produkcji piwa, gdzie nie ma mowy o oczyszczaniu oraz wyrobów tytoniowych, co wynika ze specyfiki każdej z tych grup wyrobów akcyzowych), a tylko jednym z nich jest pojęcie „oczyszczania”.
W tym miejscu ponownie wskazać należy, że w definicji produkcji wyrobów energetycznych zawierają się tak specyficzne czynności jak barwienie i znakowanie wyrobów energetycznych. Tym samym nieuprawnione jest twierdzenie Wnioskodawcy, że oczyszczanie nie zawiera się w pojęciach wytwarzania lub przetwarzania, czyli produkcji wyrobów energetycznych.
Zauważyć przy tym należy, że Wnioskodawca w opisie sprawy używa zamiennie z „oczyszczaniem” również pojęć „odzyskiwanie” i „recykling”, które odpowiadają przetwarzaniu, jak już powyżej wykazano.
Reasumując należy stwierdzić, że recykling odpadów poprodukcyjnych, prowadzący do uzyskania (wytworzenia) przez Wnioskodawcę czystych związków chemicznych w postaci benzenu, heksanu, cykloheksanu, toluenu, ksylenu, etylobenzenu i metanolu (oznaczonych kodami Nomenklatury Scalonej odpowiednio: CN 2902 20 00, CN 2902 30 00, CN 2902 41 00, CN 2902 42 00, CN 2902 43 00, CN 2902 44 00 oraz CN 2905 11 00), tj. wyrobów energetycznych wymienionych, jak wskazała Spółka w opisie zdarzenia przyszłego, w poz. 23 i 24 załącznika nr 2 do ustawy, jest produkcją w rozumieniu art. 87 ust. 1 ustawy, która powinna, zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy, odbywać się w składzie podatkowym.
Wyjątkiem od powyższego może być jedynie sytuacja, w której poddawany recyklingowi metanol ? niebędący pochodzenia syntetycznego ? o kodzie CN 2905 11 00 i uzyskany po tym procesie metanol ? niebędący pochodzenia syntetycznego ? o tym samym kodzie CN, nie jest przeznaczony do celów opałowych lub napędowych.
W takim bowiem przypadku wyrób ten nie jest objęty ani poz. 24 załącznika nr 2 do ustawy, stanowiącego wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, ani też załącznika nr 1 do ustawy, stanowiącego wykaz wyrób akcyzowych. Tym samym w sprawie objętej wnioskiem jedynie w takim przypadku recykling ww. wyrobu nie musi odbywać się w składzie podatkowym.
 

Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60